Czym jest metoda Agile?

Czym jest metoda Agile?

Metoda Agile jest nastawiona na dostarczanie najszybszych i najmniej problematycznych rozwiązań tak pracownikom, jak i klientom. Podstawowym założeniem tej techniki jest rozdzielenie wdrażanych nowości na niewielkie aktualizacje, które zapewnią ciągłość działania firmy i zmniejszą ryzyko wystąpienia dużych błędów. Skąd właściwie wzięła się ta metoda i na czym polega Agile?

Metodyka Agile – na czym polega?

Definicja metody Agile powstała stosunkowo niedawno, bo w XX wieku i początkowo była odnoszona przede wszystkim do branży IT i związanego z nią rozwoju technologicznego. Technika ta miała szczególne znaczenie właśnie w przypadku IT, bowiem tradycyjne, stosowane wcześniej techniki nie sprawdzały się w odniesieniu do tej branży – niekiedy okazywało się bowiem, że gotowy produkt (program komputerowy lub aplikacja) po jego stworzeniu i przekazaniu klientowi był już po prostu nieaktualny.

Dziś to pojęcie dotyczy zdecydowanie szerszej grupy branż i pomaga w szybszym i efektywniejszym zarządzaniu projektami. W największym uproszczeniu, metodykę Agile można określić jako zarządzanie działaniami w ramach kilku etapów, które są powtarzalne.

Jak wprowadzić metodę Agile?

W metodzie Agile najistotniejszych jest 5 podstawowych kroków, które są kluczowe dla sprawnej i bezpiecznej realizacji projektów, które niosą za sobą szczególnie duże ryzyko:

  1. Planowanie – bez tego etapu trudno wyobrazić sobie realizację celu. Nim rozpoczniemy pracę, konieczne jest dokładne zaplanowanie całego procesu w porozumieniu z klientem, do którego trafi produkt końcowy działań;
  2. Projektowanie – po zebraniu istotnych informacji dotyczących sposobu realizacji projektu można określić jego poszczególne etapy, a także wskazać, jakie zasoby będą niezbędne dla wykonania produktu końcowego;
  3. Programowanie – to właściwe tworzenie całego projektu w oparciu o zasoby, a także zebrane informacje;
  4. Testowanie – gotowy produkt przed przekazaniem klientowi należy sprawdzić i przetestować;
  5. Implementacja – po fazie testów następuje wdrożenie gotowego rozwiązania u klienta.
Zobacz:   Poszukiwanie pracy przez Internet: metody, zalety i wady

Metoda Agile – wady i zalety tego rozwiązania

Jak każda technika działania, również metodyka Agile ma swoje wady i zalety. Wśród największych plusów tego rozwiązania można wskazać:

– wysoką efektywność działań planowanych metodą Agile,

– samodzielność zespołu,

– krótki czas potrzebny na realizację projektu,

– optymalny przepływ informacji,

– minimalizacja kosztów.

Choć ilość zalet metody Agile jest duża, nie oznacza to oczywiście, że jest ona zupełnie pozbawiona wad. Minusami tej techniki działania są:

– brak odporności na zmiany kadrowe (konieczność cyklicznego wdrażania nowych pracowników zdecydowanie wydłuża realizację projektów) oraz założenie, że cały zespół będzie bardzo zaangażowany w projekt,

– brak możliwości stosowania tej techniki przy projektach, gdzie brak jest miejsca na wprowadzanie zmian w razie zaistnienia takiej konieczności.

Jak widać, metoda Agile to naprawdę skuteczne rozwiązanie, jednak musimy spełnić pewne warunki, by realizacja projektu przebiegła sprawnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments