Czy nauka PHP ma sens?

Czy nauka PHP ma sens?

Uczyć się front-endu czy back-endu? Wiele osób uważa back-end za „prawdziwe programowanie” i zaczyna szukać swojego języka. Pierwszy wybór pada na PHP. I jest błędny.

PHP to pierwsze skojarzenie z back-endem. I nic dziwnego, od lat pisało się w nim strony i aplikacje, mnóstwo aplikacji nadal działa pod PHP, liczba programistów piszących w PHP od wielu lat rośnie.

I to jest największy problem PHP.

Wykres powyżej przedstawia procent użytkowników indeed.com, którzy szukają pracy w PHP (niebieska linia). Dla porównania pokazano liczbę osób szukających pracy w JavaScript.

Programistów szukających pracy w PHP jest ponad 10 razy więcej niż tych szukających pracę w JavaScript.

Zobaczmy teraz, ile ofert pracy jest w PHP, a ile w JS?

Niespodzianka? Obecne ofert pracy w PHP jest tylko 2 razy więcej niż w JavaScript. Oznacza to, że na jednego programistę szukającego pracy w PHP przypada 5 razy mniej ofert niż  na jednego programistę JavaScript. 

 

Widać więc, gdzie jest zapotrzebowanie na pracowników (w JavaScript), a gdzie na pracę (w PHP).

Jeśli więc zastnawiasz się nad zostaniem programistą back-endu, postaw na JavaScript i Node.js. Nie ma sensu bić się z tysiącami PHP-owców mających po kilka-kilkanaście lat doświadczenia, skoro tort z napisem JS jest niewiele mniejszy, a chętnych do podziału brak.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments