Jak nauczyć się programować i na tym nie stracić?

Jak nauczyć się programować i na tym nie stracić?

Przy ogromnie wiedzy dostępnej na wyciągnięcie ręki nauka programowania wydaje się dość prosta. To prawda, możesz umieć kodować po darmowych kursach, ale jeżeli Twoim celem jest rzeczywiście bycie programistą i znalezienie etatu – to już jest bardziej skomplikowane. Gdzie szukać wiedzy, która umożliwi nam poznanie branży IT od podszewki?

Artykuł ekspercki – Kodilla

Nauka programowania – wydawałoby się, że temat banalny. Ale jak uczyć się, żeby naprawdę potrafić wykorzystać tę wiedzę w praktyce, tworzyć własne projekty, budować portfolio i w efekcie znaleźć pracę jako programista w firmie IT? Przeanalizujmy sposoby nauki programowania.

Przecież programowania uczą w szkole

Czy aby na pewno?  Może i poziom edukacji jest coraz lepszy, ale nadal daleki od ideału. Zacznijmy od szkoły podstawowej, w której lekcje informatyki nie są skoncentrowane na nauce kodowania. Podobnie jest w szkole średniej. Do tego nauka w dwudziestoosobowej klasie też nie sprzyja odkrywaniu talentów. Choć na pewno pomoże poznać zasady logiki – w programowaniu to się przyda.

Ale przejdźmy do meritum: przecież programowania uczą na studiach! Tam rzeczywiście mogą nauczyć Cię teorii związanej z programowaniem, ale poznania samych języków programowania po prostu się wymaga. Na pewno nauczą teorii, ale o praktykę trzeba już zadbać samemu. Aby ukończyć studia potrzeba 5 lat (przy dobrych wiatrach ;)) więc jeżeli masz 18 lat i zastanawiasz się właśnie co robić w życiu – studia mogą być dobrą opcją.

Jednak jeśli nie masz tyle czasu na naukę, to pojawia się problem. Nikomu nie uśmiecha się przebranżowienie trwające 6 lat… Do tego pozostaje pytanie: czy po tylu latach nauki tytuł magistra da gwarancję pracy? Teoria jest ważna, jednak praktyka znacznie ważniejsza. Trzeba by intensywnie pracować już w trakcie studiów nad własnymi projektami do portfolio. Samo studiowanie to za mało.

Zobacz:   Chcę się uczyć, więc NIE idę na studia

Przecież mogę nauczyć się tego sam

 Książki, kursy online, tutoriale, e-booki -korzystanie z nich to świetny sposób na poznanie podstaw, niektórych ciekawych rozwiązań, podpowiedzi innych programistów. Jednak jeśli celem jest otrzymanie pracy w tym zawodzie –  samodzielna nauka może być niewystarczająca. Przy wiedzy z Internetu i kursach internetowych jest jeszcze jedna pułapka – początkujący może nie wiedzieć, na jakim poziomie poznał już język programowania i powiązane z nim technologie (frameworki, biblioteki, narzędzia itp.).

Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku kursów samodzielnych, które atakują komunikatami o kolejnych sukcesach, odznakami i procentami znajomości języka. Na rozmowie kwalifikacyjnej może się okazać, że znasz teorię, ale nie potrafisz jej wykorzystać. Do tego brak znajomości realiów branży IT, stres i poczucie niepewności pogarszają sytuację. W przypadku nauki programowania potrzeba doświadczonego programisty, który może zrobić code review, wskazać błędy, podpowiedzieć i pokazać jak to się robi w firmach z prawdziwymi klientami.

Można zadać sobie jeszcze pytanie: czy z ogromu materiału dostępnego w internecie i książkach jesteś w stanie wyłowić tylko te wartościowe? Trudno jest ocenić co dokładnie się przyda, które rozwiązania są już przestarzałe, a czego naprawdę używa się w firmach IT. Szczególnie, jeśli uczysz się od podstaw i w programowaniu jesteś jeszcze zielony.

Samodzielna nauka zawsze rozwija. Warto być na bieżąco z trendami! Jednak to droga pełna ślepych uliczek. Kryzys może nastąpić, gdy utknie się na jakimś problemie na całe tygodnie i trudno jest pójść dalej z materiałem. Powiedzmy sobie szczerze – to samo zadanie możesz spotkać w przyszłości, więc nie możesz od niego uciec.

Przecież mogę nauczyć się tego za darmo od innych

A teraz ważne pytanie: Co w życiu dostaniesz za darmo? No chyba, że znasz magika od programowania, który z chęcią będzie spędzał codziennie czas z Tobą, aby wytłumaczyć Ci tajniki CSSa, projektowania obiektowego i jeszcze dał rady jak to się robi u niego w firmie – za free.

Zobacz:   Czy warto zainwestować w bootcamp?

Jeżeli nie masz najlepszego kolegi na świecie – programisty, możesz skorzystać z darmowych webinarów i grup/forów dla webdeveloperów.

Webinary są dobrym sposobem na wdrożenie się w temat kodowania i pracy jako programista. Bardzo często senior developerzy opowiadają o ciekawych rozwiązaniach w kodzie, podają wskazówki, mówią o tym co można robić, a czego nie powinno się robić zachowując dobre praktyki programowania. Jest to nauka uzupełniająca i podsumowująca już zdobyta wiedzę. Warto korzystać z webinarów (często darmowych) i rozwijać swoje umiejętności.

Grupy i fora dla webdeveloperów to z pewnością nie jest sposób nauki od zera do webdevelopera. Ale w każdym stopniu znajomości programowania warto szukać informacji u osób już programujących. Nikt nie udzieli tak dobrych rad, jak doświadczony programista, który miał ten sam problem co Ty! Są grupy dla developerów na Facebooku lub fora, na których można znaleźć odpowiedzi w temacie programowania (warto zapamiętać forum http://stackoverflow.com/).

A gdyby można było mieć Gwarancję Pracy?

Ile byłbyś w stanie zapłacić za szkolenie zawodowe z doświadczonym programistą – Mentorem i Gwarancją Pracy?

Coraz więcej pojawia się szkoleń i bootcampów programistycznych. I nie ma się czemu dziwić – informatyka w szkołach ma mało wspólnego z programowaniem, studia to za dużo teorii, a ludzie chcą szkolenia zawodowego. Bootcamp jest własnie intensywnym szkoleniem, które umożliwia zdobycie kompetencji junior programisty. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu metody praktycznej nauki – wiedza zdobywana podczas szkolenia jest od razu wykorzystywana w tworzeniu samodzielnych projektów, które można włączyć do portfolio.

Zobacz:   Czy bootcamp rozwiąże wszystkie Twoje problemy?

Jednak zawsze w przypadku bootcampów pojawia się pytanie: Dlaczego to szkolenie tyle kosztuje?” A odpowiedź jest prosta: bo jest tego warte. Biorąc pod uwagę, że kursant ma do dyspozycji dedykowanego Mentora (to jest właśnie ten doświadczony programista, który poprowadzi Cię przez naukę programowania), czat z innymi programistami i kursantami, pomoc Koordynatora ds. Zatrudnienia i Gwarancję Pracy – to nie może kosztować kilkaset złotych.

Dobry bootcamp programistyczny jest warty swojej ceny, tylko nie można dać się oszukać. To nie może być e-learning taki jak darmowy kurs internetowy. Można korzystać z różnych źródeł wiedzy, jednak jeśli chodzi o tak ważną kwestię życiową jak znalezienie pracy – podstawą jest analiza oferty i kalkulacja tego, co otrzymujesz w ramach szkolenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mr.D
Mr.D
4 lat temu

Hmm zero konfliktu interesów… Artykuł sponsorowany jak byk.
Prawda jest tak że przy odrobinie samozaparcia można się samemu nauczyć programowania, nawet wskazane programista to osoba która się musi uczyć cały czas, więc zdobywanie wiedzy samemu to wręcz umiejętność elementarna.
Najwięksi wyjadacze nie używali pożal się boże bootcampów uczyli się sami.

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
4 lat temu
Reply to  Mr.D

To nie jest artykuł sponsorowany, tylko materiał przesłany przez jedną ze szkół programowania, o czym jest informacja w dwóch miejscach. Co jakiś czas publikuję takie materiały, np. tutaj: https://bootcampy.pl//artykul/bootcamp-czy-warto/

Najwięksi wyjadacze nie uczyli się na bootcampach, bo ich po prostu nie było. Pomyśl, ilu potencjalnych wyjadaczy utknęło na czymś na początku i nie zostało programistami. Gdyby ktos nimi pokierował, może tych wyjadaczy byłoby więcej. Bootcamp to skrót w przejściu tych najtrudniejszych początków.