Data Science: nowy kierunek bootcampów?

Zwrot „data science” od mniej więcej 2015 roku pojawia się w programie zagranicznych bootcampów. W Polsce można zostać „mistrzem danych” na dwóch bootcampach – w CodeSkills i Kodołamaczu. Czy kolejne szkoły programowania pójdą za ich przykładem?

Zacznijmy od wytłumaczenia kim w ogóle jest Data Scientist i czym się różni od analityka, bo mimo odmienianiaw mediach słów „data science” i „big data” przez wszystkie przypadki, zwrot data science wcale nie jest powszechnie znany.

Kto to jest Data Scientist?

Data science to analiza nieuporządkowanych danych (w szczególności big data). Osoba zajmująca się tymi danymi to data scientist, jako polski odpowiednik niekiedy stosuje się określenie „mistrz danych”.

Data Scientist musi:

– wykazać wszechstronne umiejętności poruszania się w niespójnych, różnorodnych zbiorach danych, związane z technologiami, które obecnie bardzo dynamicznie ewoluują
– odnosi się do jego cech osobowości: jest zaangażowany w zrozumienie biznesu – potrafi dostrzec szeroki kontekst swoich analiz, wyjść poza schematyczne rozwiązania, przenieść rozwiązanie z innej gałęzi biznesowej, myśli innowacyjnie i strategicznie, jest ciekawy świata i patrzy na niego przez pryzmat danych z różnorodnych źródeł, rozwiązuje problemy, ma zacięcie hackerskie
– odnosi się do jego miękkich umiejętności: zdolność do komunikacji – także z wyższą kadrą zarządzającą, zdolność do komunikacji poprzez wysokiej jakości wizualizacje, umiejętność wyjaśnienia wykonanych złożonych analiz
– często posiada kompetencje analityka i / lub administratora baz danych służących do przetwarzania dużych zbiorów danych (ang. Big Data) – porusza się w środowiskach takich jak Hadoop czy Spark.

To odróżnia „mistrza danych” od tradycyjnego analityka, z którym jest często mylony. Praca tradycyjnego analityka danych ogranicza się do stosowania metod analizy statystycznej do danych pochodzących z hurtowni, charakteryzujących się spójną strukturą, a zatem stosunkowo łatwych do obróbki. Wyciąga podstawowe wnioski, bez szukania tych nietypowych i nie zawsze występujących zależności.

Czy da się nauczyć data science na bootcampie?

W Polsce pojawiły się dwie firmy oferujące bootcampy z data science – CodeSkills i Kodołamacz. Program w obydwu jest podobny: statystyka, Git, wizualizacja danych, języki skryptowe, machine learning i big data. Zakres materiału spory, czasu też dużo (odpowiednio 9 i 7 tygodni).

Moim zdaniem, żeby takie bootcampy miały sens, konieczna jest mocno weryfikacja kandydatów. Pamiętam jeszcze ze studiów statystykę i to był killer dla studentów (chyba 3 rok politechniki, więc już przeszli m.in. 3 semestry analizy matematycznej, algebrę i różniczki). Nauczenie tego samego w kilka tygodni? Bez odpowiedniej klasyfikacji kandydatów przed rozpoczęciem szkolenia, ciężko to widzę.

Natomiast jeśli ktoś ma już odpowiednie predyspozycje, zdobycie takich umiejętności w kilka tygodni będzie znakomitym wyjściem, szczególnie, że ceny nie są specjalnie wysokie (odpowiednio 8600 i 8800 PLN).

 

 

CodeSkills

Programiści od wielu lat są jedną z najbardziej rozchwytywanych grup zawodowych, jednak na polskim rynku wciąż brakuje specjalistów z tej branży. Szkoła Programowania CodeSkills to odpowiedź na zapotrzebowanie firm. CodeSkills od 2009 roku szkoli programistów, z których wielu pracuje dziś w rozpoznawalnych korporacjach, a niektórzy otworzyli własne firmy. Kursy programistyczne w szkole CodeSkills mają formę […] więcej

Powiązane wpisy

Disclaimer: staram się, żeby wszystkie informacje były aktualne na dzień ich publikacji, chociaż czasem jest to trudne, jeśli firmy oferujące szkolenia/bootcampy na własnych stronach umieszczają sprzeczne dane, podają niejasne informacje lub nawet naciągają fakty. Jeśli jakieś informacje są nieprawidłowe lub nieaktualne, proszę o kontakt przez e-mail kontakt@bootcampy.pl - zaktualizuję informacje. Pamiętaj też, że oferty stale się zmieniają, a dbanie o ich aktualność nie jest proste, jeśli chce się to robić dobrze.