Jak wybrać szkolenia z zarządzania projektami dla specjalistów IT

Jak wybrać szkolenia z zarządzania projektami dla specjalistów IT

Pierwszym krokiem w wyborze dobrego kurs project manager jest jasne zrozumienie roli Project Managera, tak jak jest ona rozumiana dzisiaj. Zarządzanie projektami zasadniczo dotyczy jednorazowej operacji, a nie ciągłej operacji. Wyróżnienie to przez wielu postrzegane jest jako nieistotne i to błędne przekonanie prowadzi nie tylko do złego doboru Kierowników Projektów, ale także do złego doboru szkoleń. Dziedzina szkoleń IT przeżywa okres szybkiego wzrostu i zmian. 

Rosnące znaczenie certyfikacji jako głównego punktu odniesienia w szkoleniu i umiejętnościach informatycznych doprowadziło do wprowadzenia niezliczonych możliwości i wyborów szkoleniowych. Czasy, kiedy kariera komputerowa była prosta, już dawno minęły. Dziedzina IT stała się złożona, a szkolenia nie mogą już mieć charakteru ogólnego, ale w większości dostosowane do potrzeb osoby szkolonej i organizacji.

Prosty kurs komputerowy nie wystarczy dla informatyka. Był czas, kiedy szkolenie w miejscu pracy było sposobem, w jaki odbywało się większość szkoleń. Potencjalny pracownik przechodził podstawowy kurs wprowadzający, a reszty uczył się realnie pracując na stanowisku niższego szczebla. 

Technik IT przeszedł coś w rodzaju praktyki, podobnie jak elektryk czy hydraulik. Specjalizacja jest dziś słowem kluczowym i dotyczy to Kierowników Projektów. Specjalista IT, który odniesie sukces jako PM musi być osobą, która wyspecjalizowała się w zrozumieniu zasad zarządzania projektami. Same proste umiejętności informatyczne nie wystarczą.

Zobacz:   Update – co to jest i czy warto go robić?

Wynika z tego, że szkolenia z zarządzania projektami muszą również mieć to rozróżnienie. Na przykład Instytut Zarządzania Projektami może zalecić szkolenie w zakresie oprogramowania opracowane specjalnie dla zarządzania projektami. Może się to wydawać oczywiste, ale w rzeczywistości tak nie jest. 

Szkolenia komputerowe stały się tak rozwijającą się branżą, że nie ma odpowiedników ogólnych marek ani kursów szkoleniowych typu foremka do ciastek. To uniwersalne podejście do szkolenia zostanie zmarnowane przez specjalistę IT.

Sam koszt też nie może być decydującym czynnikiem. Dostępnych jest wiele opcji szkoleń, w tym szkolenia na odległość i opcje e-learningu, które zmniejszają stracony czas, dobrze pasują do harmonogramu pracy lub osobistego oraz zmniejszają liczbę kursów szkoleniowych. 

Opcje te w żaden sposób nie obniżają jakości szkolenia. Szkolenia z zarządzania projektami, podobnie jak wszystkie specjalistyczne szkolenia informatyczne, powinny być prowadzone przez najlepiej wykwalifikowane i certyfikowane instytucje szkoleniowe nie tylko po to, aby zmaksymalizować korzyści, ale także wyeliminować marnotrawstwo.

5 korzyści płynących z kursów zarządzania projektami cyfrowymi

1. Zbuduj swoje umiejętności

Cyfrowe kursy zarządzania projektami nauczą Cię — i dadzą możliwość przećwiczenia — umiejętności zarządzania projektami. Obejmuje to umiejętności twarde, takie jak planowanie projektu, harmonogramowanie i zarządzanie ryzykiem, a także umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, organizacja i ustalanie priorytetów.

Zobacz:   Jak wyłączyć Windows Defender na stałe?

W zależności od kursu możesz również przejść szkolenie w zakresie umiejętności technicznych, które doskonale nadają się do pracy i komunikacji z zespołem programistów.

2. Sieć z rówieśnikami

Najlepsze kursy zarządzania projektami cyfrowymi oferują pewien rodzaj sieci lub sposób łączenia się z innymi kierownikami projektów biorącymi udział w kursie. Może to mieć formę spotkań, społeczności Slack lub aplikacji do przesyłania wiadomości, forów internetowych lub wątków komentarzy lub innych wydarzeń służących do nawiązywania kontaktów.

Niezależnie od formatu, możliwość nawiązywania kontaktów z innymi kierownikami projektów jest świetna do poznawania nowych perspektyw i najlepszych praktyk, uzyskiwania wsparcia lub mentoringu, a nawet znajdowania możliwości pracy, jeśli jesteś na polowaniu.

3. Zyskaj elastyczność

Jedną z najcenniejszych rzeczy, które możesz uzyskać dzięki cyfrowemu kursowi zarządzania projektami, jest większa elastyczność w sposobie zarządzania projektami. Kurs powinien zapewnić bogatą wiedzę w zakresie metodologii, procesów i stylów zarządzania projektami, abyś mógł znaleźć najlepsze dopasowanie do swojego projektu i swojego zespołu.

Jeśli okaże się, że określony proces lub metodologia nie działa tak, jak oczekiwałeś, możesz szybko przejść do innego podejścia i utrzymać projekt na właściwej drodze.

Zobacz:   Wymagania niefunkcjonalne – czym są?

4. Zdobądź certyfikat

Kursy często oferują certyfikat lub potwierdzenie na koniec kursu. To świetnie nadaje się do ulepszenia twojego CV lub profilu, ponieważ sygnalizuje twojemu obecnemu lub przyszłemu pracodawcy, że masz formalne wykształcenie i twarde umiejętności, aby odnieść sukces jako kierownik projektu. Może to również pomóc w podniesieniu wynagrodzenia kierownika projektu cyfrowego (w tym wynagrodzeń na poziomie przedsiębiorstwa).

5. Zyskaj pewność siebie

Kolejną wielką zaletą kursów zarządzania projektami cyfrowymi jest większa pewność siebie. Posiadanie umiejętności i wiedzy, a także przeszkolenie w zakresie korzystania z nich, pomoże Ci czuć się pewnie w ich używaniu.

Stanowi także źródło informacji i umiejętności, z których można skorzystać w razie wątpliwości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments