Node.js to uwielbiany przez gigantów technologicznych silnik JavaScript Chrome V8 typu open source. Jego największą zaletą jest to, że może być stosowany zarówno do front-endu jak i back-endu.

To właśnie dzięki niemu JavaScript przestała być kojarzona wyłącznie z front-endem a w branży IT zaczęło funkcjonować hasło “JavaScript everywhere”. Zarówno w 2019 jak i w 2020 roku w raporcie “Stack Overflow Developer Survey” Node.js zajął pierwsze miejsce jako dodatkowa technologia, którą do swoich podstawowych umiejętności dodają programiści. Jeżeli jesteś zainteresowany kursem Node.js przejrzyj naszą listę poniżej.

Kodilla
Full Stack Developer
14 199 zł
10 miesięcy
zdalnie

Co to jest Node.js?

Przede wszystkim pamiętajmy, że Node.js nie jest językiem programowania. To “środowisko wykonawcze” zwane także “wieloplatformowym środowiskiem uruchomieniowym”, jednak ta druga nazwa brzmi mało przyjaźnie.

Korzystają zarówno indywidualni developerzy jak i giganci typu NASA, Aliexpress, MasterCard, Uber, Yahoo, Twitter i Microsoft. Korzysta także Netflix, który, po zoptymalizowaniu swojej platformy streamingowej napisanej w Javie i wprowadzeniu Node.js zdołał skrócić czas uruchamiania aplikacji po stronie serwera z 40 minut do zaledwie 1 minuty! To doskonale pokazuje, jakiego przełomu dokonała omawiana technologia.

Dla kogo jest kurs Node.js?

Potencjał Node.js można wykorzystać nie tylko do aplikacji internetowych po stronie serwera i do tworzenia stron internetowych. Modułowy, wysoce skalowalny i dostępny przez CLI (interfejs wiersza poleceń) na każdej platformie zapewnia znacznie więcej możliwości. Jest lekki i mały, a dzięki menedżerowi pakietów npm można korzystać z serwerów WWW, konektorów baz danych, implementacji REST i GraphQL oraz błyskawicznych integracji z różnymi dostawcami API, takimi jak AWS.

Dlaczego warto skończyć kurs Node.js? Dzięki tej technologii można tworzyć aplikacje internetowe, skrypty uruchamiane po stronie serwera. Node jest dla Front-end Developerów, którzy znają już HTML, CSS i JavaScript, a jeśli dołączymy do tego znajomość back-endu to mamy świetną ścieżkę do tego, by zostać Full Stack Web Developerem, czyli programisty który ogarnia zarówno front-end jak i back-end.

Jaki kurs Node.js wybrać?

Dobry kurs Node.js może zawierać wiele różnych zagadnień. Na co warto zwrócić uwagę? Szukając takiego szkolenia warto sprawdzić takie pojęcia jak: REST API, GraphQL API, Deno.js, MongoDB, SQL,
Express JS, Docker. Wiele zależy od tego, do czego Node.js ma nam być potrzebny i od poziomu zaawansowania i doświadczenia. Lepsze efekty może dać szkolenie pod okiem doświadczonego programisty, mentora na “żywym organizmie”, niż czytanie podręczników i oglądanie kursów wideo opierających się na czystej teorii. Ciężko uczyć się pracy z bazami danych na podstawie samego czytania o nich.

Warto przeczytać

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?
Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, a giełdy kryptowalut to miejsca, gdzie […]

Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę
Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Praca testera, jak i programisty to jedne z najbardziej rozwojowych zawodów na świecie. W branży […]

Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania
Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców poszukuje możliwości na zredukowanie kosztów własnej działalności np. poprzez zmniejszenie […]

Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?
Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?

Co to jest hosting i dlaczego firmy go potrzebują? Hosting to proces udostępniania zasobów pamięci […]

Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?
Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w […]

AI SEO Content Generator