Game developer - kim jest i czym się zajmuje?

Game developer – kim jest i czym się zajmuje?

Grałeś ostatnio w grę i zastanawiałeś się w jaki sposób taka gra powstaje? A może od dziecka marzyłeś, żeby pracować przy projektach powstających gier? Osobą odpowiedzialną za cały proces jest game developer, czyli programista gier komputerowych. W przypadku sfery mobilnej, będzie to mobile game developer. 

O ile wydaje się nam, że taka praca może być łatwa i przyjemna, możemy boleśnie zetknąć się z rzeczywistością. Game developer to praca która wymaga ponadprzeciętnych umiejętności matematycznych, zdolności artystycznych oraz wysoko rozwiniętej wyobraźni. Wielu twórców twierdzi, że używa umiejętności nabytych w szkole, więc to dobry znak, aby przyłożyć się do matematyki w szkole, jakkolwiek nudna i męcząca by nie była. Jednak matematyka w tym przypadku to nie wszystko. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, artyzm i wyobraźnia to kolejny klucz do sukcesu. Dlaczego? Co z tego, że deweloper jest doskonały w obliczeniach, skoro nie potrafi zwizualizować sobie jak gra powinna finalnie wyglądać?

Dodatkowo, programista gier komputerowych musi być dobry zarówno w pracy na poziomie indywidualnym, jak i w pracy grupowej. Wysokie umiejętności komunikacyjne to cecha niezbędna. W końcu, najznamienitsze projekty gier tworzone są przez zintegrowany zespół twórców. 

Czym zajmuje się game developer? 

Programista gier, tzw. GameDev zajmuje się m.in tworzeniem treści wizualnych do tworzonej gry oraz pisaniem kodu w celu zaimplementowania wszystkich jej funkcjonalności. Co jednak robi game developer, który właśnie rozpoczął ścieżkę kariery?

  • Po pierwsze gamedev projektuje, rozwija i dostarcza systemy i kod napisany w wysokiej jakości, przy użyciu języków programowania takich jak C++, czy też C#.
Zobacz:   Co to jest sieć komputerowa i jakie są jej rodzaje?

Sam kod będzie wymagał wykonywania regularnych przeglądów w celu utrzymania gwarantowanej jakości. Kod zostanie refaktoryzowany w celu poprawienia jego konstrukcji, dodatkowo będzie on w sposób usystematyzowany dokładnie testowany, w celu znalezienia problemów lub błędów, które będą rejestrowane pod kątem ich lokalizacji. 

  • Po drugie, deweloper zajmuje się debugowaniem programów oraz rozwiązywaniem, powstałych w procesie produkcji, problemów natury technicznej. 
  • Po trzecie, aspekt pracy zespołowej. Niezwykle istotne jest zgranie w grupie twórców, czyli m.in z projektantami, różnymi artystami oraz osobami zaangażowanymi w cały proces projektowania gry. Ścisła współpraca jest kluczowa, jeśli chcemy osiągnąć sukces w stworzeniu wysokiej jakości produktu końcowego, zgodnego z początkowym zamysłem. 
  • Po czwarte, jest to praca, gdzie w grę wchodzi presja czasu, której nie każdy jest w stanie podołać. Każdy z projektów ma swój deadline, którego musimy się trzymać, jeśli chcemy ukończyć całość w narzuconym nam terminie.

Sam deweloper może mieć swego rodzaju specjalizacje w branży, do których należy m.in. tworzenie elementów audio (głos postaci, muzyka oraz efekty), wizualizacje tworzone na etapie koncepcyjnym, tworzenie scenariuszy postaci oraz storyboardów, wstępne projekty dot. rozgrywki, modelowanie oraz tworzenie animacji 2D oraz 3D.

Zobacz:   Tester gier – jak nim zostać? Na czym polega ten zawód?

Jeśli mamy do czynienia z deweloperem który znajduje się już na wyższym szczeblu kariery, to do jego obowiązków mogą dochodzić aspekty takie jak odpowiedzialność za strategię techniczną oraz przeprowadzenie projektu od samego zamysłu po wprowadzenie finalnego projektu na rynek, a także zarządzanie zasobami, programistami oraz praktycznie całym procesem. 

Ile zarabia programista gier?

Oczywiście, jak w każdej branży, na ostateczną wypłatę programisty gier składa się kilka czynników, które wpłyną na finalne liczby. Głównym aspektem jest tu bez wątpienia doświadczenie. Początkujący gamedev może liczyć na zarobki rzędu od 4,5 do 7 tys. zł brutto. Za to game developer Junior C++ (MMO RPG Project) to już zarobki od 5 do 9 tys. zł. 

Programista gier komputerowych na wyższym szczeblu to już zarobki w kwotach od 8 do 10 tys. zł brutto. Zarobki gamedev Unity to aż 23,5-37,5 tys. zł brutto miesięcznie! Jest to stanowisko, na które z pewnością warto aspirować. 

Czy warto rozpocząć karierę game developera?

Dla niektórych, odpowiedź twierdząca będzie czymś oczywistym, jednak jeśli masz jakieś wątpliwości, chętnie przedstawimy Ci kilka zalet pracy w tej branży.

Zobacz:   Jak wybrać najlepszy kurs Angular dla siebie?

Game developing to szybko rozrastająca się branża w sektorze IT, w której nike brakuje niuansów oraz coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań. W tej pracy możesz liczyć na ciągły rozwój osobisty, ponieważ nie ma tu mowy o nudzie i monotonii.

Jeżeli będziesz robił to co kochasz, a dodatkowo będziesz pracował z perspektywą zapewniania innym osobom dobrej zabawy, to będziesz przychodzić do pracy z ogromną przyjemnością. Zazwyczaj programiści gier to ludzie z pasją, kreatywni i w pełni zaangażowani.

Twoje umiejętności analityczne oraz twórcze zostaną w pełni wykorzystane, co da Ci ogrom satysfakcji. Game developer to praca, która bez wątpienia pozwoli Ci rozwijać się na wielu płaszczyznach. Od Ciebie zależy, na jakim stanowisku sprawdzisz się najlepiej. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments