PRINCE2® Practitioner - zakres szkolenia

PRINCE2® Practitioner – zakres szkolenia

Szkolenie PRINCE2 Practitioner jest kolejnym etapem przygotowań do tego, aby w przyszłości zostać ekspertem od metodyki PRINCE2, a ściślej rzecz ujmując, od zarządzania projektami w oparciu o tę „filozofię”. Na czym ogólnie polega PRINCE2 i jak wygląda zakres tematyczny wyżej wspomnianego szkolenia?

PRINCE2 Practitioner – praktyczne zastosowanie metodyki PRINCE2

Na początku należy wspomnieć, że aby mieć możliwość zdobycia certyfikatu PRINCE2® Practitioner, należy najpierw ukończyć akredytowane szkolenie na poziomie Foundation (podstawowym) i uzyskać pozytywny wynik na egzaminie. Takie szkolenie dostępne jest np. w ofercie Inprogress.. Jest to standardowa procedura, egzekwowana na całym świecie. Dzieje się tak, ponieważ aby prawidłowo stosować PRINCE2, konieczna jest dość głęboka znajomość teoretycznych podstaw tej metodyki, która sama w sobie mocno opiera się na procedurach i standaryzacji poszczególnych działań.

PRINCE2 Practitioner – praktyczne zastosowanie metodyki PRINCE2

Metodyka PRINCE2 charakteryzuje się swego rodzaju stałością form i procedur. Kluczowe działania są standaryzowane i powtarzalne, zaś kompetencje poszczególnych członków zespołu są jasno określone. Nie oznacza to rzecz jasna, że reguły PRINCE2są niezmienne bez względu na okoliczności. Gdyby tak było, połączenie tej dość standaryzowanej metodyki z podejściem zwinnym byłoby mocno utrudnione. A tak nie jest, czego przykładem jest chociażby metodyka PRINCE2 Agile® – bardzo udana kombinacja filozofii agile i podejścia tradycyjnego.

Zobacz:   Czy grafik może zostać programistą?

Wracając jednak do PRINCE: projekt realizowany z pomocą tego podejścia powinien mieć jasno określony czas trwania, efekt końcowy i ilość zasobów konieczną do jego realizacji. Narzędzia wykorzystywane do osiągnięcia ostatecznego celu także powinny być jasno sprecyzowane, a cała dokumentacja projektowa musi być dopasowana do konkretnego przypadku i tworzona w oparciu o rekomendowaną zawartość.Co więcej, można dzielić trudniejsze zadania lub etapy prac na mniejsze, łatwiejsze do zarządzania.

Ostateczny kształt projektu powinien być jak najbardziej zbliżony do wizji klienta, przy czym metodyka PRINCE2 dopuszcza również możliwość rezygnacji z tych aspektów projektu, o których wiadomo, że będą po prostu nieopłacalne czy nieuzasadnione biznesowo. A wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko porażki projektu.

Warto także pamiętać, że jedna z najważniejszych zasad PRINCE2 mówi o konieczności dostosowania tej metodyki do wymagań danego projektu. Może się wydawać, że takie zalecenie stoi w pewnej sprzeczności z dość rygorystycznym podejściem PRINCE2, ale to błędne przeświadczenie. Nawet zdrowy rozsądek podpowiada, że kilkuosobowe projekty mogą nie wymagać takiej samej ilości dokumentacji oraz tych samych narzędzi, co duże, kilkusetosobowe przedsięwzięcia. Wiedzę o tym, jakie metody i narzędzia stosować w określonych okolicznościach i jak stosować zasady PRINCE2, aby prawidłowo z nich korzystać, zdobędziesz na akredytowanym szkoleniu PRINCE2 Practitioner w Inprogress.

Zobacz:   Praca w branży IT

Szkolenie PRINCE2 Practitioner w Inprogress

Kurs PRINCE2 Practitioner, dostępny w subskrypcji Inprogress Plus, przeznaczony jest w głównej mierze do managerów, chociaż szeregowi członkowie zespołów projektowych także sporo zyskają na wzięciu udziału w tym szkoleniu. To kompletne szkolenie, dzięki któremu kompetencje z zakresu zarządzania projektami z pewnością ulegną poprawie.

PRINCE2®,PRINCE2 Agile® są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do AXELOS Limited i używanymi za zgodą AXELOS. Wszelkie prawa zastrzeżone. Swirl logo™ jest znakiem towarowym należącym do AXELOS Limited.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments