Programista po kursie, czyli praca po bootcampie

Programista po kursie, czyli praca po bootcampie

Niektórym wydaje się, że zostanie programistą to nic trudnego, a praca polega na siedzeniu przed komputerem. Aż tak łatwo nie jest, ale coraz więcej pojawia się opcji kształcenia ukierunkowanych na praktykę. Pozostaje tylko zastanowić się czy można znaleźć pracę w cenionym zawodzie po kilku miesiącach nauki?

Mnogość ofert dotyczących kursów programistycznych przyprawia o zawrót głowy. Czy rzeczywiście ułatwiają one znalezienie pracy jako front-end developer? Czy programowania można nauczyć się od zera?

Jeżeli odwiedzacie tę stronę, to już wiecie czym jest bootcamp. Idea bardzo intensywnego kursu nastawionego na praktykę wywodzi się prosto ze Stanów Zjednoczonych. Nic dziwnego w tym, że sprawdza się ona również w Polsce. W polskich szkołach nauka programowania nadal nie jest na zadowalającym poziomie, a na uczelniach bardzo często stawia się na teorię. Ale można uczyć inaczej. To właśnie udowadniają programiści, którzy uczą swojego zawodu innych na intensywnych kursach.

Dlaczego trudniej znaleźć pracę jako programista ucząc się samodzielnie?

Chęć nauki jest bardzo ważna, ale to długa i żmudna droga, nie zawsze skuteczna. Rozproszenie materiałów dostępnych w internecie jest ogromne, a dostępne na rynku książki szybko tracą na aktualności. Zastanawiające jest również ile warta jest również nauka samodzielna – bez pracy w grupie, presji czasu i rad doświadczonego specjalisty. Zwykle samodzielna nauka programowania zajmuje ok. 1,5 roku ze względu na popełniane błędy po drodze, brak motywacji i przekładanie nauki na później. Do tego wiele osób nigdy nie kończy samodzielnej edukacji. Według danych Cursera – jednej z największych platform do nauki online, ponad 90% osób zaczynających samodzielne kursy (bez Mentora) ich nie kończy, nawet jeśli były płatne. Dlatego tak ważny jest sposób nauki na bootcampie – wymagania ze strony mentora i reszty grupy skierowane na regularną pracę.

Zobacz:   Wymagania niefunkcjonalne – czym są?

Najważniejsze jest również zwrócenie uwagi, czy na wybranym bootcampie jest możliwość realizowania prawdziwych zleceń. To nie tylko doskonała opcja rozbudowywania profesjonalnego porfolio, ale też rozwijania umiejętności współpracy zespołowej i sprawdzenia się w zawodzie.

Czy w krótkim czasie można zdobyć wiedzę przekładającą się na karierę zawodową?

Profesjonalny bootcamp trwa kilka tygodni, optymalnie od 6 do 12. Tryb nauki można dopasować do stylu życia. Zawsze pojawiają się obawy, czy taki czas jest wystarczający, aby wszystkiego się nauczyć i zdobyć wiedzę praktyczną? Do tego jeszcze cena kursu może być zastanawiająca, czy warto wydać na kurs kilka tysięcy? Według badań (wewnętrzne badania firmy Kodilla), potrzeba ok. 200h nauki na poznanie idei programowania lub tworzenia stron i nauczenie się podstaw języków i technologii na poziomie wystarczającym do podjęcia pracy – jeśli bootcamp tyle trwa, to powinien może wystarczyć. Kilka tygodni to odpowiedni czas, a 4 – 5 tys. zł to właściwa cena, jeśli bootcamp spełnia określone warunki.

Co daję gwarancję znalezienia pracy po bootcampie?

Tak naprawdę nikt nie da 100% gwarancji na znalezienie pracy po kursie programistycznym (jeżeli ktoś ją daje, lepiej wybierz inny kurs). Ale jak najbardziej jest kilka czynników, które umożliwią szybszą karierę – właśnie na tym polega idea bootcampa. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby szanse na znalezienie wymarzonej pracy jako programisty zostały maksymalnie zwiększone.

Zobacz:   Embedded Developer – czym się zajmuje?

Współpraca z firmami partnerskimi

Już podczas bootcampa kursaci mogą mieć kontakt z firmami z branży IT. Wtedy ważne jest, aby kurs umożliwiał wykonywanie pierwszych realnych projektów. To zachęca partnerów do późniejszego zatrudniania kursantów na staże i do pracy jako programista.

Wsparcie w szukaniu pracy

Niektóre bootcampy (np. Kodilla, CodersPro) mają zatrudnione specjalne osoby, które pomagają szukać pracy. Między innymi pomagają one stworzyć odpowiednie CV, portfolio, czy prowadzą próbne rozmowy o pracę. Niestety nie sprawdzają się targi pracy. Trudno znaleźć na nich oferty różnorodne, w wielu miastach, najczęściej kończy się na zapasie ulotek.

Nastawienie na praktykę

Zdaje się, że to oczywiste w przypadku bootcampa, ale uważaj na zwykłe kursy, które w rzeczywistości udają bootcamp. Z powodu dużego zapotrzebowania na programistów, oferta kursów wciąż rozbudowuje się i niestety tracą one na jakości.

Jeżeli nadal zastanawiasz się czy pracodawca z branży IT chce zatrudniać osoby bez kilkuletniego doświadczenia, ale po bootcampie to musisz wiedzieć, że na rynku wciąż brakuje specjalistów. Firmy mówią obecnie o masie pracowników „produkowanych” przez uczelnie, bez wiedzy praktycznej i z bardzo dużymi wymaganiami. W tym przypadku osoba po intensywnym kursie programistycznym zawsze będzie mieć przewagę.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Nowak
Andrzej Nowak
6 lat temu

Dlaczego na 99% nie znajdziesz pracy jako programista ucząc się samodzielnie? – przestałem czytać dalej.