JavaScript to język skryptowy, dzięki któremu można tworzyć m.in. dynamiczne efekty na stronach internetowych, służy także do budowania aplikacji webowych i razem z HTML i CSS należy do tzw. trójcy front-end developera.

Jak najłatwiej przybliżyć zwykłemu użytkownikowi JavaScript? Otóż zawsze, gdy na stronie internetowej dzieje się coś więcej niż zwykle wyświetlanie tekstowych komunikatów, czyli w coś da się kliknąć, pojawiają się interaktywne formularze, mapy, animowane grafiki 2D i grafiki 3D, z dużym prawdopodobieństwem będzie to właśnie napisane w JS. Dlatego kurs JavaScript jest dedykowany właśnie osobom, które chcą związać swoją przyszłość z technologiami webowymi.

CodersLab
Java Developer
11 900 zł
614h
zdalnie, stacjonarnie
CodersLab
JavaScript Developer
10 900 zł
570h
zdalnie, stacjonarnie
Kodilla
Full Stack Developer
14 199 zł
10 miesięcy
zdalnie
Kodilla
Front-end: React
6 999 zł
4 miesiące
zdalnie

Dla kogo jest kurs JavaScript?

Obok odpowiadającego za układ poszczególnych elementów HTML oraz określającego ich wygląd, kolor czcionek i tła czy szerokość marginesów CSS, mamy także JavaScript, który to wszystko ożywia. Połączenie całej trójki tworzy natomiast podstawowy warsztat pracy developerów odpowiedzialnych za projektowanie zewnętrznej warstwy strony, tej widocznej dla każdego użytkownika, czyli właśnie front-end developerów.

Z pewnością kurs JavaScript spodoba się bardziej osobom, które lubią widzieć efekty swojej pracy. W odróżnieniu od back-endu, czyli kodu strony niewidocznego dla potencjalnego usera, front-end to właśnie cała warstwa wizualna. Już w pierwszych krokach można dość szybko nauczyć się podstaw i uzyskać “namacalne” rezultaty, na przykład projektując kalkulator przeliczający mile na kilometry. Ale może to być także prosta, wirtualna kartka pocztowa, którą początkujący programista wyśle rodzinie lub znajomym i w ten sposób pochwali się, że zaczął programować. Z back-endem już tak łatwo nie będzie. Tu w grę wchodzą takie technologie jak np. Java czy Python. Dają one ogromne możliwości obliczeniowe, nie są jednak tak atrakcyjne wizualnie.

Trzeba jednak pamiętać, że po wprowadzeniu do JavaScript standardu ES6 (EcmaScript 6) język ten podobnie jak Java otrzymał elementy obiektowości, dzięki czemu można go stosować także do budowania bardziej zaawansowanych aplikacji webowych.

W jaki sposób JavaScript można wykorzystać zawodowo? Na jakich stanowiskach mogą szukać pracy osoby, które skończyły kurs JavaScript? Wszystko zależy od firmy, ale tak naprawdę oferty można znaleźć w każdego rodzaju przedsiębiorstwie, od małych firm projektujących strony, przez software house’y po wielkie korporacje na takich stanowiskach jak Front-end Developer, Web Developer, czy JavaScript Developer.

Jaki kurs JavaScript wybrać?

Zaczynając naukę JavaScript można zacząć od darmowych kursów i tutoriali czy podręczników. Jednak ogromna popularność JS i zajmowanie przez ten język czołowych miejsc w światowych rankingach powoduje, że takich materiałów jest znacznie więcej niż w przypadku niszowych technologii. Poza tym JavaScript to głównie praktyka, dlatego warto rozejrzeć się za możliwością nauki pod okiem kogoś z doświadczeniem. Trzeba też pamiętać o ważnej roli, jaką w tym procesie odgrywają tzw. frameworki czy biblioteki. Jedyną z nich jest React (czyli jedna z technologii najbardziej pożądanych u programistów JavaScriptu), ale warto zainteresować się też innymi, np. Node.js, Express.js i jQuery. Pamiętaj też takich narzędziach jak Bootstrap, Sass i Git. Jeśli nie chcesz się ograniczać wyłącznie do front-endu, szukaj kursów, które rozszerzą Twoją wiedzę o back-endzie, poznając np. ExpressJS, bazę danych MongoDB i zasady dotyczące tworzenia testów jednostkowych.

Warto przeczytać

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?
Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, a giełdy kryptowalut to miejsca, gdzie […]

Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę
Ścieżki rozwoju w IT – jak wybrać drogę i rozwijać swoją karierę

Praca testera, jak i programisty to jedne z najbardziej rozwojowych zawodów na świecie. W branży […]

Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania
Tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców poszukuje możliwości na zredukowanie kosztów własnej działalności np. poprzez zmniejszenie […]

Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?
Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?

Co to jest hosting i dlaczego firmy go potrzebują? Hosting to proces udostępniania zasobów pamięci […]

Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?
Zarobki programistów – ile zarabia programista w 2022 roku?

Już od dawna mówi się, że branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się w […]