Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?

Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w Polsce i na świecie, podobnie jest z zawodem programisty. Czy to prawda, że w branży IT można zarobić krocie? Jak tak naprawdę wyglądają zarobki programistów?

Już od dłuższego czasu pośród grup zawodowych prym wiodą pracownicy IT. W niektórych szkołach podstawowych wprowadzono podstawy programowania. Tymczasem specjalistów wciąż brakuje, a zarobki programistów są wyższe niż średnia płaca krajowa. Rynek IT należy do jednego z najbardziej elastycznych pod względem wynagrodzeń.

Zaraz przejdziemy do konkretów, jednak trzeba pamiętać, że na pensje pracowników duży wpływ mają następujące czynniki:

  • technologia
  • język programowania
  • wielkość firmy
  • lokalizacja

Te trzy czynniki powinieneś wziąć pod uwagę już na samym początku swojej kariery. W pierwszym etapie ważne są również umiejętności analitycznego myślenia, doświadczenie i znajomość języków obcych.

Branża IT jest najprężniej rozwijającym się sektorem w kraju, a zapotrzebowanie na usługi rośnie z każdym rokiem. Czy w związku z tym zwiększa się również wynagrodzenie programisty?

Ile zarabia programista?

W poniższym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę dane z portalu wynagrodzenia.pl. Zarobki programistów zostały podzielone według stażu (junior / mid / senior) oraz specjalizacji (front-end, back-end itp).

Zobacz:   Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing IT w swojej firmie?

Zarobki front-end developera

Według danych z serwisu wynagrodzenia.pl miediana zarobków front-end developera wynosi kolejno 3 820 zł dla juniora, 5 856 zł dla mida oraz 8 730 zł dla seniora. Wszystkie kwoty zostały podane jako netto, czyli tyle ile dostajesz na rękę. 

zarobki front-end developera

Tabela z porównaniem zarobków front-end developera:

StanowiskoMediana
Junior front-end developer3 820 zł
Mid front-end developer5 856 zł
Senior front-end developer8 730 zł
źródło: wynagrodzenia.pl

Ile zarabia back-end developer?

Z raportu Bulldogjob wynika, że programista back-end już na początku kariery zarabia nieco więcej niż front-end developer. Na stanowisku junior developera można liczyć na wynagrodzenie w okolicach 4 473 zł, mid zarobi 7 657 zł, a senior 12 295 zł. 

StanowiskoZarobki
Junior back-end developer4 660 zł
Mid back-end developer6 996 zł
Senior back-end developer10 918 zł
źródło: bulldogjob.pl

Widać, że programista back-end powinien zarobić nieco więcej, jednak należy pamiętać, że to ile zarabia programista zależy od wielu czynników np. takich jak lokalizacja. Wyższe zarobki będą w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Oprócz tego na najwyższe pensje można liczyć w dużych firmach i korporacjach, a najniższe zarobki są w niewielkich firmach do 10 pracowników.

Zobacz:   Chłodzenie laptopa też ma sens

Zarobki programistów według popularnych języków programowania

Jeżeli podzielimy zarobki programistów według popularnych języków programowania to według raportu Bulldogjob na najwyższą pensję mogą liczyć programiści posługujący się takimi technologiami jak C, Java, SQL, Python, C++ i JavaScript

Zarobki Java Developera

zarobki java developera
StanowiskoZarobki
Junior Java developer4 496 zł
Mid Java developer6 740 zł
Senior Java developer9 733 zł
źródło: wynagrodzenia.pl

Zarobki Python Developera

zarobki python developera
StanowiskoZarobki
Junior Python developer4 263 zł
Mid Python developer6 429 zł
Senior Python developer8 883 zł
źródło: wynagrodzenia.pl

Zarobki JavaScript Developera

StanowiskoZarobki
Junior JavaScript developer3 820 zł
Mid JavaScript developer5 856 zł
Senior JavaScript developer8 730 zł
źródło: wynagrodzenia.pl

Na co jeszcze mogą liczyć programiści oprócz wysokich zarobków?

Pracując w rozwojowej branży i większej firmie, pracownicy mogą liczyć na różnego rodzaju benefity. Wielu programistów może liczyć na prywatną opiekę medyczną, sportowe karty i karnety, oraz duża część zatrudnionych w branży IT docenia i korzysta z możliwości pracy zdalnej.

Programista czy tester?

Grupą tworzącą oprogramowanie są również testerzy, których możemy podzielić na dwie grupy:

  • testerzy manualni – sprawdzają funkcjonalność oprogramowania, piszą skrypty testowe
  • testerzy specjaliści od automatyzacji testów – powinni umieć programować.
Zobacz:   Programista w Niemczech zarabia średnio 20 tys. zł

Wynagrodzenie testera jest mniejsze niż programisty, jednak jest to dobra praca dla początkujących lub szukających łatwiejszego zwodu.

Nie musisz być programistą żeby wejść do branży IT

Posiadanie umiejętności z zakresu programowania otwiera drogę do kariery w całej branży IT. To oznacza, że niekoniecznie musisz poszukiwać pracy wyłącznie w zawodzie programisty. Wysokie zarobki otrzymują również konsultanci biznesowi, którzy powinni znać zagadnienia z zakresu programowania, ale również znać wartość biznesową oprogramowania. Konsultanci pracują przy wdrożeniach systemów, np. SAP, Oracle. Praca na tym stanowisku przeważnie związana jest z dużą korporacją i stałym zatrudnieniem.

Warto pomyśleć o nauce programowania jak o inwestycji w przyszłość. Zdecydowanie jest to dziedzina, która wymaga ciągłego rozwijania swoich umiejętności. Zanim wybierzesz kurs, zastanów się, którą technologie chcesz wybrać i w jaki sposób pracować. Na początku możesz liczyć na wynagrodzenie poniżej 3600 zł brutto, ale w branży IT łatwo piąć się po szczeblach kariery. Razem ze wzrostem doświadczenia, wzrasta również pensja.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments