Coraz więcej mówi się ostatnio o tzw. zawodach przyszłości. Chodzi o takie stanowiska i zajmujących je specjalistów, na których jeszcze przez wiele lat powinno być zapotrzebowanie na rynku pracy. Wśród nich wymienia się m.in. programistów znających Pythona.

Python to jedna z technologii, która zaczyna dominować i to nie tylko stricte w branży IT. Ma coraz szersze zastosowanie w takich dziedzinach, jak Machine Learning i jest mocno związany z rozwojem sztucznej inteligencji oraz Data Science, dlatego cały czas rośnie zainteresowanie kursami Python.

CodersLab
Python Developer
10 900 zł
570h
zdalnie, stacjonarnie
CodersLab
Python – Analiza Danych
4 500 zł
111h
zdalnie
CodersLab
Data Lab – Analityk Danych
9 900 zł
293h
zdalnie
Kodilla
Data Science
9 999 zł
5 miesięcy
zdalnie
Kodilla
Python Developer
8 499 zł
4 miesiące
zdalnie

Co to jest Python?

Choć język ten ma już 30 lat, bo powstał w 1990 roku, tak dużą popularność zyskał stosunkowo niedawno, ale z powodzeniem podbija kolejne obszary, wypierając z niektórych z nich np. Javę. W rankingu miesięcznika IEEE Spectrum został nawet najlepszym językiem programowania 2020 r. W kategorii najpopularniejszych technologii w badaniu Stack Overflow zajął natomiast czwarte miejsce, a także trzecie w kategorii najbardziej lubianych języków. Wysoko w zestawieniach jest też Pandas, biblioteka do Pythona, która służy do analizy danych.

Dla kogo jest kurs Python?

Język ten ma bardzo szerokie zastosowania. Jest zarazem nazywany językiem o niskim progu wejścia. Z wielu komentarzy i doświadczeń początkujących programistów wynika bowiem, że o wiele szybciej i łatwiej można się go nauczyć niż np. Javy. Dlatego kurs Python jest często wybierany przez osoby, które myślą o pracy w branży IT, ale myślą bardziej o ofertach dla analityków, inżynierów oprogramowania, DevOps’ach. 

W swojej pracy Pythona można wykorzystywać jednak wielu innych miejscach, zarówno w Web Developmencie, jak i w pracy testera oprogramowania (tworzenie skryptów automatyzujących, web-scrappingu). Nadaje się do tworzenia backendu i stron internetowych, aplikacji desktopowych, programowania gier (tu jednym z pierwszych ćwiczeń jest np. zakodowanie gry w kółko i krzyżyk), pracy z dużymi zbiorami danych, uczeniu maszynowym, baz danych. Facebook, Amazon, Spotify, banki, korporacje ubezpieczeniowe, biura maklerskie – to tylko niektóre przykłady. Co ciekawe, Pythona zaczęli używać także specjaliści zajmujący się tradingiem, czyli traderzy, którzy nie zajmowali się wcześniej programowaniem. Okazało się jednak, że może im to pomóc w określaniu ryzyka finansowego, a czas poświęcony na naukę jest wystarczająco krótki, by im się to opłaciło. 

Python ma przewagę nad innymi językami w sferze wspieranie wielu paradygmatów programowania obiektowego, programowania funkcyjnego czy programowania strukturalnego . Python może być używany do tworzenia zarówno dużych, jak i małych aplikacji, ma wbudowane funkcje do testowania typów zmiennych i automatycznego zarządzania pamięcią.

No i nie zapominajmy o cyberbezpieczeństwie, oraz wspomnianej już sztuczna inteligencja, do której z całą pewnością należy przyszłość i to nie tylko w świecie IT. Większość analityków danych i inżynierów oprogramowania używa Pythona do prowadzenia badań nad AI oraz nauką o danych. Jest to bowiem język interpretowany; użytkownicy mogą bezpośrednio uruchamiać program bez kompilowania danych do języka maszynowego przed wykonaniem. Ma wreszcie dobrze przygotowane biblioteki, takie jak Numpy, służące do obliczeń naukowych, Scipy do zaawansowanych obliczeń i Pybrain do uczenia maszynowego.

Jaki kurs Python wybrać?

Jak widzisz, możliwości zastosowania Pythona jest mnóstwo i tak naprawdę ścieżka, którą wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Możesz podążyć drogą Web Developera, możesz zostać testerem, możesz też trafić do jednego z banków, albo dzięki Pythonowi zarabiać pieniądze na giełdzie (zarówno klientów, jak i swoje własne, bo to także język, który możesz wykorzystywać do prywatnych inwestycji). Jeśli zdecydujesz się na kurs Pythona po to, by budować aplikacje webowe, poznaj także Django (framework do budowy takich apek), a jeżeli chcesz się wgłębić w Big Data, pomyśl np. o analizie danych z PySpark. Pomysłów na Pythona może być wiele. Mogą to być kursy, które pomogą Ci zostać inżynierem i naukowcem, analitykiem, maklerem, możesz trafić do centrum zarządzania ruchem (także lotniczym), albo służbą zdrowia. 

Najważniejsze jednak, żeby zacząć stawiać pierwsze linijki kodu, bez tego bowiem, nigdy nie zostaniesz programistą.

Wpisy przypisane do Python

Do czego służy Python – język programowania?
Do czego służy Python – język programowania?

Skoro tu jesteś, to wiesz, że nie chodzi o gady – dusicieli. Python to jeden […]

Warto przeczytać

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?
Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, a giełdy kryptowalut to miejsca, gdzie […]

Ścieżki rozwoju w IT - jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę
Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Praca testera, jak i programisty to jedne z najbardziej rozwojowych zawodów na świecie. W branży […]

Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania
Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców poszukuje możliwości na zredukowanie kosztów własnej działalności np. poprzez zmniejszenie […]

Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?
Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?

Co to jest hosting i dlaczego firmy go potrzebują? Hosting to proces udostępniania zasobów pamięci […]

Zarobki programistów - ile zarabia programista w 2022 roku?
Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w […]