Tego nikt ci nie powie o programowaniu

Tego nikt ci nie powie o programowaniu

Wszyscy już wiedzą, że programowanie się opłaca, a webdeveloper to świetny zawód. Ale są jeszcze sekrety, które dzisiaj poznasz na temat uczenia się front-endu. Od czego zacząć, aby być w branży IT KIMŚ?

To zacznijmy od początku. Chcesz być częścią najlepiej prosperującej branży na świecie, ale nie wiesz od czego zacząc i jak się tego nauczyć? A wiesz w ogóle co powinieneś umieć?


Przygodę z programowaniem możesz zacząć od:


1. Nauki HTML + CSS + JavaScript.

Ucząc się samodzielnie to powinno zająć ok. 18 miesięcy. Bootcamp trwa od 3 do 9 miesięcy.

2. Pierwsza praca jako junior front-end developer

Trudno jest mi powiedzieć ile zajmie znalezienie pracy po samodzielnej nauce. W przypadku ukończenia bootcampa, kursanci znajdują pracę w ciągu 1,5 roku – 2 lata (wewnętrzne badania Kodilli).

3. Nauka wybranej technologii, np. React
To może ci zająć około 2 lata, ale warto. W branży IT najbardziej cenieni są specjaliści w konkretnej dziedzinie.

Jak się uczyć front-endu?

Wspominałem już w poprzednich tekstach, że studia informatyczne zajmują około 5 – 6 lat i są bardzo drogim rozwiązaniem. Nie potępiam oczywiście studentów, ale dla osób, które chcą przebranżowić się szybciej i z mniejszymi kosztami, polecam inne rozwiązania. Faktem jest, że blisko 50% czynnych zawodowo programistów na świecie nie ma wyższego wykształcenia technicznego. Liczba takich osób stale się zwiększa.

Zobacz:   Data Science: nowy kierunek bootcampów?

Alternatywa dla studiów

Samodzielna nauka
Tutoriale
Pomoc na forach
Bootcampy online

Zacznijmy od tego, że musisz być zdeterminowany do zmiany swojego życia. Ważne jest, żeby położyć duży nacisk na praktykę – tylko tak nauczysz się programowania. Teoretycznym kursom i książkom mówimy zdecydowanie NIE! Zawsze sprawdź, czy materiał, który znalazłeś w internecie jest aktualny. Bez sensu uczyć się rzeczy, których nigdy nie wykorzystasz w przyszłej pracy, np. przestarzałej technologii. Ustal cele i ćwicz systematycznie. Jeżeli ucząc się samodzielnie, utkniesz w jednym miejscu, spróbuj wygooglować problem. Możliwe, że nie ty pierwszy szukałeś pomocy w tym temacie w sieci.

Ćwiczenie front-end development, które musisz zrobić

1. Uczysz się HTML/CSS (kodilla.com, codecademy.com)

2. Robisz screena jakiejś fajnej strony

3. Budujesz strukturę HTML pod dany layout (układ)

4. Układasz layout w CSS

5. Wstawiasz teksty i zdjęcia

6. Stylizujesz wygląd strony, tzw. look & feel

7. Dostosowujesz do RWD (tutaj lub w pkt. 4)

8. Oprogramowujesz elementy interaktywne (jQuery)

9. Sprawdzasz działanie w różnych przeglądarkach

10. Sprawdzasz kod w walidatorze W3C

Zobacz:   Jak nauczyć się programować i na tym nie stracić?

Ucząc się samodzielnie polecam zaglądać na dedykowane programistom fora i grupy na Facebooku. Tam można zasięgnąć rady osób już kodujących, oni chętnie pomagają! Nie ma czego się bać. A najlepszą opcją jest wybór kursu z przydzielonym Mentorem, wtedy możecie jego pytać o wszystko, bez poczucia wstydu 😉 Dobrze jest też szukać innych osób i programować razem. Może znajdziesz projekt, do którego dołączysz?

Na sam koniec kilka rad czego powinieneś unikać na samym początku swojej drogi do bycia programistą.

– Bootstrap, WordPress – musisz znać, ale nie koduj tylko z gotowców. Powinieneś być specjalistą, nie unikaj więc wyzwań.
– Nie bój się skonfrontować swoich prac z innymi programistami. Nie unikaj feedbacku! Najlepiej nauczysz się na błędach. Każdy je robi na początku, dlatego ćwicz, praktykuj, pytaj innych i przyjmuj krytykę na klatę.
Nie kopiuj gotowych rozwiązań z internetu. Oczywiście warto korzystać z podpowiedzi, można podpatrzeć jak inna osoba rozwiązała problem, ale zastanów się, czy nie da się zrobić tego lepiej? Czy rozwiązanie znalezione przez ciebie nie jest już przestarzałe? Może da się to zrobić inaczej, krócej?
– Nie ucz się wszystkie na raz. Znasz powiedzenie wszystko, czyli nic? Tak jak już wspomniałem, bądź specjalistą. Unikaj wiedzy powierzchownej. Ucz się konkretnych technologii, zagłębiaj się w temat. Powodzenia!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments