Jedna struktura, wieloplatformowość, szybkość i wydajność, szybkie tworzenie funkcji za pomocą prostych szablonów – tak reklamowany jest Angular. Przyjrzyjmy się kursom jednego z najpopularniejszych frameworków.

Pierwszy raz wydany został w maju 2016 roku. Obecnie funkcjonuje w stabilnej wersji 11.0.2 z listopada 2020. Jest narzędziem stosowanym przede wszystkim przez front-endowców.

Niestety nie znaleźliśmy kursów Angular

Co to jest Angular?

Angular to platforma i otwarty framework do projektowania Single Page Application (SPA), czyli jednostronicowych aplikacji. Napisany został w języku TypeScript. Jest wspierany i rozwijany przez Google, i obsługuje największe googlowskie aplikacje.

Podstawowymi elementami Angulara są komponenty zorganizowane w NgModules. Każdy komponent może składać się z „dzieci” i rodzica. Komponentem głównym jest korzeń, czyli “root component”. Żeby bardziej wejść w ten świat, trzeba się dowiedzieć także, czym są metadane, selektory, co to jest template i czym są style, albo… enkapsulacja CSS. Jedna z ciekawszych definicji mówi, że Angular pozwala używać HTML jako języka szablonów i rozszerzyć składnię HTML, aby jasno i zwięźle wyrazić komponenty aplikacji. Mówiąc prościej – dzięki niemu można wyeliminować część elementów z kodu i w rezultacie go skrócić. Wszystko dzieje się zaś w przeglądarce.

Dla kogo jest kurs Angular?

Można stwierdzić, że kurs Angular to propozycja dla programistów stron internetowych czy aplikacji typu sklepy internetowe. Najnowsza wersja Angulara pozwala projektować nowoczesne, złożone, responsywne i skalowalne aplikacje. Żeby dobrze opanować podstawy Angulara, dobrze jest też poznać TypeScript i oczywiście HTML. Nie jest to konieczne, ale bardzo dużo ułatwi, bo w trakcie nauki te zagadnienia i tak się będą pojawiać. Trzeba mieć jednak podstawy JavaScript.

Jaki kurs Angular wybrać?

Szukając kursu Angular na pewno trzeba sceptycznie patrzeć na oferty mówiące, że firma czy szkoła oferująca takie szkolenie nauczy go nas w kilka dni. Na tej zasadzie taniej i bardziej komfortowo będzie przez tydzień poczytać dokumentację i pooglądać filmiki na YouTube. Choćby dlatego, że ewoluuje on niemal każdego dnia. Ale ważniejsze, że trzeba najpierw znać JavaScript, a to już jest co najmniej kwestia miesięcy. Jeśli ktoś ma już dobrze opanowanego JS-a, to kilka tygodni na Angulara wystarczy, żeby zacząć z nim działać.

Na jakie elementy kursu trzeba zwracać uwagę? Polskie bootcampy nie mają zbyt szerokiej oferty pod tym względem, większość z nich postawiła na naukę Reacta. Sporo dzieje się natomiast na Udemy, gdzie dowiemy się, że uczestnicy kursu Angular sięgają także do wiedzy związanej z Node.js, Firebase czy framerowskiem Spring.

Na pewno najważniejsze będzie opanowanie aplikacji Single Page, nauka debugowania, routingu czy Bootstrapa. Przyda się kształcenie umiejętności łączenia interfejsu Angulara z NodeJS, Express i MongoDB.

Warto przeczytać

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?
Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, a giełdy kryptowalut to miejsca, gdzie […]

Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę
Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Praca testera, jak i programisty to jedne z najbardziej rozwojowych zawodów na świecie. W branży […]

Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania
Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców poszukuje możliwości na zredukowanie kosztów własnej działalności np. poprzez zmniejszenie […]

Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?
Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?

Co to jest hosting i dlaczego firmy go potrzebują? Hosting to proces udostępniania zasobów pamięci […]

Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?
Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w […]

AI SEO Content Generator