Zarobki programistów - ile zarabia programista w 2020 roku?

Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2020 roku?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w Polsce i na świecie, podobnie jest z zawodem programisty. Czy to prawda, że w branży IT można zarobić krocie? Jak tak naprawdę wyglądają zarobki programistów?

Już od dłuższego czasu pośród grup zawodowych prym wiodą pracownicy IT. W niektórych szkołach podstawowych wprowadzono podstawy programowania. Tymczasem specjalistów wciąż brakuje, a zarobki programistów są wyższe niż średnia płaca krajowa. Rynek IT należy do jednego z najbardziej elastycznych pod względem wynagrodzeń. Dlatego pozostaje pytanie: jaki kierunek wybrać?

Zaraz przejdziemy do konkretów, jednak trzeba pamiętać, że na pensje pracowników duży wpływ mają następujące czynniki:

  • technologia
  • język programowania
  • wielkość firmy
  • lokalizacja

Te trzy czynniki powinieneś wziąć pod uwagę już na samym początku swojej kariery. W pierwszym etapie ważne są również umiejętności analitycznego myślenia, doświadczenie i znajomość języków obcych.

Branża IT jest najprężniej rozwijającym się sektorem w kraju, a zapotrzebowanie na usługi rośnie z każdym rokiem. Czy w związku z tym zwiększa się również wynagrodzenie programisty?

Ile zarabia programista?

W poniższym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę dane z portalu wynagrodzenia.pl oraz raportu pt. Badanie społeczności IT 2020 przygotowanym przez Bulldogjob. Zarobki programistów zostały podzielone według stażu (junior / mid / senior) oraz specjalizacji (front-end, back-end itp).

Zarobki front-end developera

Według danych z serwisu wynagrodzenia.pl miediana zarobków front-end developera wynosi kolejno 3 493 zł dla juniora, 5 285 zł dla mida oraz 8 255 zł dla seniora. Wszystkie kwoty zostały podane jako netto, czyli tyle ile dostajesz na rękę. 

Tabela z porównaniem zarobków front-end developera:

StanowiskoMediana
Junior front-end developer3 493 zł
Mid front-end developer5 285 zł
Senior front-end developer8 255 zł
źródło: wynagrodzenia.pl

Jak wyglądają zarobki programisty front-end według najnowszego raportu Bulldogjob?

StanowiskoZarobki
Junior front-end developer3 855 zł
Mid front-end developer6 880 zł
Senior front-end developer12 189 zł
źródło: bulldogjob.pl

Jak widać wynagrodzenia front-end developerów według raportu Bulldogjob są wyższe niż te przedstawione na portalu wynagrodzenia.pl. Jeżeli weźmiemy pod uwagę nawet te niższe stawki to zarobki programisty front-end już na początkowym etapie kariery są stosunkowo wysokie, a wraz z rozwojem doświadczenia będą one znacznie rosły.

Ile zarabia back-end developer?

Z raportu Bulldogjob wynika, że programista back-end już na początku kariery zarabia nieco więcej niż front-end developer. Na stanowisku junior developera można liczyć na wynagrodzenie w okolicach 4 473 zł, mid zarobi 7 657 zł, a senior 12 295 zł. 

StanowiskoZarobki
Junior back-end developer4 473 zł
Mid back-end developer7 657 zł
Senior back-end developer12 295 zł
źródło: bulldogjob.pl

Widać, że programista back-end powinien zarobić nieco więcej, jednak należy pamiętać, że to ile zarabia programista zależy od wielu czynników np. takich jak lokalizacja. Wyższe zarobki będą w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Oprócz tego na najwyższe pensje można liczyć w dużych firmach i korporacjach, a najniższe zarobki są w niewielkich firmach do 10 pracowników.

Zarobki programistów według popularnych języków programowania

Jeżeli podzielimy zarobki programistów według popularnych języków programowania to według raportu Bulldogjob na najwyższą pensję mogą liczyć programiści posługujący się takimi technologiami jak C, Java, SQL, Python, C++ i JavaScript. 

Zarobki Java Developera

StanowiskoZarobki
Junior Java developer4 705 zł
Mid Java developer8 267 zł
Senior Java developer12 443 zł
źródło: bulldogjob.pl

Zarobki Python Developera

StanowiskoZarobki
Junior Python developer4 411 zł
Mid Python developer8 035 zł
Senior Python developer12 802 zł
źródło: bulldogjob.pl

Zarobki JavaScript Developera

StanowiskoZarobki
Junior JavaScript developer3 915 zł
Mid JavaScript developer7 547 zł
Senior JavaScript developer13 334 zł
źródło: bulldogjob.pl

Na co jeszcze mogą liczyć programiści oprócz wysokich zarobków?

Pracując w rozwojowej branży i większej firmie, pracownicy mogą liczyć na różnego rodzaju benefity. Wielu programistów może liczyć na prywatną opiekę medyczną, sportowe karty i karnety, oraz duża część zatrudnionych w branży IT docenia i korzysta z możliwości pracy zdalnej.

Programista czy tester?

Grupą tworzącą oprogramowanie są również testerzy, których możemy podzielić na dwie grupy:

  • testerzy manualni – sprawdzają funkcjonalność oprogramowania, piszą skrypty testowe
  • testerzy specjaliści od automatyzacji testów – powinni umieć programować.

Wynagrodzenie testera jest mniejsze niż programisty, jednak jest to dobra praca dla początkujących lub szukających łatwiejszego zwodu.

Nie musisz być programistą żeby wejść do branży IT

Posiadanie umiejętności z zakresu programowania otwiera drogę do kariery w całej branży IT. To oznacza, że niekoniecznie musisz poszukiwać pracy wyłącznie w zawodzie programisty. Wysokie zarobki otrzymują również konsultanci biznesowi, którzy powinni znać zagadnienia z zakresu programowania, ale również znać wartość biznesową oprogramowania. Konsultanci pracują przy wdrożeniach systemów, np. SAP, Oracle. Praca na tym stanowisku przeważnie związana jest z dużą korporacją i stałym zatrudnieniem.

Warto pomyśleć o nauce programowania jak o inwestycji w przyszłość. Zdecydowanie jest to dziedzina, która wymaga ciągłego rozwijania swoich umiejętności. Zanim wybierzesz kurs, zastanów się, którą technologie chcesz wybrać i w jaki sposób pracować. Na początku możesz liczyć na wynagrodzenie poniżej 3600 zł brutto, ale w branży IT łatwo piąć się po szczeblach kariery. Razem ze wzrostem doświadczenia, wzrasta również pensja.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments