Od czego zacząć wdrażanie metodyki DevOps w firmie? 3 podstawowe kroki

Od czego zacząć wdrażanie metodyki DevOps w firmie? 3 podstawowe kroki

Co jest potrzebne, by wdrożenie DevOps w firmie zakończyło się sukcesem? To przede wszystkim wiedza – ale jej przekazywania nie powinno się ograniczać wyłącznie do najwyższego poziomu zarządzania. DevOps opiera się na pracy zespołowej i to właśnie na zespołach powinno się skupić, by wszyscy ich członkowie dobrze zrozumieli założenia metodyki. Sprawdź, od czego zacząć, by Twoja firma mogła w pełni korzystać z zalet DevOps.

Krok 1: zrozumienie metodyki DevOps

Kluczowe dla powodzenia wdrożenia DevOps jest zrozumienie, czym jest ta metodyka i jakie są jej podstawowe założenia. DevOps nie powinno się traktować wyłącznie na poziomie stosowania narzędzi czy wprowadzania automatyzacji w procesach tworzenia oprogramowania. To znacznie więcej – ta metodyka wymaga gruntownej zmiany w myśleniu o projektach.

Takie zmiany powinny odbywać się na poziomie kultury organizacyjnej i – przede wszystkim – dotyczyć wszystkich działów zaangażowanych w tworzenie, dostarczanie i utrzymywanie oprogramowania. DevOps zakłada, że zespoły nie pracują w odizolowanych od siebie silosach, ale ściśle współpracują ze sobą na wszystkich etapach projektu. Dzięki temu wytwarzanie oprogramowania odbywa się szybciej, a efekty są znacznie wyższej jakości.

Zobacz:   Jakie są główne korzyści z wykorzystania oprogramowania dla transportu w firmach logistycznych?

Krok 2: wybór narzędzi DevOps

Metodyka DevOps jest ceniona za wysoką skuteczność – a ta jest możliwa do osiągnięcia również dzięki automatyzacji. Odbywa się to na kilku poziomach. Automatyzowany jest proces tworzenia i zapisywania kodu (w repozytoriach), testowania, monitorowania infrastruktury, przekazywania oprogramowania użytkownikom końcowym.

Poszczególne narzędzia wykorzystywane w DevOps nadają się do wykorzystania w różnej wielkości firmach i różnego typu projektach. Pod tym względem nie ma ograniczeń – niewielkie zespoły mogą wdrażać u siebie proste rozwiązania typu open-source, większe organizacje korzystają najczęściej z bardziej zaawansowanych, płatnych narzędzi.

Etap doboru narzędzi usprawniających procesy w DevOps dobrze jest rozpocząć jeszcze przed wdrożeniem samej metodyki w praktyce. W wybór najlepiej zaangażować samych zainteresowanych – osoby, które będą korzystały z narzędzi na co dzień.

Krok 3: budowanie zespołu

DevOps to przede wszystkim praca zespołowa – i właśnie na kompetencjach i dobrym przygotowaniu zespołów opiera się sukces tej metodyki. Wdrożenie zmian nie powinno się odbywać wyłącznie na najwyższym poziomie zarządzania. W ten proces powinno się zaangażować również szeregowych członków zespołów. Nie ogranicza się to wyłącznie do osób stricte związanych z tworzeniem oprogramowania. Metodyka DevOps zakłada angażowanie również pracowników z działów operacyjnych.

Zobacz:   Jak zwiększyć zasięg postów na Instagramie?

Szkolenie w zakresie DevOps będzie skuteczne, jeśli będzie obejmowało zarówno aspekty techniczne (związane np. z wykorzystaniem narzędzi do automatyzacji), jak i te dotyczące kwestii biznesowych. Pracownicy powinni wiedzieć i rozumieć, że ta metodyka kładzie szczególny nacisk na współpracę i porozumiewanie się zespołów między sobą na wszystkich etapach projektu.

Jak zostać DevOpsem? Jeśli organizacja nie miała do tej pory doświadczeń z metodyką DevOps, warto zorganizować dla pracowników specjalistyczne szkolenia. Dzięki nim dowiedzą się, jaką rolę w zespołach pełnią inżynierowie DevOps, jakie narzędzia wykorzystują, w jaki sposób monitorują systemy. W szkoleniu DevOpsów ważne jest także skupienie na umiejętnościach miękkich, związanych z efektywną komunikacją.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments