5 najlepszych sposobów na naukę programowania online

Jeżeli chcesz uczyć się programowania przez internet, zapraszam do podsumowania pięciu najlepszych sposobów na edukację w domu. Wszystkie sprawdzone przeze mnie. Nie traćcie czasu i wybierzcie odpowiednią metodę dla siebie.

5. Grupy/fora dla webdeveloperów.

Oczywiście to nie jest sposób nauki od zera do programisty. Ale szukanie informacji, czy pomocy od osób, które już programują jest bardzo korzystne. Nikt nie udzieli tak dobrych rad, jak doświadczony programista. Dostępne są grupy dla developerów na facebooku, np. https://www.facebook.com/groups/HtmlCssJavascript lub forum pytań i odpowiedzi w temacie programowania: http://stackoverflow.com/. Warto uzupełniać swoją wiedzę w ten sposób, brać udział w dyskusjach i konfrontować swoje prace z innymi.

4. Webinar

Webinary są dobrym sposobem na wdrożenie się w temat programowania. Prowadzący to często doświadczeni programiści, można dowiedzieć się ciekawych wskazówek, skorzystać z rad, otrzymać informacje jak wygląda praca, czego można się spodziewać w pracy junior front-end developera, co można robić, a czego nie powinno się robić. Jednak nie jest to nauka wystarczająca, raczej uzupełniająca, podsumowująca. Warto dodatkowo korzystać z webinarów i po prostu rozwijać w ten sposób swoje umiejętności.

3. Darmowe kursy interaktywne

Mozna nazwać to wycinkiem bootcampa. Często są darmowe, ale obejmują tylko podstawową wiedzę. Plusem jest to, że dobrze zrobione kursy interaktywne uczą konkretnej umiejętności, po czym sprawdzają ją poprzez praktyczne zadanie. Po takim kursie można wdrożyć się w temat, ale nie zapewni on znalezienia pracy jako junior front-end developer.

2. Kurs internetowy

Nie można mylić bootcampa z kursem internetowym. Niestety często firmy nazywają swoje kursy jako intensywny bootcamp, ale są to po prostu materiały udostępnione na internetowej platformie edukacyjnej. Ze swojej strony nie oferują praktycznych zadań (albo udostępniają zadania, ale nikt ich nie sprawdza), pomocy doświadczonych programistów, czy kodowania w grupie. To tak jakby czytać książkę o programowaniu, tylko za duże pieniądze i online.

1. Bootcamp online

Bootcamp to bardzo intensywny kurs, na który trzeba poświęcić sporo energii, ale za to zapewnia profesjonale przygotowanie do zawodu. To najczęściej nauka od zera, krok po kroku, chociaż są i bootcampy dla zaawansowanych. W programie nauki są zawarte tylko te technologie, które są opłacalne i zapewnią znalezienie pracy (od HTML do JavaScript). Bootcamp internetowy powinien również zapewnić opiekę Mentorów – doświadczonych programistów, którzy przekazują swoją wiedzę, ale i „prowadzą za rękę”, czyli objaśniają, doradzają, pomagają.

Powiązane wpisy

Disclaimer: staram się, żeby wszystkie informacje były aktualne na dzień ich publikacji, chociaż czasem jest to trudne, jeśli firmy oferujące szkolenia/bootcampy na własnych stronach umieszczają sprzeczne dane, podają niejasne informacje lub nawet naciągają fakty. Jeśli jakieś informacje są nieprawidłowe lub nieaktualne, proszę o kontakt przez e-mail kontakt@bootcampy.pl - zaktualizuję informacje. Pamiętaj też, że oferty stale się zmieniają, a dbanie o ich aktualność nie jest proste, jeśli chce się to robić dobrze.