Dlaczego warto uczyć się Javy

Dlaczego warto uczyć się Javy

W tym roku najważniejsze polskie szkoły programowania zaczęły sprzedaż szkoleń z Javy. Dlaczego warto uczyć się tego języka?

Artykuł ekspercki – CodersTrust Polska

Wielu z was pewnie zastanawia się, od nauki którego języka należy rozpocząć swoją karierę z programowaniem. Ich ilość przytłacza, jednak większość z nich nie jest powszechnie używana, a na rynku IT nadal mocną pozycję mają ci sami gracze. Statystyki mówią same za siebie: najpopularniejszym językiem wciąż pozostaje Java. Korzysta z niego około 9 milionów programistów, działa na ponad 7 miliardów urządzeń. Dlaczego warto uczyć się Javy?

Jest stosunkowo łatwy do przyswojenia

Java została zaprojektowana jako prostsza alternatywa dla C++. Jej składnia jest przyjazna dla początkującego programisty. Dzięki przejrzystej strukturze poleceń nawet laik będzie mógł szybko opanować zarówno podstawy języka, jak i wykorzystanie bardziej zaawansowanych bibliotek.

Elastyczny

Komfort naszej pracy ma znaczenie, a w Javie aplikacje pisze się szybciej w porównaniu do innych języków. Wszystko dzięki elastycznej implementacji mechanizmów – programując w Javie mamy do dyspozycji obszerne i darmowe biblioteki – znajdziemy w nich gotowe fragmenty kodu, które możemy swobodnie wykorzystywać do tworzenia własnych treści. Przemyślana koncepcja bibliotek z narzędziami dedykowanymi ułatwiają wygodne tworzenie spersonalizowanego interfejsu graficznego dla aplikacji – a to przekłada się na szybkość pracy. Nie bez znaczenia jest fakt jej przenośności – Javę możemy uruchomić na każdym systemie i sprzęcie, co pozwala na pracę zdalną z każdego zakątka świata. 

Zobacz:   Tego nikt ci nie powie o programowaniu

Szybkość tworzenia programów

Mówi się, że Javie tworzymy szybciej w porównaniu do innych języków programowania. Dzieje się tak m.in. dzięki wyżej wymienionym bibliotekom, ale również za sprawą środowisk IDE. Dzięki nim możemy w łatwy sposób sposób śledzić zmiany w kodzie, co pozwala nam uniknąć błędów czy organizować zadania – tworzyć bardziej rozbudowane aplikacje.

Szerokie i powszechne zastosowanie technologii

Technologia Java to podstawa do tworzenia niemal każdego rodzaju aplikacji sieciowej. Gry, treści internetowe, aplikacje mobilne? Istnieje duża szansa, że są one napisane właśnie w Javie. Warto oddzielnie wspomnieć o samym Androidzie – oficjalnym językiem developerów największego systemu operacyjnego jest właśnie Java.

Zapotrzebowanie na rynku pracy

Połowa ofert pracy w branży IT dotyczy programistów Java. Zgodnie z hasłem WORA (Write Once, Run Anywhere) Java jest wszechobecnym językiem, który – jak wspomniałam wcześniej – można uruchomić na praktycznie każdej platformie. Korporacje takie jak Google, Amazon, Netflix czy eBay opierają swoje usługi właśnie na tym kodzie. Można łatwo wywnioskować, że zapotrzebowanie na rynku pracy jest stałe i w ciągu najbliższym kilkunastu lat nie będzie malało.

Zobacz:   Free Code Camp - czy warto iść na darmowy bootcamp?

Także ich wynagrodzenie należy do najwyższych na rynku polskimmediana zarobków w Warszawie wynosi 7149 PLN brutto, a odnosząc się do raportu płacowego Hays, możemy spodziewać się wzrostu płac o 5-10% względem minionego roku.

Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z zawodem programisty, Java jest najlepszym wyborem.

Zainteresowany? Sprawdź Bootcamp Java Master Mentor i przekonaj się na własnej skórze, że warto uczyć się Javy!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
4 lat temu

Gdzie informacja, że artkuł sponsorowany przez Coderstrust?

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
4 lat temu
Reply to  Gość

Zgodnie z informacją zamieszczoną na samym początku arykułu, jest to artykuł ekspercki, nie sponsorowany (nie dostałem za jego publikację żadnego wynagrodzenia). Co jakiś czas publikuję takie materiały, np. tutaj:
https://bootcampy.pl//artykul/bootcamp-czy-warto/
https://bootcampy.pl//artykul/jak-nauczyc-sie-programowac/