Architekt IT – zarobki, umiejętności, zadania

Architekt IT – zarobki, umiejętności, zadania

Architekt IT to jedna z najbardziej odpowiedzialnych pozycji w zespole informatycznym. Z dużą liczbą obowiązków wiążą się wysokie wymagania w kwestii umiejętności, a także wysokie zarobki. Co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Za co odpowiada architekt IT?

Głównym zadaniem architekta IT jest opracowanie projektu oprogramowania, uwzględniając wymagania klienta, dostępne technologie, docelowe funkcjonalności i szereg innych czynników. Efektem pracy osób na tej pozycji jest wstępna dokumentacja lub graficzna prezentacja poszczególnych modułów oprogramowania, ich roli i powiązań pomiędzy nimi. Dzięki temu programiści i inni członkowie zespołu mają dostęp do informacji, które pozwalają na wdrożenie w życie funkcjonalnego, sprawnego oprogramowania. Architekt jest często także kimś w rodzaju łącznika między klientami a pracownikami firmy – jego rola w dużej mierze skupia się na przekazywaniu i porządkowaniu wymagań docelowych użytkowników.

Ile zarabia architekt IT?

Zakres obowiązków architekta IT jest dość szeroki, a wykonywana praca ma ogromny wpływ na późniejsze prowadzenie i funkcjonowanie projektu. To sprawia, że jest to jedna z najlepiej płatnych pozycji w świecie IT. Osoby zatrudnione jako architekci IT zarabiają średnio 18 tys. zł brutto na miesiąc. Zaznaczamy, że jest to wartość średnia – w wielu przypadkach doświadczeni architekci mogą liczyć na jeszcze większe zarobki.

Zobacz:   Windows 11 ISO – czym są takie pliki, jak się je tworzy i do czego wykorzystuje?

Czytaj więcej: Ile wynoszą zarobki architekta IT? – hrk.pl

Architekt IT – wymagane umiejętności

Architekt IT musi wykazywać się świetną znajomością rozwiązań IT zarówno od strony technicznej, jak i biznesowej. Niezbędna będzie wiedza na temat języków programowania i technologii, które mają być wykorzystane w projekcie, a także narzędzi skierowanych typowo do architektów – mowa m.in. o języku UML, poszczególnych koncepcjach tworzenia systemów (np. SOA, mikroserwisy) czy specjalistycznych narzędziach do planowania projektów. Spora część wymagań technicznych jest podobna, jak w przypadku software developerów, co sprawia, że doświadczeni programiści często zostają architektami. Do tego dochodzą również wysokie wymagania w obszarze umiejętności miękkich. Dobry architekt musi umieć „przetłumaczyć” wymagania biznesowe na techniczne założenia projektu, a także zadbać o efektywną komunikację między firmą a klientem. Spore znaczenie ma przy tym zdolność do organizacji pracy i analityczne myślenie, które pozwala przygotować wykonalny, efektywny i funkcjonalny plan tworzenia oprogramowania.

Outsourcing rekrutacji – skuteczny sposób na znalezienie architektów

Rekrutacja na tak odpowiedzialne stanowiska, jak architekt IT, jest sporym wyzwaniem dla wielu organizacji. Z pomocą przychodzą jednak usługi zewnętrznych firm, takie jak IT contracting, body leasing, team leasing czy outsourcing rekrutacji. Aby poznać więcej informacji dotyczących wsparcia w tym zakresie, zapoznaj się z ofertą HRK – obsługujemy klientów o różnorodnych potrzebach, skupiając się na skutecznym połączeniu wartościowych kandydatów z projektami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments