Programista bez studiów - czy to możliwe?

Programista bez studiów – czy to możliwe?

Zgodnie z panującym od dziesięcioleci stereotypem, studia wyższe są niezbędnym warunkiem do tego, by móc rozwijać swoją karierę zawodową. Jest to widoczne szczególnie w przypadku branży IT. Zatem jak zostać programistą bez studiów i osiągać sukcesy zawodowe w tym obszarze, nie posiadając ukończonych studiów wyższych? O tym czy jest to możliwe i w jaki sposób osiągnąć cel staramy się wyjaśnić w poniższym tekście.

Dlaczego studia dla programisty nie zawsze są strzałem w dziesiątkę?

Odpowiedź na to pytanie tkwi w samej naturze studiów akademickich. Uczelnie wyższe to renomowane, cieszące się szacunkiem instytucje, których zadaniem jest krzewienie nauki. Szkoła wyższa to organizacja mocno osadzona w tradycji. Niestety, czynnik ten sprawia zarazem, że edukacja akademicka nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem w przypadku młodego człowieka, który chce zostać programistą.

Taki stan rzeczy wynika stąd, że w dwudziestym pierwszym wieku nowoczesne technologie rozwijają się szczególnie dynamiczne. Podczas gdy (w pewnym uproszczeniu) fundamenty takich klasycznych dziedzin wiedzy jak choćby historia, prawo czy filozofia pozostają niezmienione, ośrodki akademickie nie nadążają za rozwojem cyfrowym, który możemy obecnie obserwować. W efekcie, w szkołach wyższych bardzo często przekazuje się wiedzę, która nie jest już aktualna. W przypadku młodych programistów może być to dużą przeszkodą w kontekście przyszłej kariery zawodowej.

Zobacz:   Bootcampy z gwarancją pracy - czy szkoły programowania są aż tak skuteczne?

Programista bez studiów – dlaczego nie warto kończyć kierunków informatycznych?

Przestarzała wiedza to nie jedyna wada uczelni wyższych. Program nauczania na studiach informatycznych jest często bardzo ogólny. Mnogość technologii i przedmioty dotyczące różnorodnych obszarów wiedzy sprawiają, że przyszły programista będzie miał trudności w skupieniu się na konkretnej technologii (np. języku programowania Python czy C++). Tymczasem, współczesny rynek pracy wymaga od programistów ścisłej specjalizacji.

Jeśli nie studia wyższe… to co?

Jak widać, studia nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem dla programisty. W takim razie czytelnik zada sobie zapewne pytanie: co należy zrobić, by móc zostać programistą? Na szczęście, istnieje wiele sposobów nauki programowania i na osiągnięcie tego celu. Programista bez studiów to powszechnie spotykany stan rzeczy w branży IT. Istnieją sposoby zdobywania wiedzy programistycznej, które nie wymagają ukończenia studiów wyższych.

Pasjonat programowania może poszerzać swoje kwalifikacje poprzez:

  • uczestnictwo w Bootcampach, czyli intensywnych kursach programistycznych
  • naukę programowania we własnym zakresie z wykorzystaniem ogólnie dostępnych materiałów (książki, kursy video, dokumentacje itp.)
Zobacz:   Ścieżki rozwoju w IT - jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Na czym polegają te rozwiązania?

Bootcamp to intensywne warsztaty skoncentrowanie na określonej dziedzinie wiedzy (np. programowaniu w danej technologii). Zazwyczaj, taki kurs trwa nie dłużej niż kilka tygodni, w trakcie których słuchacze uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Ważnym atutem warsztatów jest fakt, że przekazuje się podczas nich praktyczną, skondensowaną wiedzę. Odpowiednio wykorzystany bootcamp, wraz z systematyczną nauką we własnym zakresie, pozwala na przekwalifikowanie się i zdobycie posady juniora w firmie programistycznej. Jest to sprawdzony i skuteczny sposób na zostanie programistą bez studiów wyższych.

Jeśli chodzi o naukę we własnym zakresie, to warto w tym celu korzystać np. z takich serwisów internetowych jak GitHub czy Stack Overflow. Są to międzynarodowe portale, na których można między innymi zaprezentować swoje umiejętności i projekty wykonane w domu oraz zapoznać się z projektami innych, bardziej doświadczonych programistów. Wreszcie, jest to miejsce, w którym rozwiązuje się problemy początkujących osób.

Należy pamiętać, że nie ważne jaką formę nauki wybierzesz, musisz poświęcić dużo czasu oraz energii. Zostanie programistą nie jest rzeczą prostą, ale z odpowiednim zaangażowaniem jest to możliwe nawet bez konieczności pójścia na studia kierunkowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments