Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem, musiał o nim słyszeć. Kurs HTML jest potrzebny każdemu, kto chce zająć się tworzeniem stron internetowych. HTML to kod stosowany do budowania struktury serwisu www. Pozwala uporządkować poszczególne elementy, takie jak nagłówki, akapity, obrazy, tabele.

Można powiedzieć, że HTML to ściśle określony plan, rodzaj mapy, która precyzuje, co, gdzie i w jakiej zależności od innych elementów ma się znajdować. Opisuje strukturę informacji, występowanie hiperłączy, akapitów, nagłówków, lokalizacji plików obrazkowych. Nie zawiera jednak takich danych jak konkretny kolor czcionki, czy tła lub szerokość akapitów, bo tego rodzaju informacje opisują kaskadowe arkusze stylów, znane jako CSS. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej, czym jest HTML, po co się go uczyć, na czym polegają kursy HTML i dla kogo zostały stworzone.

CodersLab
Python Developer
10 900 zł
570h
zdalnie, stacjonarnie
CodersLab
Java Developer
11 900 zł
614h
zdalnie, stacjonarnie
CodersLab
JavaScript Developer
10 900 zł
570h
zdalnie, stacjonarnie
Kodilla
Full Stack Developer
14 199 zł
10 miesięcy
zdalnie
Kodilla
Front-end: React
6 999 zł
4 miesiące
zdalnie

Co to jest HTML?

HTML to hipertekstowy język znaczników (ang. HyperText Markup Language). Nie powinno się go nazywać językiem programowania. HTML definiuje strukturę treści, a kod HTML to szereg elementów określanych za pomocą znaczników. Podstawowa budowa strony internetowej w HTML to stopka, nagłówek i poszczególne treści czy odnośniki do podstron, o ile takie podstrony zostały zaplanowane, podział na poszczególne kolumny i wiersze. Tak to jednak wygląda “gołym okiem” to znaczy z punktu widzenia użytkownika strony. Gdy natomiast zajrzymy “do środka” i przyjrzymy się, jak wygląda kod, zobaczymy przede wszystkim dwa najważniejsze elementy: head i body (po angielsku: głowa i ciało). W sekcji head umieszczane są dane dotyczące kodowania znaków (bo jeśli ma to być strona w języku polskim, musimy zamieścić informację o sposobie kodowania pozwalającym na użycie polskich znaków), tytule i frazach kluczowych, a także opis stylów, które będą określone w CSS. Z kolei sekcja body to właśnie wszystko, co widzimy gołym okiem jako użytkownicy, czyli stopki, nagłówki, tytuły, linki.

Najprostszy kod HTML wygląda tak:

<!doctype html>
<html>
<head>
<meta charset="UTF-8" />
<title>TYTUŁ STRONY</title>
</head>
<body>
</body>
</html>

Przykładowe znaczniki w HTML:

  • <HTML></HTML> między nimi należy umieścić całą treść dokumentu
  • <HEAD></HEAD> ta sekcja zawiera podstawowe informacje o dokumencie
  • <BODY></BODY> treść dokumentu, tekst i znaczniki
  • <TITLE></TITLE> tu wpisujemy tytuł strony widoczny w pasku przeglądarki
  • <P></P> wyznacza i zamyka kolejne akapity
  • <STRONG><STRONG> pogrubienie czcionki
  • <EM></EM> kursywa
  • <U></U> podkreślenie czcionki
  • <CENTER></CENTER> wyrównanie tekstu do środka strony

Widać tutaj, że każdy poszczególny znacznik musi zostać użyty dwukrotnie, ale pisząc go drugi raz, należy dodać ukośnik, który go odwołuje. Między tymi dwoma znacznikami mieści się dana czcionka, słowo lub cały tekst.

Dla kogo jest kurs HTML?

Chcesz zapisać się na kurs HTML-a? Sprawdź, do czego może Ci się to przydać. Sposobów na naukę jest wiele. W internecie znajdziesz wiele darmowych materiałów na ten temat, jednak jest ich tak wiele, że możesz mieć problem, aby przez nie przebrnąć. Jeśli chcesz przejść tę drogę szybciej i skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, lepszym wyborem może się okazać zapisanie się na kurs HTML.

Dla kogo jest kurs HTML i czego się na nim nauczysz? To najłatwiejszy sposób, aby rozpocząć naukę programowania od zera. Nie trzeba mieć żadnych umiejętności i doświadczenia, aby zacząć. W dość krótkim czasie można zdobyć umiejętności pozwalające na zbudowanie własnej strony internetowej, którą można opublikować w internecie. I można to osiągnąć nawet w kilka dni. A jeśli uzupełnisz swoją wiedzę o znajomość CSS, a w dalszej kolejności także JavaScript, możesz próbować swoich szans w branży IT na przykład jako Junior Web Developer.

Jaki kurs HTML wybrać?

HTML jest wciąż jednym z bardzo istotnych elementów w procesie kodowania stron i wiele wskazuje na to, że jeszcze długo się to nie zmieni. Z pewnością wybierając dla siebie kurs, należy zwrócić uwagą na to, czy zaproponowano jakieś dalsze kroki, np. naukę CSS i JavaScript. W 2020 roku poznajemy nadal wersję HTML5, o czym autorzy rozmaitych kursów powinni wiedzieć. Jeśli będziesz się jednak samodzielnie przedzierać przez kursy HTML i darmowe materiały, pamiętaj o tym, żeby nie uczyć się starszych, nieaktualnych wersji.

Warto przeczytać

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?
Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, a giełdy kryptowalut to miejsca, gdzie […]

Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę
Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Praca testera, jak i programisty to jedne z najbardziej rozwojowych zawodów na świecie. W branży […]

Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania
Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców poszukuje możliwości na zredukowanie kosztów własnej działalności np. poprzez zmniejszenie […]

Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?
Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?

Co to jest hosting i dlaczego firmy go potrzebują? Hosting to proces udostępniania zasobów pamięci […]

Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?
Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w […]