Ile powinien kosztować bootcamp? I dlaczego tak dużo?

Wciąż powraca temat kosztów bootcampa programistycznego. Jakich nakładów pieniężnych wymaga zapisanie się na kurs? Ile można wydać, żeby nie dać się oszukać?

Słowo bootcamp wywodzi się z j. angielskiego. W Stanach Zjednoczonych prowadzono intensywne szkolenia dla żołnierzy armii i właśnie stąd wzięła się nazwa. Możemy uczestniczyć w bootcampie sportowym, artystycznym, czy programistycznym. Celem tej metody jest przygotowanie kursantów do pracy jako specjalista w konkretnej dziedzinie w jak najkrótszym czasie. Pierwsze bootcampy programistyczne były dostępne w USA. Sam będąc zafascynowany tym systemem nauki zapisałem się i ukończyłem Web Development Bootcamp organizowany przez Thinkful. Ile mnie to kosztowało? Dużo. Amerykańskie bootcampy kosztują 5 000 – 15 000 dolarów (20 – 60 tys. złotych). Mój kurs internetowy kosztował 9 000 dolarów i trwał 6 miesięcy. Jednak wtedy jeszcze nie było bootcampów dostępnych w Polsce.

W porównaniu ze studiami to nie jest dużo

Każdy student wie, że nawet bezpłatne studia kosztują niezłą sumkę. Wynajem pokoju lub kawalerki, bilet miesięczny, książki, itd. Studia techniczne trwają 5 lat, a nawet dłużej w przypadku podzielonej nauki na stopień inżynierski i magisterski. Do tego trzeba doliczyć czas na napisanie prac lub stworzenie projektów zaliczeniowych. Oczywiście można pracować i studiować jednocześnie. W 2016 r. studia niestacjonarne I stopnia na Politechnice Warszawskiej, kierunek Elektronika i Telekomunikacja to koszt 3 200 zł za semestr. Studia II stopnia na tej samej uczelni kosztują 2 700 zł za semestr. Harmonogram roku akademickiego jest podzielony na semestr letni i zimowy, łatwo więc policzyć:

 • Studia niestacjonarne I stopnia (7 semestrów)
  3 200 zł x 7 = 22 400 zł
 • Studia niestacjonarne II stopnia (3 semestry)
  2 700 zł x 3 = 8 100 zł

Oznacza to, że tytuł magister inżynier na studiach zaocznych kosztuje 30 500 zł. Myślę, że nie trzeba w tym miejscu nic dodawać – po prostu w Polsce studia nie są tanie.

Dlaczego bootcamp kosztuje kilka tysięcy a nie kilkuset złotych?

Zwróć uwagę, że kurs prowadzą doświadczeni programiści. Mentor musi poświęcić kilka godzin w tygodniu na każdego kursanta (rozmowy, sprawdzanie zadań, przegląd kodu), czyli w ciągu miesiąca jest to min. 10 godzin. Licząc nawet 25 złotych za godzinę (tyle co mediana wynagrodzeń w IT), mamy już 600 złotych kosztów miesięcznie. Chociaż moim zdaniem 25 zł za godzinę to nie jest dużo – korepetycje z matematyki w gimnazjum kosztują więcej, a tutaj mamy do czynienia z wiedzą specjalistyczną. W cenę kursu są już wliczone podatki (CIT, ZUS, VAT) – profesjonalne firmy to wszystko opłacają i nie mogą zrobić płatności „pod stołem”.

To ile powinien kosztować dobry bootcamp programistyczny?

Dla Polaków cena kursu amerykańskiego jest jak z kosmosu. Obecnie, gdy pojawiły się bootcampy na naszym podwórku, można liczyć na przystępną cenę w złotówkach. Niestety analizując polskie kursy znalazłem i takie, które dumnie nazywają się bootcampem, ale w rzeczywistości nie mają z tą metodą nic wspólnego. Dlatego najpierw zwróćcie uwagę na ofertę, czyli:

 • Czy bootcamp nie jest tak naprawdę kursem teoretycznym? Bootcamp to przede wszystkim zajęcia praktyczne, warsztatowe! To nie jest samo bierne oglądanie video, słuchanie trenera albo czytanie tekstu.
 • Czy bootcamp internetowy to nie jest zwykły kurs udostępniony uczestnikom online? Bootcamp wyróżnia się sensownie ułożonym materiałem oraz nastawieniem na praktyczne zadania programistyczne i minimum biernego przyjmowania treści.
 • Czy w trakcie kursu jest możliwość tworzenia własnych projektów? Ile mniej więcej czasu poświęcasz na aktywne programowanie? Powinno to być ok. 90%.
 • Jakie technologie są w ofercie kursu? Czy odpowiadają zapotrzebowaniu na rynku pracy? Najprostszy sposób sprawdzenia – czy na Pracuj.pl są ogłoszenia dla juniorów związane z tą technologią?
 • Kto prowadzi zajęcia? Mentorem powinien być doświadczony programista, specjalista w konkretnej technologii. Unikaj mentorów, którzy tylko mentorują. IT rozwija się szybko i jeśli jakiś mentor od 2-3 lat tylko mentoruje, a już nie programuje, to jego wiedza będzie średnio aktualna.
 • Czy masz możliwość rozmowy 1 na 1 z mentorem? Jeśli jedyny kontakt to webinar grupowy albo wykład, to cóż… to nie jest bootcamp.
 • Jak liczne są grupy? Im liczniejsza grupa, tym większe prawdopodobieństwo, że w zajęciach będziesz uczestniczyć biernie. Idealny układ to indywidualna praca pod okiem kogoś, kto prowadzi Cię krok po kroku.
 • Czy bootcamp gwarantuje min. 200 godzin nauki? Jeśli nauki jest mniej, raczej nie wystarczy do znalezienia pracy. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale okolice 200h – 300h powinny wystarczyć do znalezienia pierwszej pracy.

Jeżeli wybrany przez ciebie bootcamp spełnia wyżej wymienione warunki, to nie może być tani. Ale z mojej analizy wynika, że jego cena powinna mieścić się w widełkach 4 500 – 5000 zł. Można nawet znaleźć promocje na kursy i wtedy zapłacisz ok. 3 500 zł. Trzeba po prostu śledzić na bieżąco strony firm oferujących bootcampy programistyczne. Czasami nieco droższe są kursy podczas których można liczyć na pomoc w znalezieniu pracy. Wiąże się to z zatrudnieniem osób z branży HR, które pomagają napisać odpowiednie CV, czy stworzyć idealne portfolio.

Zwróć uwagę na wszystkie szczegóły, nie daj się omamić zbyt atrakcyjną ofertą, a na pewno znajdziesz bootcamp idealny dla siebie.

Powiązane wpisy

Disclaimer: staram się, żeby wszystkie informacje były aktualne na dzień ich publikacji, chociaż czasem jest to trudne, jeśli firmy oferujące szkolenia/bootcampy na własnych stronach umieszczają sprzeczne dane, podają niejasne informacje lub nawet naciągają fakty. Jeśli jakieś informacje są nieprawidłowe lub nieaktualne, proszę o kontakt przez e-mail kontakt@bootcampy.pl - zaktualizuję informacje. Pamiętaj też, że oferty stale się zmieniają, a dbanie o ich aktualność nie jest proste, jeśli chce się to robić dobrze.