Programista bez studiów

Programista bez studiów

Branża informatyczna stale się rozwija, a co za tym idzie – nieustannie potrzebni są nowi pracownicy. Rynek ten ma tak ogromne zapotrzebowanie, że często brakuje w nim specjalistów i rąk do pracy. Czy w takim razie można zostać programistą bez studiów? Zawód ten oprócz ogromnych możliwości rozwoju daje także sposobność do uczestnictwa w ciekawych projektach i tworzenia technologii, które jeszcze nie pojawiły się na rynku. Pomimo, że oferowane stawki przekraczają kilkukrotnie najśmielsze oczekiwania, chętnych nadal nie ma. Dlaczego tak się dzieje, skoro praca należy do łatwych, wygodnych i nieinwazyjnych, a do tego jest dobrze płatna?

Odpowiedź jest prosta – potrzebne są tu pewne umiejętności praktyczne. Między innymi znajomość środowisk programistycznych, składni języka programowania oraz bibliotek. Doceniane jest także logiczne myślenie oraz posiadanie elementarnej wiedzy na temat elektroniki, matematyki i fizyki. Każda z tych umiejętności w naturalny sposób może zostać nabyta podczas studiów na uczelni wyższej o kierunku informatycznym. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy podjęcie się takiego kształcenia jest niemożliwe? Czy pozostają wtedy jakiekolwiek szansę na wejście do świata IT i zostanie specjalistą? Te pytania zadaje sobie wielu młodych ludzi, w których branża informatyczna wzbudziła ogromne zainteresowanie. Niestety większość z nich nie wie, jak zostać programistą bez studiów i szybko poddaje się przed podjęciem jakiejkolwiek próby.

Jak zostać programistą bez studiów?

Po zapoznaniu się z podstawowymi językami programowania używanymi do tworzenia kodu nadchodzi czas na użycie ich w praktyce. Nic tak nie zaciekawi pracodawcy, jak napisane samodzielnie aplikacje czy programy. Im ciekawszy projekt stworzymy, tym przychylniejszym wzrokiem będzie na nas patrzył potencjalny pracodawca. W portfolio można zawrzeć napisaną przez nas nieskomplikowaną grę komputerową, prostą aplikację biurową czy bazę danych, może to być także własna strona internetowa – wszystko zależy o jaką posadę się ubiegamy. W CV musi znaleźć się coś, co poświadczy nasze umiejętności i najlepiej, jeśli to nie jest jedynie ukończone szkolenie Java. Zwłaszcza, że będzie w nim brakowało wpisu o ukończeniu studiów. Nie warto się zniechęcać, jeśli na początku przez długi czas żaden pracodawca nie będzie zapraszał nas na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli chcesz zostać programistą bez studiów, trzeba mieć świadomość, że na rynku jest dużo osób z większym doświadczeniem i umiejętnościami lub po prostu nie trafiamy w potrzeby firmy. W czasie, gdy rozesłane aplikacje nie przynoszą oczekiwanego skutku należy się bezustannie uczyć i poszerzać swoje umiejętności. Wreszcie przyjdzie dzień, w którym po rozmowie rekrutacyjnej usłyszy się upragnione zaproszenie na dzień próbny.

Programista bez studiów – czy to możliwe?

Faktem jest, iż osobom bez wykształcenia kierunkowego trudniej będzie znaleźć pracę w branży IT niż świeżo upieczonemu inżynierowi informatyki. Może się to wydawać nieco niesprawiedliwe, ale wykształcenie ma dla pracodawcy ogromne znaczenie. Podobnie jest z doświadczeniem. Jako programista bez studiów, możesz na tym polu zdobyć przewagę nad studentem, podejmując się bezpłatnej praktyki lub stażu w danej firmie. Poświęcając maksymalnie trzy miesiące na pracę bez wynagrodzenia można zdobyć ogromne pokłady doświadczenia które przeważą w przyszłości nad zdobyciem dobrej i opłacalnej posady. Jak widać, droga na szczyt kariery w branży informatycznej wcale nie jest prosta, warto jednak ciężko zapracować i osiągnąć taki sukces.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments