4 najważniejsze pytania o bootcamp

Dzisiaj odpowiadam na najczęściej zadawane mi pytania o bootcampy. Jako że ukończyłem kurs amerykański już parę lat temu, wciąż otrzymuje pytania dotyczące przebiegu takiego kursu, kosztów i szans na dostanie pracy. To jak to jest z naprawdę? Sprawdźcie sami…

4. Dlaczego bootcamp?

Zacznijmy od tego, co to jest bootcamp? Jest to intensywny kurs, który pomaga rozpocząć przygodę z programowaniem. Oznacza to, że nauczyciele przeprowadzą kursantów krok po kroku przez technologie najbardziej przydatne i perspektywistyczne. Obecnie bardzo opłacalna jest nauka technologii webowych, czyli takich, które pozwalają tworzyć strony internetowe. Czyli najlepiej zacząć od języka HTML, który służy do opisu treści strony. Jest to język prosty i przydatny każdemu programisty – początkującemu, jak i profesjonalisty. Wybierając bootcamp warto zwrócić uwagę, czy w programie jest nauka technologii JavaScript. Jeżeli jest, a nawet pojawia się w wersji zaawansowanej – to bardzo dobry znak. Kursanci mogą wtedy tworzyć złożone projekty już podczas trwania kursu.

Faktem jest, że wciąż na rynku IT brakuje programistów. Uczelnie nie są w stanie wykształcić wystarczającej liczby specjalistów, a poza tym absolwenci muszą spełnić wymagania pracodawców. I tutaj przydają się alternatywy nauki. Studia informatyczne zajmują 5 lat lub więcej. Problem jest w tym, że w ciągu tylu lat zapotrzebowanie na konkretne technologie zmienia się. Dlatego program studiów często jest ogólnikowy i uczy teorii. Oczywiście teoria też jest potrzebna programistom, ale na pewno nie jest niezbędna do otrzymania pracy. A to przecież w tym wszystkim chodzi. Bootcamp powinien przygotowywać do otrzymania pracy jako specjalista w danej dziedzinie.

Bootcamp zajmuje od 18 do 24 miesięcy i pozwala podjąć pracę w zawodzie. Samodzielna nauka może zająć więcej czasu, bo po prostu jest trudniejsza, wymaga większej determinacji. Według wewnętrznych badań Kodilli, ich kursantom znalezienie pierwszej pracy zajmuje 1,5 roku – 2 lata. Odpowiadając na główne pytanie, bootcamp programistyczny to praktyczna nauka, która daje szanse na znalezienie pracy bez marnowania czasu na zbędną teorię.

3. Dla kogo bootcamp?

Dla wszystkich. Można wybierać spośród kursów dla początkujących, jak i zaawansowanych programistów. Z badań wynika, że osoby biorące udział w bootcampach mają od 19 do 50 lat, a wśród nich są pośrednicy nieruchomości, nauczyciele informatyki, bankierzy, freelancerzy, czy studenci zootechniki. Nieważne co robiłeś wcześniej, ważne, że chcesz się uczyć.

Zastanawiasz się, czy nadajesz się na bootcamp? Odpowiedz sobie na pytania:

Czy masz motywację do nauki?
Czy możesz przeznaczyć 15-20 godzin tygodniowo na naukę? (w przypadku bootcampa online)
Czy potrafisz używać Google?
Czy myślisz logicznie?
Czy lubisz się uczyć?

Niektóre firmy organizujące bootcampy udostępniają na swoich stronach test predyspozycji. Warto z niego skorzystać, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości.

2. Czy po bootcampie można dostać pracę?

Można, sam jestem na to żywym dowodem. Nie tylko można otrzymać pracę, ale i zmienić swoje życie. Oczywiście nikt nie znajdzie pracy za was. Nie ma sensu wierzyć w gwarancje 100% i inne cuda. Trzeba się starać, działać w tym kierunku już podczas kursu i korzystać z pomocy mentorów. Często firmy pomagają w tworzeniu własnych projektów, przygotowaniu CV, itd. Czasami nowa oferta pracy wiąże się z też przeprowadzką i zupełnie innym życiem niż dotychczas. Jednak zapewniam, że warto.

1. Dlaczego bootcamp tyle kosztuje?

Kilka tysięcy za kurs programistyczny – zastanawiacie się czy to się opłaca? Przecież są darmowe kursy w internecie. Moim zdaniem dobry bootcamp musi kosztować od 3 do 5 tys. Zł. Dlaczego? Zacznę od tego, że front-end webdeveloper zarabia średnio 5 200 zł brutto, a ponad 25 % osób na tym stanowisku ma pensję ponad 7 668 zł brutto. Najwięcej zarabia się w Warszawie, ale również we Wrocławiu, Krakowie i na Śląsku. W tych regionach jest dużo firm w branży IT, a brakuje specjalistów. Oczywiście stawka różni się ze względu na doświadczenie pracownika, ale wzrasta już po pół roku pracy. 80% programistów z 5 letnim doświadczeniem zarabia 10 000 zł brutto (badania Experis). Praktyczna nauka angażująca mentorów, czyli doświadczonych programistów nie może być tania. Zresztą ja zapłaciłem 9 000 dolarów za bootcamp online, który trwał 6 miesięcy i nie żałuję.

Czy można zmiejszyć te koszty?

Znalazłem dobry polski bootcamp online za 3200 zł. Nauka online oznacza brak dodatkowych kosztów, więc ta kwota zwróci się naprawdę szybko, jeśli tylko znajdziecie pracę po kursie (wróćcie do pytania 2). Możecie również pogodzić teraźniejszą pracę z bootcampem online i wtedy na pewno finansowo też będzie łatwiej.

Podsumowując: szukajcie, analizujcie i wybierzcie bootcamp odpowiedni dla siebie. Sam zagłębiam się w temat i zapewniam, że można wyszukać bootcamp do 5 tys. zł z bardzo dobrym programem, opieką mentorów i wsparciem w znalezieniu pracy.

Powiązane wpisy

Disclaimer: staram się, żeby wszystkie informacje były aktualne na dzień ich publikacji, chociaż czasem jest to trudne, jeśli firmy oferujące szkolenia/bootcampy na własnych stronach umieszczają sprzeczne dane, podają niejasne informacje lub nawet naciągają fakty. Jeśli jakieś informacje są nieprawidłowe lub nieaktualne, proszę o kontakt przez e-mail kontakt@bootcampy.pl - zaktualizuję informacje. Pamiętaj też, że oferty stale się zmieniają, a dbanie o ich aktualność nie jest proste, jeśli chce się to robić dobrze.