To język szczególnie ceniony za swoją elastyczność, dzięki której tę samą aplikację można zaprogramować na różnych urządzeniach i systemach operacyjnych. Kurs Java jest dobrym pomysłem dla osób chcących w przyszłości pracować w korporacjach, software house’ach, bankach czy firmach ubezpieczeniowych i liniach lotniczych.

Java jest językiem obiektowym, który poza częścią nazwy nie ma nic wspólnego z JavaScriptem. Jeden z żartów mówi, że oba języki łączy tyle co samochód z dywanem (ang. “car” i “carpet”). Mówiąc już bardziej serio, JavaScript związany jest głównie z front-endem, podczas gdy Java jest jednym z najpopularniejszych na świecie języków do budowania back-endu.

CodersLab
Java Developer
11 900 zł
614h
zdalnie, stacjonarnie
Kodilla
Tester Automatyzujący
8499 zł
4 miesiące
zdalnie
Kodilla
Java Developer
15 699 zł
6-9 miesięcy
zdalnie

Co to jest Java?

Uniwersalna, wielofunkcyjna, obiektowa – takie epitety przylgnęły do Javy, którą wraz ze swoim zespołem na początku lat 90. ubiegłego wieku stworzył James Gosling – najpierw związany z Sun Microsystems (które potem wraz z Javą przejęło Oracle), a później z Google i Amazon.

Do czego służy Java? Mówi się, że do wszystkiego. Można ją stosować do programowania aplikacji desktopowych, a także webowych i mobilnych. Działa zarówno na Windowskie, jak i Mac OS X, Linuxie i Androidach. Dlatego osoba chcąca zapisać się na kurs Java będzie miała szeroki wachlarz możliwości. Sprawdźmy, co o tym języku pisze na stronie Javy wspomniana już firma Oracle:

“Technologia Java to podstawa projektowania niemal każdego rodzaju aplikacji sieciowej – stanowi ogólnoświatowy standard wykorzystywany przy tworzeniu aplikacji dla urządzeń mobilnych, aplikacji wbudowywanych, gier, zawartości i treści internetowych oraz oprogramowania dla przedsiębiorstw.”

Dla kogo jest kurs Java?

Jak informuje Oracle, społeczność “javovców” liczy ponad 9 milionów programistów: “Java jest wszędzie – od laptopów po centra danych, od konsol do gier po superkomputery naukowe, od telefonów komórkowych po Internet!”

Dla kogo powstają szkolenia i kursy Java? Tutaj żadne ograniczenia nie istnieją. Przy odpowiednim nakładzie zainwestowanego czasu i siły oraz dużej determinacji, można nadrobić ewentualne braki. Prawda jest jednak taka, że po języki back-endowe częściej sięgają osoby, które bardziej interesują się przedmiotami ścisłymi i mają jakieś pojęcie np. o matematyce, bo samo pojęcie obiektowości wymaga poruszania się na pewnym poziomie abstrakcji.

Z innych ciekawostek – w Javie napisany jest Minecraft, wykorzystują ją także tacy giganci jak: Amazon, eBay, Gmail, NASA, Uber, Facebook i Spotify.

A tu jeszcze kilka mocnych liczb z oficjalnej strony Javy:

  • 97% komputerów lokalnych, używanych w przedsiębiorstwach, korzysta z oprogramowania Java 
  • 3 miliardy telefonów komórkowych korzysta z oprogramowania Java 
  • 100% odtwarzaczy dysków Blu-ray jest dostarczanych wraz z oprogramowaniem Java 
  • 5 miliardów kart, będących w użyciu, korzysta z oprogramowania Java 
  • 125 milionów urządzeń telewizyjnych korzysta z oprogramowania Java

Jaki kurs Java wybrać?

Na początek znów kilka zdań od Oracle.

“Wiele szkół pomaturalnych, uczelni i uniwersytetów oferuje kursy programowania dla platformy Java. Oracle Academy udostępnia szkołom wyższym i instytucjom szkolnictwa wyższego pełny pakiet oprogramowania, program nauczania, dzierżawioną technologię, szkolenia rozwijające zdolności, asystę techniczną oraz certyfikaty, włącznie z ofertą oprogramowania Java pomocną dla setek tysięcy studentów – wszystko przeznaczone do celów szkoleniowych” itd. itp.

Naukę Javy można też zacząć od ciekawych i darmowych rozwiązań takich jak gry dla początkujących programistów, w które grać można wprowadzając zarazem odpowiednie elementy czy modyfikacje kodu. Są to np. Codewars i Coding Game.

Oczywiście jak zawsze pomocy można szukać także na setkach stron internetowych poprzez wyszukiwarki, a także na YouTube czy grupach na Facebooku. Warto też przejrzeć kursy Java wśród ofert szkół programowania, czyli popularnych bootcampów. Przy czym wcale nie musi być to od razu pełny kurs Java. Można zacząć od łatwiejszego kroku, jakim będzie szkolenie dla testerów oprogramowania, w którego programie nauczania znalazły się także podstawy Javy.

Zaczynając od zrozumienia takich pojęć jak “obiekty”, “tablice”, “pętle” i “instrukcje warunkowe”, trzeba się zapoznać też i nauczyć pracy ze Springiem (biblioteka), Hibernate (framework), Gitem i Jira, ale także bazy danych, InteliJ IDEA czy NetBeans

Wpisy przypisane do Java

Programowanie Java – jak zacząć?
Programowanie Java – jak zacząć?

Chcesz stać się programistą? Rozważasz rozpoczęcie nauki programowania w Javie, ale nie wiesz od czego […]

Warto przeczytać

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?
Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, a giełdy kryptowalut to miejsca, gdzie […]

Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę
Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Praca testera, jak i programisty to jedne z najbardziej rozwojowych zawodów na świecie. W branży […]

Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania
Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców poszukuje możliwości na zredukowanie kosztów własnej działalności np. poprzez zmniejszenie […]

Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?
Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?

Co to jest hosting i dlaczego firmy go potrzebują? Hosting to proces udostępniania zasobów pamięci […]

Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?
Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w […]

AI SEO Content GeneratorLegalHelp - porady prawne online