Jeśli znasz już HTML, czyli absolutne podstawy programowania, nie obędziesz się bez kaskadowych arkuszy stylów, czyli CSS. To dzięki nim możesz sprawić, że Twoja strona zyska oryginalny wygląd, będzie czytelna i zacznie przyciągać uwagę użytkowników.

Czym są owe arkusze stylów? Po co je znać? Do czego może się przydać znajomość CSS? Kto powinien zdecydować się na kurs CSS? Najważniejsze odpowiedzi poniżej, pamiętaj jednak, że to tylko czubek góry lodowej, jaką jest nauka programowania i nawet tak podstawowe pojęcia można zgłębiać na wielu poziomach i używać w bardzo różny, czasami nawet mocno zaawansowany sposób.

Zobacz artykuł o tym jak dodać CSS do HTML.

CodersLab
Python Developer
10 900 zł
570h
zdalnie, stacjonarnie
CodersLab
Java Developer
11 900 zł
614h
zdalnie, stacjonarnie
CodersLab
JavaScript Developer
10 900 zł
570h
zdalnie, stacjonarnie
Kodilla
Full Stack Developer
14 199 zł
10 miesięcy
zdalnie
Kodilla
Front-end: React
6 999 zł
4 miesiące
zdalnie

Co to jest CSS?

No to jeszcze raz. CSS to skrót od Cascading Style Sheets, co oznacza „Kaskadowe Arkusze Stylów”. Jest to język projektowania i formatowania określający, jak ma wyglądać dokument, którego strukturę określiliśmy w HTML. CSS, czyli klamry i selektory to styl (kolory, marginesy, rodzaje i wielkość czcionek, wysokości, szerokości i umiejscowienie konkretnych elementów na stronie), a HTML to treść.

Popularność CSS wynika przede wszystkim z jego prostoty. Nie trzeba umieć programować, by załapać, o co w ogóle w tym chodzi, a kilkutygodniowy kurs może wystarczyć, by nauczyć się go używać. CSS jest przejrzysty i łatwy do nauki.

Dla kogo jest kurs CSS?

Jeśli chcesz projektować strony internetowe, to na pewno oprócz HTML powinieneś nauczyć się zasad CSS. A jeśli uzupełnisz tę wiedzę o trzeci element, jakim jest JavaScript, posiądziesz umiejętności Web Developera lub też Front-end Developera. Jest to programista odpowiedzialny za tworzenie warstwy wizualnej stron internetowych czy aplikacji. Front-end to wszystko to, co widzi końcowy użytkownik tak, ułożenie informacji, estetyka, to co mu się wyświetla na ekranie komputera czy smartfona. W odróżnieniu od back-endu, czyli architektury, logiki, bazy danych, infrastruktury serwerowej.

Jedną z gałęzi branży IT, w której przydaje się skończeniu kursu CSS, może być np. e-commerce. Przecież oprócz SEO to, jak wygląda witryna sklepu internetowego, jest jednym z najważniejszych czynników decydujących, czy klient na tej stronie zostanie i będzie klikał, a w rezultacie coś kupi, czy po kilku sekundach (a nawet ułamkach sekund) pójdzie gdzie indziej.

Jaki kurs CSS wybrać?

Żeby dobrze poznać i opanować CSS3 (bo to obecnie obowiązująca wersja, choć istnieje także CSS4), nie wystarczy wiedzieć, czym są klasy i co to jest float, albo padding. Przydadzą się także: CSS grid layout, CSS Flex Box Layout, no i nie można zapominać o responsywności.

Ambitni mogą się zapoznać z dokumentacją MDN Mozilli. Tam znajduje się wiele poradników, instrukcji, omawiane są narzędzia. Nie brakuje też filmów na YouTube i podstaw na kursach darmowych, oferowanych nawet przez prywatne szkoły programowania, w których za inne szkolenia trzeba płacić.

Wybierając jednak dłuższe szkolenie czy kurs CSS warto najpierw sprawdzić, co jeszcze dana szkoła lub indywidualnie uczący mentor ma w swojej ofercie. Sam CSS bowiem na niewiele się przyda. Dopiero jeśli wyposażysz się w kompetencje twarde związane z HTML i JavaScript oraz umiejętność pracy np. z jQuery będziesz mógł w pełni wykorzystać ten potencjał.

Przykładowo – w ofertach pracy dla programisty frontend wymagana jest znajomość HTML i CSS, a także JavaScript, Angulara i Gita oraz narzędzi do automatyzacji pracy takich jak Gulp i Webpack, znajomość różnic w interpretacji kodu przez różne przeglądarki, umiejętność tworzenia stron opartych na rozwiązaniach Responsive Web Design. W ogłoszeniach można znaleźć też takie obowiązki jak: implementacja interfejsów w języku HTML (HTML5),styli interfejsów (CSS, SCSS, SASS, LESS). To oczywiście znacznie wykracza poza naukę CSS, jednak znajomości samego CSS-a od programistów się nie wymaga, bo to znacznie za mało, natomiast ta sama zasada działa o wiele lepiej w drugim kierunku – programista, który zna dobrze któryś z języków front-endu, a dodatkowo umie też CSS, na pewno będzie atrakcyjniejszy dla klienta czy pracodawcy.

Warto przeczytać

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?
Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, a giełdy kryptowalut to miejsca, gdzie […]

Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę
Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Praca testera, jak i programisty to jedne z najbardziej rozwojowych zawodów na świecie. W branży […]

Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania
Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców poszukuje możliwości na zredukowanie kosztów własnej działalności np. poprzez zmniejszenie […]

Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?
Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?

Co to jest hosting i dlaczego firmy go potrzebują? Hosting to proces udostępniania zasobów pamięci […]

Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?
Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w […]

AI SEO Content Generator