Software Developement Academy (SDA) – Opinie

Pojawiła się wyjątkowo dokładna analiza bootcampów „Java od podstaw” i „Java z Androidem od podstaw” prowadzonych przez Software Development Academy (SDA). Zachęcam do przeczytania całości przed wzięciem udziału w szkoleniu, ponieważ przed wydaniem ok. 10.000 złotych powinieneś wiedzieć dokładnie, co Cię czeka.

W sieci pojawiła się miażdżąca opinia o bootcampie Java w SDA (Software Development Academy). W największym skrócie, autor, judasz_prieszton zwraca uwagę na następujące problemy:

 1. prowadzenie nowych szkoleń w nowych miastach na podstawie nowych materiałów tworzonych przez trenerów, zamiast zbudowania bazy materiałów i sprawdzonego programu szkolenia.
 2. dopychanie grup uczestnikami w ostaniej chwili, przez co uczestnicy nie mają szans przerobić preworka (materiałów wstępnych) i wyciągnąć wiedzy z właściwego szkolenia.
 3. trenerzy z łapanki, niesprawdzeni i dobierani w ostatniej chwili, przez co szkolenia się przesuwają.
 4. męczący sposób nauki (wieczorowy – dojazdy w godzinach szczytu).
 5. zbyt dużo materiału pobocznego (HTML, JavaScript(!)) zamiast wyjaśnienia podstaw Javy jak na tak krótkie szkolenie. Dla porównania, konkurencyjne szkoły programowania na sam HTML, CSS i JavaScript poświęcają zwykle ok. 200 godzin zegarowych. Tu mamy 270h zegarowych (360 lekcyjnych) na HTML, CSS, JS i Javę, a to przecież szkolenie z Javy!

Autor poleca szkolenie tylko osobom, które są gotowe faktycznie mocno przysiąść do nauki i które miesiąc wcześniej zabiorą się za prework.

Poniżej pełna opinia zamieszczona w celach archiwizacyjnych, ponieważ może zniknąć z forum, na którym została zamieszczona. Zachęcam do przeczytania całości.

Software Developement Academy (Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych założona w styczniu 2014).

Orientacyjnye plany szkoleń:

„Java od podstaw”
HTML, CSS, JavaScript, Java, jQuery, Java zaawansowana, Eclipse IDE, wprowadzenie do frontendu, Bazy Danych, Git, Algorytmy i Struktury Danych, podstawy JEE, JDBC/ORM, Spring.
„SpeedData”(takie kilka rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcami sprowadzonymi przez SDA)
Jeśli wyniesiecie z niego tylko Java, relacyjne bazy danych SQL, Springa to w mojej ocenie nieźle wam poszło.

„Java z Androidem od podstaw”
Wprowadzenie do programowania, Java, IDE, Algorytmy i struktury danych
Android, Architektura, Material design, Bazy danych, Tworzenie aplikacji, Testowanie, Publikacja.
„SpeedData”(kilka rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcami sprowadzonymi przez SDA)
Szkolenie mające sens o ile chcecie tworzyć aplikacje na urządzenia mobilne.

Programy szkoleń można dostać emailem od Pani przedstawiciel handlowy z SDA.

0.Prework
Jeśli nie zaczniesz robić preworka danego przez SDA, miesiąc a lepiej dwa wcześniej ai nie masz solidnych podstaw ten kurs będzie słabym wyborem. Uwaga przedstawiciele SDA wprowadzają moim zdaniem w błąd, że prework jest opcjonalny. Historia, że wystarczy uważać i nie trzeba robić preworka służy zamknięciu grupy tuz przed kursem. Bez minimum miesiąca czasu prework to szkolenie może się okazać pieniędzmi wydanymi w błoto, właśnie tak mogą mieć ci, którzy zapisali się na szkolenie w ostatniej chwili. Dokładnie mówiąc podstawy są, niestety bardzo krótko i w tempie galopującego konia. Jeśli prework jest opcjonalny to po co w ogóle jest? Jesli od podstaw to dlaczego fundamenty tak na szybko i po macoszemu. Dlaczego tak bardzo warto zrobić preworka?
Już po nim wiesz, czy dość mocno chcesz programować i czy jestes w stanie efektywnie poświęcić czas na naukę, wciąż bez wydawania żadnych pieniędzy.
Im wiecej wiedziałeś w temacie przed kursem, tym więcej z niego wyniesiesz.

Oto darmowe publicznie dostępne materiały proponowane – prework SDA.
HTML/CSS:
https://pl.khanacademy.org/co[…]computer-programming/html-css
https://www.udemy.com/beginner-html-and-css/
Wprowadzenie do programowania JS:
https://www.codecademy.com/learn/javascript
Wprowadzenie do Javy:
https://www.codecademy.com/learn/learn-java
https://www.udemy.com/java-tutorial/
Wprowadzenie do androida 4.4 (ten kurs dodają do kursu z Androidem) :
https://www.youtube.com/playl[…]CQ6GKeEz8Sa7cLHK6b56DfKuXjWWX

Możesz powiedzieć, to tylko 30 godzin preworka. Tak, ale obejrzeć to jedno, a zrozumieć, zapamiętać, wykonać ćwiczenia to nawet cztery razy tyle. Najważniejsze z nich to 16h
https://www.udemy.com/java-tutorial/

Ale z przerobienie jego samego dla kogoś całkowicie zielonego może zająć nawet 50+h.
Jeśli po preworku nabierzesz wiatru w żagle to zastanów się czy chcesz komuś zapłacić za to że się sam jesteś w stanie nauczyć?
Jeśli masz sensowne doświadczenie w jakimkolwiek języku programowania, jasne, prework może nie być ci potrzebny, ale z racji twojej wiedzy szkolenie
też może nie być.

Inne polskie czy anglojęzyczne materiały są w mojej ocenie lepsze od tego preworka, a szczególnie:
https://docs.oracle.com/javase/tutorial/
http://javastart.pl/static/mapa-strony/
http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/ppj/scb/
http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/poj/scb/

warto też przerobić więcej, to zadziała na wasza korzyść.

 1. Spotkanie organizacyjne na podpisanie umowy
  Tu panuje cudowny nastrój przyjaźni i współpracy, widzisz, że będą się o ciebie troszczyć… Wersja demo?
  Historia sukcesu chłopaka, który jest specjalistą od Angulara w Volanto. Taka myśl po kursie ale przecież Angulara nie było na zajęciach, tylko jQuery, czyli się sam nauczył, a może w innej edycji kursu było?
  Uwaga te szkolenia nie są organizowane przez jakąś firmę typu spółka jawna, spółka z o.o. czy spółkę akcyjną, ale przez Pomorską Fundację Inicjatyw Gospodarczych. Czemu fundacja? Fundacja tak nawiasem założona w 2014r. nie mająca więc dłuższego doświadczenia. Volanto z historii sukcesu jest częścią tej samej fundacji, co SDA, a więc znalezienie kogoś wartego uwagi niezaleznie od specjalizacji po iluś edycjach kursu nie można uznać za zjawisko nadzwyczajne.
  Historia dziewczyny z Warszawy, która po kursie dostała pracę w firmie o wysokich standardach placowych, jakby w Warszawie były niespotykane.
  Kilka tabelek pokazujących zarobki developera java i web developera.
  Podpiszcie te umowy wszyscy, a czeka was świetlana przyszłość.
  Uwaga, umowa jest bardzo niekorzystna z punktu widzenia konsumenta, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany planu szkolenia, terminów zajęć, długości kursu o ile zajdą jakieś „niezależne od organizatorów” okoliczności. Warunki umowy są wręcz kuloodporne.
  Jeśli zawarłeś umowę poza siedzibą firmy zgodnie z obowiązującym prawem masz 14 dni, żeby ją rozwiązać bez konsekwencji.
 2. Lista obecności.
  Oprócz prowadzenia statystyk i wymagań 60% obecności do wydania dyplomu i „SpeedData”.
  Może służyć żeby udowodnić ci, że jeśli czegoś nie rozumiesz to wina tego, że raz nie przyszedłeś, czy się spóźniłeś. Tak może być bardzo często kiedy jesteś rekrutowany w ostatniej puli w końcu SDA nie mogło wpuścić cię w maliny. W żadnym razie nie była to wina organizatora.
 3. Materiały do zajęć zapewniane przez SDA.
  Dostaje się raczej ubogie slajdy dające zarys zagadnień każdego działu w pdf.
  Jeśli myślicie, że do każdych zajęć dostaniecie wydrukowany, czy w pdf tutorial krok po kroku to się mylicie, raczej będzie to lista zadań na google drive.
  Materiały że wyglądają tak, jakby każdej części polski mogą być inne, każdy trener robił je od nowa samemu. Scentralizowane materiały po nawet po trzech latach istnienia firmy chyba nie byłyby takie.
  Materiały dość ogólne, lista zagadnień, często wygląda jak lista zagadnień ze spisu treści jakiejś książki, mało przykładów.
  Uczestnicy do dystrybucji materiałów dostają od prowadzących współdzielone konto google.
 4. Zakres teoretyczny szkolenia
  W teorii materiał jest ok, dotyczy najnowszych edycji Javascriptu, Javy, Androida.
  Na szkoleniu Java od podstaw – szkolenie frontend i backend jest mnóstwo Javascriptu na początku kursu, wielu nic z niego nie pamięta na końcu kursu, szkoda. Idea fullstack w 320 godzin jest trochę za ambitna, lepszy byłby backend, gdzie więcej godzin poświęca się na podstawy. Jeśli odpadniesz przy podstawach Java, które prawdopodobnie idą znacznie za szybko „odpadniesz” ze szkolenia, a jeśli chodzi o podstawy godzin jest za mało. Jeśli zachorujesz to nawet na krótko to materiały oferowane przez prowadzących szkolenie raczej nie pozwola ci na samodzielną naukę.
  Na uwagę zasługuje budzący emocje harmonogarm Java od podstaw, z zajęciami z HMTL, CSS, Javascriptem na początku.
  Java z Androidem od podstaw w swojej konstrukcji ma teoretycznie większą szansę powodzenia, mniej tu trudnych dużych działów, więcej czasu jest na podstawy.
 5. Zajęcia
  W sumie 320 godzin lekcyjnych czyli 45 minutowych plus przerwy. Pięć dni w tygodniu przez trzy, albo cztery miesiące.
  Poniedziałek, wtorek, środa, czwartek 17:30-21:00 po 3,5h zegarowe, co daje 4 godziny lekcyjne i 30 minut w przerwach. Da się może coś zapamiętać, jeśli robicie przerwę co godzinę zegarową.
  Sobota 7h zegarowych(8h lekcyjnych) 9:00-15:00. Gdzieś po 5h:30m większość osób ma problemy z koncentracją. Przerwy co godzinę po 10 minut zdecydowanie wskazane, może jedna dłuższa obiadowa.
  Jeśli pracujesz i masz rodzinę to bardzo ciężko będzie ci nadążyć, jeśli nie zrobiłeś preworka jest jeszcze gorzej.
  Wiele zajęć ma długą część teoretyczną, na początku po której dopiero są zadania z teorii, która był podawana tak długo, że już o niej zapomniałeś.
  Zastanów się, czy kondycyjnie wytrzymasz tryb wieczorowo-zaoczny. Trzeba brać pod uwagę także czasy dojazdów w godzinach szczytu.
 6. Wykładowcy
  Prawdopodobnie z łapanki, płaceni pewnie około 100 – 150 zł za godzinę. Najbardziej typowy powód prowadzenia zajęć to wpisanie w życiorys, że je prowadzili, co może im się przydać do awansu na seniora.
  To że ktoś jest pasjonatem, regularem, nie gwarantuje, że potrafi przekazywać wiedzę. Mało który prowadzący jest seniorem, jeśli jest uczy dobrze chyba po prostu lubi uczyć i robi to dla przyjemności.
  Jeśli wykładowca nie przekazuje wiedzy w sposób dla ciebie satysfakcjonujący i zgłosisz lub zgłosicie to do koordynatora prawdopodnobnie otrzymasz informację, że nie uważałeś, że nie przykładasz się lub nie chodziłeś na zajęcia. To raczej nie jest typ firmy, która szybko wprowadzi korzystne dla kursantów zmiany.
  Oczywiście jeśli im się któryś wykładowca wycofa to ty masz problem, umowa jest jaka jest.
  Organizatorzy mogą zmienić terminy zajęć powiedzieć mówiąc, że ktoś nie mógł pojawić się z przyczyn osobistych, niestety z punktu widzenia kursanta nie wiadomo, czy te osoby były w ogóle zakontraktowane, czy SDA nie zdążyła znaleźć kogoś na to miejsce do szkolenia.
  Niektórym wykładowcom podczas zajęć zdarza się biec z materiałem na początku, czym zrujnuje szkolenie, innym, pominąć jakieś istotne elementy działów, bądzcie czujni.
  Jeśli jesteś na kursie poproś o zgodę na nagrywanie audio – to pomoże ci w nauce albo będzie dowodem na problemy z kursem czy z wykładowcami.
 7. Koordynator projektu
  Koordynator to zwykle dwudziestoparolatek ma uspakajać nastroje, ew. mówić, że masz normalny kryzys jeśli zgłaszacie zastrzeżenia co do kursu, rozwiązywania drobnych problemów, czasem spuszczania na drzewo.
 8. Ankiety co blok zajęć
  Ankiety służą firmie prowadzącej kurs. Zgłaszanie zastrzeżeń co najwyżej przyniesie kłopoty prowadzącemu, może nie dostanie premii, może nie będą z nim współpracować. Na ankiecie raczej zyskają ludzie z następnej edycji kursu – zmienieni wykładowcy, czy program szkolenia.
 9. Edycje kursu
  W mojej ocenie w danym mieście szansę dobra to może być gdzieś trzecia edycja danego kursu, kiedy wykładowcy są już solidnie dobrani. Czyli trzecia z rzędu Java od podstaw albo Java z Androidem, jak się przeplatają jakość kolejnej edycji stoi pod znakiem zapytania, są róznice w materiale to połowa kursu albo nawet więcej. Oczywiście istnieje szansa, że traficie na ekipę dobrych wykładowców we wcześniejszej edycji. Można odnieść wrażenie, że dwie pierwsze edycie danego kursu w danym miejscu to eksperment na klientach za ich pieniądze.
 10. Profil kandydata
  Zwykle z przedziału 24-33 lata, większość, lub wszyscy to mężczyźni. Część chce odmienić swoje życie bez wiedzy o programowaniu, część ma doświadczenie w IT i są wysłani przez własne firmy, reszta po prostu ma silną wolę nauczenia się.
  Ci chcący odmienić swoje życie mają tu małe szanse, jest zbyt intensywnie. Przygotuj się że będzie ciężko.
  Kurs zaczyna 10 – 16 osób. Nawet 50% może być z łapanki bez preworka. W pierwszym miesiącu rezygnuje z przychodzenia 1 – 3 osób, bo się załamie tempem zajęć i własnym brakiem wcześniejszej wiedzy, brakiem przerobionego preworka, oni nawet nie dostaną certyfikatu.
  Nie każdy może zostać programistą, nie każdy może być w tym dobry. Jak nie masz szczęścia możesz skończyć to szkolenie z przekonaniem, że jesteś idiotą, problem w tym, że niekoniecznie jesteś, ktoś mógł ci to wmówić kamuflując własną niekompetencję.
 11. Co daje to szkolenie.
  Uczysz się elementarnych zagadnień związanych z byciem Junior Developerem, wiesz jak dalej się rozwijać, obiecują ci, że nim będziesz, może będziesz, może nie. Szeroki i w miarę obiektywny obraz zapotrzebowania rynku i profilu developera. Trochę drogo.
  Rownie dużo jak ze szkolenia da się wynieść ze znajomości z innymi uczestnikami i wykładowcami.
 12. Czy absolwenci szkolenia są kompetentni.
  Tak mogą być dzięki szkoleniu, pomimo lub niezależnie od szkolenia. Większość uczy się sama z innych niż na zajęciach materiałów, czy szkoleń online. Rozwiązując niemal każdy problem kończysz na stackoverflow.com, ale jest to jakimś obrazem branży.
 13. Temat ewentualnych pozwów przeciwko tej firmie już wcześniej na tym forum się pojawił.
  Czy można o coś pozwać prowadzącego szkolenie?
  Zapisy w Umowie i Regulaminie są raczej korzystne dla prowadzącego szkolenie.
  Wg umowy pozwy przeciwko firmie muszą być rozpatrywane w sądzie właściwym dla siedziby organizatora (Gdynia).

Mówienie, ze prework jest opcjonalny, cóż bez niego trudniej z tego kursu dużo wynieść.
W skrócie kurs raczej nie jest od podstaw, czyli jego tytuł jest tochę wprowadza w błąd.
Zdarza się dziwne prowadzenie zajęć, bo czasem tematy są przeskakiwane, pomimo, że są na slajdach, lub zabraknie ich na slajdach.
Szybkie chodzenie z materiałem może prowadzić do ogromnych zaległości grupy i braku podstaw.
Slajdy są zarysem zagadnień.
Fullstack od zera w 320 godzin, w tym czasie i przy tym trybie da się wyszkolić Junior Android developera, Junior Java Developera raczej nie fullstacka.

Jeśli ktoś procesował się z tą firmą, lub procesuje się proszę o komentarze.

 1. Podsumowując

Dla kogo radczej nie jest to szkolenie:

 • Nie jest dla tych którzy nie zrobili preworka.
 • Nie jest dla zabieganych.(Czas na zajęciach nie wystarczy, żeby się nauczyć)
 • Nie jest dla zielonych.
 • Dla tych którzy nie wytrzymają trybu wieczorowo-zaocznego.

Dla kogo może być to szkolenie:

 • Jeśli miałeś doświadczenie w programowaniu.
 • Jeśli spędziłeś bity miesiąc na preworku i masz jeszcze czas w domu po zajęciach.
 • Jeśli jesteś bardzo zdeterminowany.

Jeśli robisz konkurencyjne szkolenie:
Własny, dopracowany prework to podstawa.
Nie bój się dawać tutoriali i pomocy na kartkach i pdfach.
Zapewnij rozsądne materiały teoretyczne.
Minimum teorii, a maksimum praktyki niezbyt dobrze działa.
Badaj poziom wiedzy i zadowolenia uczesników regularnie.
Oddech między zajęciami na poukładnanie informacji i przygotowanie do następnych może dać tyle samo co więcej zajęć bez dni przerwy.

Rynek bootkampów w Polsce nie jest jeszcze duży, firmie SDA brakuje na karku oddechu konkurencji, co znacząco wpłynęłoby na jakość szkoleń.

A co jeśli w odpowiedzi pojawi się „Kłamiesz – Nauczyłem się świetnie i to było najlepsze szkolenie w moim życiu!”?

Albo byłeś w życiu na tylko jednym szkoleniu, albo trafiłeś na tą z dobrych edycji kursu które się odbyły, gratuluję.

Za tą cenę oprócz kursów online, czy książek można sobie kupić: używany samochód, spłacić kilka rat kredytu, kilka miesięcy uczyć się samemu nie mając pracy, czy iść na inne szkolenie, wybór nalezy do ciebie.

Czy warto iść na ich szkolenie? W mojej ocenie nie.

Software Development Academy (SDA)

Software Development Academy jest pierwszą w Polsce Akademią Programowania. Wszystkie kursy pozwalają od zera nauczyć się programowania. Szkolenia oraz merytoryka realizowanych warsztatów są przygotowywane w oparciu o potrzeby pracodawców i konsultowane z ekspertami, którzy na co dzień zarządzają zespołami programistów. Podczas kilkumiesięcznych szkoleń uczestnicy stopniowo poznają zagadnienia programistyczne. Dzięki zdobytej wiedzy, umiejętnościom oraz pozyskanemu doświadczeniu […] więcej