Poszukiwanie pracy przez Internet: metody, zalety i wady

Poszukiwanie pracy przez Internet: metody, zalety i wady

Słowo praca jednoczy wszystkich ludzi na ziemi. Jednak jak na przestrzeni lat zmieniało się poszukiwanie pracy i jak bardzo pomaga w tym „wielki i potężny” Internet.

Kilkadziesiąt lat temu szukanie pracy wiązało się z kupowaniem kilku publikacji, przeglądaniem interesujących nas ofert pracy, dzwonieniem do nich i żmudnymi „podróżami” przez rozmowy kwalifikacyjne. Ta metoda wymagała od wnioskodawców dużo wysiłku i czasu. Teraz wszystko radykalnie się zmieniło. Dzięki do Layboard, pracę można znaleźć bez wychodzenia z domu.

Jak to się stało?

Tak więc w sieci istnieją portale specjalizujące się w publikowaniu życiorysów kandydatów i ofert pracy od pracodawców.

Tam są 2 sposoby na znalezienie pracy na portalach-giełdach:

1. Aktywny sposób. Osoba potrzebująca zatrudnienia wchodzi do sieci i wybiera odpowiednie oferty pracy, odpowiada na nie wysyłając CV do potencjalnych pracodawców. Z kolei pracodawcy przeglądają przesłane do nich ankiety kandydatów i wybierają kandydatów odpowiednich do ich parametrów, zapraszając ich na rozmowę kwalifikacyjną. Nawiasem mówiąc, istnieje opinia, że ​​to właśnie kandydaci, którzy zgłosili się jako pierwsi, najczęściej zostają pracownikami firm.

Zobacz:   Wideodomofon IP – jak wybrać?

2. Pasywny sposób. „Poszukujący pracy” umieszcza swoje CV i czeka na informacje zwrotne od pracodawców.

Oprócz specjalistycznych portali do poszukiwania pracy możesz skorzystać z innych metod. W szczególności spójrz na oferty pracy na stronie internetowej interesującej Cię firmy, wyślij CV do agencji rekrutacyjnych, odwiedź fora, sieci społecznościowe również mogą pomóc.

Zastanówmy się, jakie pozytywne i negatywne strony niesie ze sobą popularny współczesny system zatrudnienia.

      Plusy:

  • Skuteczność występowania w sieci. W Internecie wakat lub CV są wyświetlane niemal błyskawicznie, podczas gdy w staromodny sposób w gazetach publikacja zajmowała kilka dni;
  • możliwość sortowania ofert pracy według określonych parametrów z wprowadzeniem słów kluczowych, poziomu wynagrodzenia, harmonogramu pracy i innych rzeczy;
  • zapisy na wolne miejsca. Wnioskodawcy otrzymują e-maile lub telefony, które są odpowiednie według ich własnych kryteriów. Cecha ta jest bardzo istotna nie tylko dla osób aktywnie poszukujących pracy, ale również dla biernie poszukujących pracy, a nawet dla osób, które po prostu chcą być świadome sytuacji na rynku pracy.

      Wady:

  • oszustów. Przy całej harmonii i znajomości miejsc pracy, musisz być czujny w tym środowisku. Tak więc na wyspecjalizowanych stronach z ofertami pracy możesz natknąć się na oszustów. Bądź ostrożny i nigdy nie wpłacaj zaliczek na swoje zatrudnienie. Na wysokiej jakości portalach giełdowych wszystko jest za darmo i niezwykle rzadko można znaleźć takie ogłoszenia. Nawiasem mówiąc, monitorowane są tam podejrzane reklamy, którym towarzyszy apel do obywateli, aby zachowali czujność i nie dokonywali żadnych płatności.
Zobacz:   Jak zwiększyć zasięg postów na Instagramie?

              Zalecenia przy poszukiwaniu pracy:

  • twoje CV nie powinno być napisane według szablonu, ale „z niespodzianką”. Aby to zrobić, musisz jasno określić zakres proponowanych działań, harmonogram pracy, wynagrodzenie i inne ważne Twoim zdaniem kryteria;
  • ważne jest pozytywne nastawienie, znalezienie pracy nie powinno być dla Ciebie uciążliwym obciążeniem, a wstępem do nowego życia;
  • przygotuj się na rozmowę z pracodawcą – poznaj specyfikę firmy i niuanse proponowanego stanowiska, postaraj się wyglądać jak najlepiej i zgodnie z firmowym dress codem, nie spóźnij się;
  • pamiętaj, że poszukiwanie pracy to proces pracochłonny i odpowiedzialny, a także bezpłatny. Ale musisz wykonywać tę pracę lepiej niż jakąkolwiek inną płatną pracę.

I wreszcie okres życia wypełniony poszukiwaniem odpowiedniej pracy lepiej wypełnić czymś ważnym, co z kolei przyczyni się do rozwoju osobistego i zawodowego. Czytaj książki, ucz się języków, bierz udział w szkoleniach i seminariach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments