CodersTrust Polska uruchamia bootcamp z Javy!

Po CodersLab i Kodilli, również CodersTrust rozpoczyna naukę Javy na 4-miesięcznym bootcampie, w dodatku w cenie o kilkadziesiąt procent niższej niż konkurencja. Co dostaniemy na kursie? Niestety, jeszcze nie wiadomo.

Zakres bootcampa z Javy w CodersTrust

Zakres bootcampa z Javy w CodersTrust skupia się na popularnych technologiach:

 • podstawy programowania (obiektowość, pętle),
 • testy jednostkowe,
 • Maven,
 • Git,
 • SQL i noSQL,
 • Hibernate,
 • Spring,
 • Spring Boot,
 • Agile i Scrum.

Technologii jest dość mało, ale ma to swoje wady i zalety. Najpierw wada: osobom chcących się przebranżowić może to nie wystarczyć do znalezienia pracy jako junior Java developer. Brakuje chociażby wspomnienia o JUnit albo o wzorcach projektowych, które pojawiają się na każdej rozmowie o pracę czy staż. Do przemyślenia byłyby również servlety i JSP, ale to zależy czego ma uczyć kurs – Javy 5/6 czy Javy 8.

Update: Coders Trust dodał informację, że przez całe 4 miesiące będzie trwał projekt, którym będzie można się pochwalić na gwarantowanej rozmowie o pracę.

Natomiast zaletą może być… stosunkowo mała ilość materiału. Dlaczego? W przypadku zbyt dużej ilości materiału przypadającej na krótki czas nauki, po prostu zaczyna się skakanie „po łebkach”, zwłaszcza jeśli szkolenie jest intensywne. 4 miesiące nauki pozwalają na dokładne przerobienie tych technologii, o ile na każdą z nich poświęci się sporo czasu…

No właśnie.

Ile nauki jest w CodersTrust?

Ani strona sprzedażowa, ani umowa (źle podlinkowana – umowa wskazana na stronie jest linkiem do umowy na kurs Front-endu), ani regulamin nie podają ile czasu będzie od nas wymagała nauka. Mowa tylko o 4 miesiącach, ale bez wskazania ile godzin tygodniowo będziemy się uczyć.

W dodatku CodersTrust w FAQ pisze:

Przede wszystkim różnią nas ramy czasowe. Niektóre kursy trwają kilka, kilkanaście tygodni, przewidują pracę w trybie 20 godzin tygodniowo, a kolejne etapy są ograniczone czasowo. Z naszego doświadczenia jest to założenie dosyć ambitne, poświęcenie 4 godzin codziennie po prostu bywa niemożliwe. Dlatego, w cenie oferujemy sześciomiesięczny [liczba pewnie niezmieniona przy kopiowaniu danych dotyczących szkolenia front-end – przyp. red.] dostęp do platformy, co nie wyklucza możliwości ukończenia kursu w trzy miesiące.

Skoro według CodersTrust nauka przez 20h tygodniowo to dla wielu osób za dużo,  a jednocześnie da się skończyć szkolenie 2 razy szybciej niż przewiduje CT, prawdopodobnie ich kursy wymagają 10-15h nauki tygodniowo, co daje 160-240h rozłożone na 4 miesiące.

Przydałoby się jednak, żeby CT sprecyzowało tę informację. 

Szczególnie te 240h to całkiem realny czas na spokojne przyswojenie wiedzy z 7 tematów (oczywiście do poziomu pozwalającego odpowiedzieć na pytania z tego zakresu na rozmowach o pracę).

Co z tą gwarancją pracy w CodersTrust?

Na stronie sprzedażowej CodersTrust chwali się gwarancją pracy, co byłoby drugim takim przypadkiem w Polsce. Niestety temat nie został ani trochę rozwinięty ani w dalszej części strony, ani w regulaminie, ani w umowie.

Szkoda, bo dla wielu osób gwarancja pracy do główny argument przemawiający za wybraniem tego, a nie innego szkolenia.

Ile kosztuje bootcamp Java w CodersTrust i co zawiera?

Pierwsza edycja bootcampa zacznie się 15 maja 2017 roku. Cena podana na stronie to 7500 PLN (do końca kwietnia cena promocyjna to 5900 PLN netto). Niestety ani na stronie sprzedażowej, ani w umowie nie podano czy to cena netto, czy brutto. Inne szkolenia CodersTrust mają wyeksponowane ceny netto, więc należy założyć, że tak jest również w tym przypadku. Ceny wynosiłyby więc odpowiednio 9225 PLN z VAT w cenie regularnej i  7257 PLN z VAT w promocji, czyli bardzo niskie nawet z VAT-em.

Oprócz braku tak istotnych informacji jak:

 • dokładna cena(!!!),
 • zakres czasowy materiału,
 • umowa / regulamin dotyczące tego szkolenia,
 • liczba udostępnianych lekcji,

na stronie pojawiają się błędy:

 • zamiast lekcjo próbnej otrzymujemy zbiór linków do darmowych materiałów takich jak Khan Academy,
 • udostępnione materiały w lekcji próbnej dotyczą innych technologii niż podane w zakresie szkolenia,
 • na stronie są wymieszane informacje o szkoleniu z Javy i z front-endu,
 • błędne dopasowanie ikon do nazw technologii (to akurat najmniej istotny szczegół),
 • formularz zakupu wyglądający jak żart (konieczność wpisania kwoty, którą chcemy zapłacić :)), który jest niezgodny z Umową Szkoleniową CodersTrust.

Tak, dobrze czytasz – firma udostępnia sposób płatności, który jest inny niż opisany w jej własnej Umowie Szkoleniowej. Nie wiem co o tym sądzić, może hackerzy włamali się na stronę i dodali własny formularz płatności?

Szczerze? Proponuję poczekać na pierwszych absolwentów

Dlaczego? Oferta wygląda jak przygotowana baaaaardzo na kolanie i mocno niedopracowana. Gdybym zapłacił kilka tysięcy złotych za kurs Javy i dostał linki do darmowych materiałów z Khan Academy dotyczących HTML-a moooocno zastanowiłbym się nad zwrotem.

Na razie proponuję poczekać na pierwszych absolwentów i zobaczyć jak się rozwinie sytuacja. Tak jak poprzednio, zachęcam do przetestowania lekcji próbnej przed zakupem szkoleń w CodersTrust, żeby każdy sprawdził czy otrzymane materiały są dla niego wystarczającą wartość, żeby za nie płacić.

 

CodersTrust przypominam też, że polskie prawo bardzo ściśle podchodzi do informowania konsumenta o ofercie i m.in. wymaga podania ceny z uwzględnieniem podatków i dokładnej specyfikacji produktu, a częścią oferty jest również informacja na stronie, nie tylko w regulaminie. Jeśli na stronie jest informacja o gwarancji pracy, to konsument może się domagać spełnienia tego punktu oferty.

więcej

Powiązane wpisy

Disclaimer: staram się, żeby wszystkie informacje były aktualne na dzień ich publikacji, chociaż czasem jest to trudne, jeśli firmy oferujące szkolenia/bootcampy na własnych stronach umieszczają sprzeczne dane, podają niejasne informacje lub nawet naciągają fakty. Jeśli jakieś informacje są nieprawidłowe lub nieaktualne, proszę o kontakt przez e-mail kontakt@bootcampy.pl - zaktualizuję informacje. Pamiętaj też, że oferty stale się zmieniają, a dbanie o ich aktualność nie jest proste, jeśli chce się to robić dobrze.