Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Praca testera, jak i programisty to jedne z najbardziej rozwojowych zawodów na świecie. W branży IT wiele stanowisk skupionych jest wokół tworzenia oprogramowania dedykowanego dla konkretnych odbiorców. Zanim jednak obierzesz konkretną ścieżkę kariery i rozwoju zawodowego, koniecznie sprawdź wszystkie możliwe opcje i porównaj ze swoimi predyspozycjami. Jeśli jeszcze nie wiesz, w jakim kierunku się rozwijać, ten krótki poradnik pomoże Ci zorientować się w rodzajach stanowisk w IT.

Testowanie oprogramowania i nie tylko – czym można zajmować się w branży IT?

Istnieje wiele ścieżek  rozwoju w IT. Na szczególną uwagę zasługuje praca testera oprogramowania. Wraz ze stanowiskami takimi jak IT help desk, testowanie może być furtką do świata IT. To stanowisko nie tylko pozwala na szybki rozwój w branży, ale także na osiąganie zadowalających dochodów. 

Praca testera to oczywiście jedna z wielu dróg, które można obrać. Wśród stanowisk możesz spotkać takie stanowiska jak:

  • Developer (na przykład React.js, Angular, .NET, Java)
  • Project Manager, Scrum Master, Product Owner
  • DevOps;
  • Analityk BI,
  • Administrator
  • i wiele innych…

Wybór stanowisk na rynku IT jest ogromny. Jeśli interesujesz się sieciami komputerowymi, a nauka nowych systemów nie jest dla Ciebie żadnym wyzwaniem, warto zwrócić uwagę na pracę jako administrator sieci. Chcesz odpowiadać za koordynowanie realizacji projektów i współpracę z klientami? Rola Project Managera lub Product Ownera może być dla Ciebie. Pamiętaj, że wybór odpowiedniej drogi, która jest zgodna z Twoimi predyspozycjami, pozwoli Ci nie tylko na poszerzenie swojej wiedzy i oświadczenia, ale także da Ci satysfakcję z wykonywanych działań.

Zobacz:   Konsultant SAP – umiejętności i zarobki

Developer

Programista lub inaczej developer to osoba, która zajmuje się pisaniem systemów informatycznych na podstawie określonej specyfikacji technicznej. Specjalizacji w obszarze kodowania jest bardzo wiele. Jako programista możesz zajmować się programowaniem PHP, .NET, Java lub jakimkolwiek innym językiem programowania, możesz być odpowiedzialny za Front-End lub Back-End, skupiać się na rozwiązaniach mobilnych, chmurowych, AI i Machine Learningu – w zależności od tego, która ścieżka najbardziej Cię interesuje – wybór jest szeroki. Kluczowe jest to, aby poznać jak najlepiej konkretny język programistyczny, a także wszelkie dodatki takie, jak np. frameworki lub biblioteki. Obecnie w pracy developera nie liczy się wykształcenie, ale doświadczenie i praktyczna znajomość konkretnych języków programowania. Tę wiedzę zawsze możesz poszerzyć o kolejne języki i dodatkowe umiejętności, przykładowo z zakresu kompetencji miękkich, dzięki czemu staniesz się wartościowym pracownikiem dla potencjalnego pracodawcy.

Według wielu doświadczonych programistów, najlepszym sposobem rozwoju umiejętności jest praktyka. Warto możliwie najwcześniej zacząć realizować własne projekty. Niekoniecznie w formie zlecenia jako freelancer. Możesz rozpocząć od prostych list to-do na własny użytek i innych rozwiązań, które mogę być przydatne na co dzień. Każdy, nawet drobny projekt to wartość dodana dla Ciebie. Jeśli dodatkowo uda Ci się zebrać feedback na temat zrealizowanego przez Ciebie rozwiązania, od znajomego pracującego w branży, lub przykładowo z grup social media zrzeszających specjalistów z branży, możesz uzyskać przydatne wskazówki, które pomogą Ci w dalszym rozwoju.

Tester / QA

Tester oprogramowania to dość popularna ścieżka rozwoju w IT, na jaką decyduje się obecnie coraz większa liczba osób. Praca testera może być pierwszym etapem na drodze rozwoju w branży IT. Z czasem można specjalizować się w tej ścieżce (konkretny zakres testów, testy automatyczne, kierowanie testami), albo przekwalifikować się na programistę, project managera lub inne stanowisko. Chcesz wiedzieć, co powinien umieć tester oprogramowania? Na tym stanowisku przydatna będzie skurpulatność, umiejętność wyszukiwania błędów oprogramowania, zdolności analityczne i kreatywność. Praktycznym certyfikatem na początku kariery może być ISTQB, który pozwala zrozumieć pojęcia scenariuszy testowych, dokumentacji tesów, sposobów raportowania – ta certyfikacja przydaje się również osobom już pracującym w branży, umożliwia ujednolicenie wiedzy i usystematyzowanie pojęć.

Zobacz:   10% polskich programistów wybiera bootcamp zamiast studiów!

Alternatywnym sposobem rozwoju, możez być się  kurs testera aplikacji i oprogramowania. Wiele tego typu szkoleń jest prowadzonych przez doświadczonych praktyków, którzy potrafią wskazać kierunek rozwoju i istotne aspekty na poszczególnych etapach.

Product Owner / Project Manager, czyli zarządzanie w IT

Projekt Manager to nie to samo, co praca testera oprogramowania czy dewelopera. Osoba na takim stanowisku zajmuje się zarządzaniem pracą konkretnego zespołu projektowego. Na tym stanowisku musisz cechować się konkretnymi umiejętnościami takimi, jak:

  • zdolność do planowania działań;
  • umiejętność negocjacji z klientami, zbierania wymagań i przedstawiania efektów prac;
  • skuteczne monitorowania prac i postępów w projekcie;
  • odporność na stres i zdolność rozwiązywania konfliktów;
  • wysokie kompetenecje komunikacyjne;

W branży IT możesz zajmować się tworzeniem oprogramowania, projektowaniem warstwy wizualnej, testowaniem, administracją systemami, bezpieczeństwem systemów, zarządzaniem projektami.
Swoje miejsce znajdą również osoby o innym wykształceniu i zdolnościach, na takich stanowiskach jak na przykład IT Rekruter, UX Designer, Analityk webowy, specjalista SEO. Czasem są to specjalizacje wymagające zupełnie innego zestawu umiejętności, ale niejednokrotnie są one mocno powiązane z branżą IT, lub wymagają pracy z zespołami developerskimi i testerami. 

Zobacz:   Windows 11 ISO – czym są takie pliki, jak się je tworzy i do czego wykorzystuje?

Jak widzisz, możliwości rozwoju masz naprawdę mnóstwo. Jeśli czujesz, że IT może być drogą dla Ciebie, zastanów się jakie umiejętności Cię wyróżniają, jakiego rodzaju zadania sprawiają Ci przyjemność, na ile ważna jest dla Ciebie komunikacja z innymi, jak czujesz się w roli lidera a jak jako członek zespołu i spróbuj dopasować zestaw Twoich unikalnych cech do konkretnego stanowiska. Pamiętaj, że początek drogi w konkretnej specjalizacji niekoniecznie musi oznaczać, że zostaniesz w niej na stałę. Z czasem będzie Ci coraz łatwiej podejmować kolejne kroki w swojej karierze zawodowej. Powodzenia!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments