Jest chyba wciąż najczęściej używanym językiem programowania w tworzeniu skryptów po stronie serwera WWW. Za jego pośrednictwem można zbierać dane z formularzy, generować dynamiczną zawartość strony i odbierać pliki cookie. Ale nie tylko. Kurs PHP będzie odpowiednim wyborem dla osób chcących zostać web developerami.

PHP nadal wymieniany jest w najważniejszych rankingach języków programowania opracowywanych na podstawie popularności. Co prawda w ostatnich latach spadł nieco niżej m.in. za sprawą Pythona i JavaScript oraz Reacta i Angulara, wciąż jednak na programistów, którzy go znają, jest zapotrzebowanie. Wśród najpopularniejszych języków według Stack Overflow 2020 zajął ósme miejsce, do korzystania z niego przyznało się jednak 26,2% respondentów, a to nadal sporo. W tym samym raporcie ma też 37,7% wśród najbardziej ulubionych języków, co nie znaczy, że jest taki świetny, bo ponad 62% go jednak nie lubi.

Niestety nie znaleźliśmy kursów PHP

Co to jest PHP?

PHP (interpretowany, skryptowy język programowania) został zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. Mówiąc prościej, jest to język, służący głównie do tworzenia stron internetowych, który daje znacznie więcej możliwości niż HTML, dlatego na kurs PHP zdecyduj się jeżeli są to obszary, w których chciałbyś się rozwijać. 

Uważany jest za prosty język jeśli chodzi o naukę, ponadto jest projektem open source, czyli jest dystrybuowany na otwartej licencji, więc można go pobrać i zainstalować za darmo. PHP może być używany we wszystkich głównych systemach operacyjnych, czyli Windows. macOS, a także Linux. Obsługuje również większość serwerów internetowych (najpopularniejszym z nich jest Apache). Obejmuje generowanie obrazów, plików PDF czy filmów Flash. 

Dla kogo jest kurs PHP?

Gdzie osoby uczące się kodowania i początkujący programiści mogą się spotkać z językiem PHP? Z pewnością wielu z nich prędzej czy później spróbuje swoich sił z WordPressem i właśnie przy takich projektach znajomość PHP okaże się bardzo istotna, bo właśnie WP wykorzystuje PHP. Jeśli zatem chcesz budować strony oparte na tego rodzaju szablonach, albo chociażby zarządzać jako administrator portalem zbudowanym na WordPressie, znajomość kurs PHP jest właśnie dla Ciebie. Wielu rzeczy nie da się tam bowiem zrobić w zwykłym panelu, a eksperymenty na “żywym” kodzie bez znajomości co najmniej podstaw mogą spowodować, że strona się wysypie i powrót do właściwej wersji będzie niemożliwy bez wsparcia kogoś bardziej doświadczonego. Na PHP oparte są także takie strony jak Wikipedia, Facebook, WhatsApp czy Tesla. 

Jaki kurs PHP wybrać?

Z danych na drugą połowę 2020 roku wynika, że PHP to wciąż czołówka jeśli chodzi o języki programowania dla stron internetowych. Używa go 10 milionów stron www. To oznacza, że mimo iż jest to język dość wiekowy i jest też przedmiotem wielu żartów, a nawet kpin w środowisku programistów, to ciągle trudno się spodziewać, by nagle zniknął z rynku. W dodatku wciąż wprowadzane są nowe wersje – obecnie jest to PHP7, a pod koniec października 2020 roku wydana została jego wersja 7.4.12.

Osoby, które chcą się uczyć PHP, powinny znać także HTML. W programach kursów znaleźć można także szkolenia z innych technologii związanych z budowaniem stron www, np. CSS, JavaScript. Przyda się też znajomość baz danych MySQL i wspomnianej na początku pracy z serwerami oraz znajomość bibliotek (np. PHPMailer czy SwiftMailer).

Warto przeczytać

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?
Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, a giełdy kryptowalut to miejsca, gdzie […]

Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę
Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Praca testera, jak i programisty to jedne z najbardziej rozwojowych zawodów na świecie. W branży […]

Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania
Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców poszukuje możliwości na zredukowanie kosztów własnej działalności np. poprzez zmniejszenie […]

Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?
Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?

Co to jest hosting i dlaczego firmy go potrzebują? Hosting to proces udostępniania zasobów pamięci […]

Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?
Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w […]

AI SEO Content Generator