Ile tak naprawdę zarabia programista?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w Polsce i na świecie, podobnie jest z zawodem programisty. Czy to prawda, że jako front-end developer można zarobić krocie? Ile tak naprawdę zarabiają programiści?

Już od dłuższego czasu pośród grup zawodowych prym wiodą pracownicy IT. W niektórych szkołach podstawowych wprowadzono podstawy programowania. Tymczasem specjalistów wciąż brakuje, a ich wynagrodzenie jest wyższe niż średnia płaca krajowa. Rynek IT należy do jednego z najbardziej elastycznych pod względem wynagrodzeń. Dlatego pozostaje pytanie: jaki kierunek wybrać?

Zaraz przejdziemy do konkretów, jednak trzeba pamiętać, że na pensje pracowników duży wpływ mają następujące czynniki:

– technologia
– język programowania
– wielkość firmy

Te trzy czynniki powinieneś wziąć pod uwagę już na samym początku sojej kariery. W pierwszym etapie ważne są również umiejętności analitycznego myślenia, doświadczenie i znajomość języków obcych.

Branża IT jest najprężniej rozwijającym się sektorem w kraju, a zapotrzebowanie na usługi rośnie z każdym rokiem. Czy w związku z tym zwiększa się również wynagrodzenie programisty?

Ile zarabia programista?

Spójrzmy na wynagrodzenia na stanowisku front-end webdevelopera:

ile-zarabia-programista-javascript_front-end-webdeveloper-zarobki-front-end-webdevelopera-wynagrodzenia-pl

Źródło: wynagrodzenia.pl

Mediana, czyli wartość środkowa pensji na tym stanowisku wynosi 5 200 zł brutto. Najniższa wypłata to kwota poniżej 3 640 zł brutto, a najwyższa – ponad 7 668 zł brutto. Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ wielkość firmy, jej kapitał, wykształcenie pracownika, staż pracy oraz region zatrudnienia.*

Benefity

Pracując w rozwojowej branży i większej firmie, pracownicy mogą liczyć na benefity. 32% front-end webdeveloperów może liczyć na prywatną opiekę medyczną, 31% na sportowe karty i karnety, a 28% zatrudnionych na tym stanowisku docenia i korzysta z możliwości pracy zdalnej.

Paca z domu za 5 tys. na rękę?

Programiści pracujący zdalnie przeważnie specjalizują się w frameworkach (Symfony2,Magento, Zend) i wyceniają swoją usługę w rozliczeniu godzinowym. Przydaje się język angielski, wtedy można podejmować zlecenia z różnych stron świata. Stawka za godzinę pracy zaczyna się wtedy od 20 dolarów.

Programista zatrudniony na umowę stałą, może również podejmować zlecenia „po godzinach” i tym samym zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Najlepsze wynagrodzenie otrzymują programiści od aplikacji mobilnych i kolejno: programista .NET, programista systemów klasy ERP, programista PHP.

Ze względu na charakter pracy programistów, firmy wybierają nie tylko umowę o pracę, ale także inne formy zatrudnienia. Według badań, pracownicy zatrudnieni na kontrakcie zarabiają ok. 10% więcej niż zatrudnienie na umowę o pracę.

O wiele większymi zarobkami mogą pochwalić się pracownicy na stanowiskach kierowniczych. Dyrektor ds. produkcji oprogramowania zarabia średnio 19 000 zł brutto, a koordynatorzy zespołów programistów ok. 10 000 zł brutto.

Programista czy tester?

Grupą tworzącą oprogramowanie są również testerzy, których możemy podzielić na dwie grupy:

– testerzy manualni – sprawdzają funkcjonalność oprogramowania, piszą skrypty testowe
– testerzy specjaliści od automatyzacji testów – powinni umieć programować.

Wynagrodzenie testera jest mniejsze niż programisty, jednak jest to dobra praca dla początkujących lub szukających łatwiejszego zwodu.

Nie musisz być programistą

Posiadanie umiejętności z zakresu programowania otwiera drogę do kariery w całej branży IT. To oznacza, że niekoniecznie musisz poszukiwać pracy wyłącznie w zawodzie programisty. Wysokie pensje otrzymują również konsultanci biznesowi, którzy powinni znać zagadnienia z zakresu programowania, ale również znać wartość biznesową oprogramowania. Konsultanci pracują przy wdrożeniach systemów, np. SAP, Oracle. Praca na tym stanowisku przeważnie związana jest z dużą korporacją i stałym zatrudnieniem.

Warto pomyśleć o nauce programowania jak o inwestycji w przyszłość. Zdecydowanie jest to dziedzina, która wymaga ciągłego rozwijania swoich umiejętności. Zanim wybierzesz kurs na naszej stronie, zastanów się, którą technologie chcesz wybrać i w jaki sposób pracować. Na początku możesz liczyć na wynagrodzenie poniżej 3600 zł brutto, ale w branży IT łatwo piąć się po szczeblach kariery. Razem ze wzrostem doświadczenia, wzrasta również pensja.

*Badania pochodzą ze stycznia 2016 r., zostały przeprowadzone na grupie 873 front-end webdeveloperów.

Powiązane wpisy

Disclaimer: staram się, żeby wszystkie informacje były aktualne na dzień ich publikacji, chociaż czasem jest to trudne, jeśli firmy oferujące szkolenia/bootcampy na własnych stronach umieszczają sprzeczne dane, podają niejasne informacje lub nawet naciągają fakty. Jeśli jakieś informacje są nieprawidłowe lub nieaktualne, proszę o kontakt przez e-mail kontakt@bootcampy.pl - zaktualizuję informacje. Pamiętaj też, że oferty stale się zmieniają, a dbanie o ich aktualność nie jest proste, jeśli chce się to robić dobrze.