Jak bootcamp uczyni cię lepszym człowiekiem?

Jak bootcamp uczyni cię lepszym człowiekiem?

Wpis jest archiwalny i może nie być aktualny.

Thinkful gwarantuje zwrot kosztów kursu jeśli w ciągu 6 miesięcy po jego ukończeniu nie znajdzie się pracy. Jak oni to robią? Czy rzeczywiście w ciągu pół roku po bootcampie można pracować jako front-end developer?

W tym tekście przedstawię same fakty. Wspomniałem już, że ukończyłem amerykański bootcamp Thinkful. Dzięki  Web Development Bootcamp zmieniłem nie tylko swój zawód, ale i zyskałem w oczach żony i przyjaciół. Jako front-end developer zarabiam dużo więcej, pracuję w prestiżowej firmie i moje życie wygląda zupełnie inaczej niż parę lat temu. Ale do rzeczy. Przygotowałem skrót statystyk, które pomogą odpowiedzieć na pytania:

Czy można znaleźć pracę programisty po kursie?
Ile trwa bootcamp?
Ile czasu zajmuje znalezienie pracy po skończeniu bootcampa?

Firma Thinkful istnieje od 2012 roku. Polskie firmy organizujące bootcampy są dość młode, większość z nich powstała w 2015 r. Dlatego trudno jest znaleźć wiarygodne statystyki. Oczywiście mnóstwo osób znajduje w Polsce zatrudnienie zaraz po kursie. Wiem, bo obserwuje Facebooka i widzę wiarygodne wypowiedzi uczestników kursów. Chcę wam jednak podać statystyki z danych zbieranych od 4 lat. Pokazując jakiekolwiek dane zawsze sprawdzam ile osób wzięło udział w badaniu, w przypadku raportu ThinkFul mamy do czynienia z liczbą 7000 studentów.

Zobacz:   Matematyka, a programowanie

Kto decyduje się na bootcamp?

Średni wiek kursanta to 30 lat, a połowa z uczestników bootcampa to dwudziestolatki. Mężczyźni szybciej otrzymują pracę na stanowisku developera, ale stawki dla mężczyzn jak i kobiet są takie same.

Wiele osób podejmujących decyzje o zapisaniu się na bootcamp już posiada stałą pracę, ale chce się przebranżowić (43.8%). 29% kursantów to osoby bezrobotne, a 20% pracuje na pół etatu. Biorąc pod uwagę wszystkich, aż 81% pragnie dostać pracę jako developer, 8% z nich docelowo chce pracować jako freelancer.

Ile czasu zajmuje znalezienie pracy po bootcampie?

Statystyki wyglądają optymistycznie. Trzeba tylko pamiętać, że znalezienie pracy rozumie się poprzez podpisanie umowy stałej, kontraktu, płatnego stażu, czy wykonywanie pracy jako freelancer.

Ponad połowa kursantów otrzymała pracę jeszcze podczas trwania bootcampa. W ciągu 6 miesięcy 95% studentów pracuje na stanowisku developera.

To nie jest tak, że pokazując te dane gwarantuje wam, że po bootcampie znajdziecie pracę jako front-end developer. Sam wiem, że samo ukończenie kursu to dopiero początek. Trzeba mieć silną wolę, chcieć się uczyć i już podczas kursu robić zlecenia dla rzeczywistych klientów. Z własnym portfolio jest dużo łatwiej. Jeżeli znajdziecie kurs, który wam to wszystko umożliwia i jesteście zdeterminowani, jestem pewien, że poradzicie sobie w branży IT. Przebranżowienie się oznacza zmianę dotychczasowego życia. Serio – zmieni się wszystko. Wraz z lepszą wypłatą przychodzi inne nastawienie do pracy i codzienności. Dlatego bootcamp to dobra opcja dla osób zmęczonych dotychczasową pracą (często słabo płatną) i bezrobotnych.

Zobacz:   Po co ci bootcamp skoro możesz uczyć się za darmo?
Źródło danych i zdjęć: Thinkful’s Web Development Bootcamp jobs report
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments