Tworzenie stron internetowych – statyczny html czy systemy CMS?

Tworzenie stron internetowych – statyczny html czy systemy CMS?

Większość firm widniejących obecnie w rejestrach posiada swoje strony internetowe. Niekiedy mają one charakter czysto promocyjny i informacyjny, choć w ostatnim czasie spora część przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie sprzedaży do sieci.

Przed budową strony, każdy właściciel firmy zobligowany jest do wyboru metody tworzenia. Na ten moment, korzysta się z dwóch równie popularnych – html bądź CMS. Pierwszą z nich uznaje się za filar pisania stron, przez co niekiedy mówi się o jej przestarzałości. Z drugiej strony, treści generowane przez skrypt CMS nie istniałyby bez wynalezienia języka html.

Co wyróżnia statyczną stronę internetową?

Strony statyczne są przez wielu uznawane za klasyk, co często decyduje o wyborze innej metody. Mówi się, że z ich pomocą witryny wyglądają przestarzale i prezentują poziom sprzed piętnastu laty. Nie jest to w zupełności prawda. Dobry specjalista do projektowania stron metodą statyczną jest w stanie stworzyć witrynę porównywalną wizualnie do obecnie najpopularniejszych serwisów w sieci.

Metoda html i CSS to przede wszystkim pisanie kodu. Przy doskonałej znajomości obu tych języków znaczników możliwe jest stworzenie naprawdę estetycznej i nowoczesnej strony internetowej. Wszystkie dane strony przetrzymywane są w plikach tekstowych. Do działania witryna nie potrzebuje integralności z bazą danych PHP ani serwera. Bez tego jednak ciężko stworzyć jakikolwiek jej charakter komercyjny. Z zalet stron statycznych, można wymienić szybkie ładowanie. Wszystkie dane pobierane są z jednego pliku, przez co przy nienadmiernej ilości grafik, witryna będzie w stanie załadować się błyskawicznie. Dodatkowo bardzo prosta jest zmiana hostingu strony. Wystarczy jedynie przenieść cały katalog plików na inny serwer, a strona automatycznie będzie na nim uruchamiana. Minusem tego typu witryn jest utrudniona modyfikacja. Dla każdej podstrony edycja musi być wykonywana osobno, poprzez szukanie informacji w mocno rozwiniętym kodzie źródłowym.

Systemy zarządzania treścią – krok w nowoczesność

Zdecydowanie łatwiej projektowanie stron internetowych odbywa się metodą CMS. Są to różnego rodzaju systemy zarządzania treścią, przy użyciu których jesteśmy w stanie stworzyć witrynę w sposób graficzny, dodatkowo w krótkim czasie. Sposób działania systemów CMS jest nieco inny niż w przypadku statycznych stron internetowych. Mianowicie, cały kod strony jest dynamicznie generowany przez skrypt, który pobiera treści z konkretnej bazy danych i je wyświetla. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie systemy zarządzania treścią bazują na klasycznym html-u.

Zobacz:   REST API – na czym polega?

Dużą wygodą jest zdolność łatwej modyfikacji treści na stronie przez użytkownika. Po otrzymaniu gotowej witryny, przedsiębiorcy zostaje przedstawiony panel sterowania, do którego ten ma dostęp tuż po zalogowaniu się. Wtedy może dowolnie zmieniać treści, co jest aktualizowane na bieżąco. Mówi się, że z edycją strony poradzi sobie nawet osoba bez jakiegokolwiek wykształcenia i doświadczenia informatycznego. Systemy CMS łatwiej jest powiązać również z dodatkowymi wtyczkami czy narzędziami, mającymi niejednokrotnie na celu zwiększenie wydajności prowadzenia firmy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments