Czy jest możliwa kariera w IT bez wykształcenia kierunkowego?

Branża informatyczna stale się rozwija, a co za tym idzie – nieustannie potrzebni są nowi pracownicy. Rynek ten ma tak ogromne zapotrzebowanie, że często brakuje w nim specjalistów i rąk do pracy. Zawód ten oprócz ogromnych możliwości rozwoju daje także sposobność do uczestnictwa w ciekawych projektach i tworzenia technologii, które jeszcze nie pojawiły się na rynku. Pomimo, że oferowane stawki przekraczają kilkukrotnie najśmielsze oczekiwania, chętnych nadal nie ma. Dlaczego tak się dzieje, skoro praca należy do łatwych, wygodnych i nieinwazyjnych, a do tego jest dobrze płatna?

Odpowiedź jest prosta – potrzebne są tu pewne umiejętności praktyczne. Między innymi znajomość środowisk programistycznych, składni języka programowania oraz bibliotek. Doceniane jest także logiczne myślenie oraz posiadanie elementarnej wiedzy na temat elektroniki, matematyki i fizyki. Każda z tych umiejętności w naturalny sposób może zostać nabyta podczas studiów na uczelni wyższej o kierunku informatycznym. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy podjęcie się takiego kształcenia jest niemożliwe? Czy pozostają wtedy jakiekolwiek szansę na wejście do świata IT i zostanie specjalistą? Te pytania zadaje sobie wielu młodych ludzi, w których branża informatyczna wzbudziła ogromne zainteresowanie. Niestety większość z nich nie wie, jak rozpocząć swoją przygodę z programowaniem i szybko poddaje się przed podjęciem jakiejkolwiek próby.

Nie taki diabeł straszny, jak go zakodują

Po zapoznaniu się z podstawowymi językami używanymi do tworzenia kodu nadchodzi czas na użycie ich w praktyce. Nic tak nie zaciekawi pracodawcy, jak napisane samodzielnie aplikacje czy programy. Im ciekawszy projekt stworzymy, tym przychylniejszym wzrokiem będzie na nas patrzył potencjalny pracodawca. W portfolio można zawrzeć napisaną przez nas nieskomplikowaną grę komputerową, prostą aplikację biurową czy bazę danych, może to być także własna strona internetowa – wszystko zależy o jaką posadę się ubiegamy. W CV musi znaleźć się coś, co poświadczy nasze umiejętności i najlepiej, jeśli to nie jest jedynie ukończone szkolenie Java. Zwłaszcza, że będzie w nim brakowało wpisu o ukończeniu nauki na uczelni wyższej. Nie warto się zniechęcać, jeśli na początku przez długi czas żaden pracodawca nie będzie zapraszał nas na rozmowę kwalifikacyjną. Trzeba mieć świadomość, że na rynku jest dużo osób z większym doświadczeniem i umiejętnościami lub po prostu nie trafiamy w potrzeby firmy. W czasie, gdy rozesłane aplikacje nie przynoszą oczekiwanego skutku należy się bezustannie uczyć i poszerzać swoje umiejętności. Wreszcie przyjdzie dzień, w którym po rozmowie rekrutacyjnej usłyszy się upragnione zaproszenie na dzień próbny.

Faktem jest, iż osobom bez wykształcenia kierunkowego trudniej będzie znaleźć pracę w branży IT niż świeżo upieczonemu inżynierowi informatyki. Może się to wydawać nieco niesprawiedliwe, ale wykształcenie ma dla pracodawcy ogromne znaczenie. Podobnie jest z doświadczeniem. Na tym polu można zdobyć przewagę nad studentem, podejmując się bezpłatnej praktyki lub stażu w danej firmie. Poświęcając maksymalnie trzy miesiące na pracę bez wynagrodzenia można zdobyć ogromne pokłady doświadczenia które przeważą w przyszłości nad zdobyciem dobrej i opłacalnej posady. Jak widać, droga na szczyt kariery w branży informatycznej wcale nie jest prosta, warto jednak ciężko zapracować i osiągnąć taki sukces.

Powiązane wpisy

Disclaimer: staram się, żeby wszystkie informacje były aktualne na dzień ich publikacji, chociaż czasem jest to trudne, jeśli firmy oferujące szkolenia/bootcampy na własnych stronach umieszczają sprzeczne dane, podają niejasne informacje lub nawet naciągają fakty. Jeśli jakieś informacje są nieprawidłowe lub nieaktualne, proszę o kontakt przez e-mail kontakt@bootcampy.pl - zaktualizuję informacje. Pamiętaj też, że oferty stale się zmieniają, a dbanie o ich aktualność nie jest proste, jeśli chce się to robić dobrze.