Nauka programowania od podstaw

Nauka programowania od podstaw

Nauka programowania budzi wiele emocji i jeszcze więcej pytań. Dziesiątki tysięcy osób chciałoby zostać programistami, ale nie wiedzą dokładnie jak się za to zabrać. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o tym jak nauczyć się programować od zera.

Najczęściej zadawane tytania dotyczące nauki programowania

Codziennie nawet kilka tysięcy osób szuka w sieci informacji o nauce programowania na kursach / szkoleniach / bootcampach lub samodzielnie. Dla takich osób przygotowaliśmy listę, która powinna się przydać każdemu, kto myśli o nauce programowania. 

Jeśli masz dodatkowe pytania – zadaj je w komentarzu. Postaramy się dołączyć odpowiedź do artykułu.

Ile potrzebuję czasu, żeby nauczyć się programować (na bootcampie i samodzielnie)?

Przede wszystkim, programista nigdy nie przestaje się uczyć. Załóżmy jednak, że czas nauki rozpoczyna się na podjęciu decyzji o nauce programowania od podstaw, a kończy się na znalezieniu pierwszej pracy.

Patrząc na ofertę bootcampów, najszybciej nauczyć się podstaw programowania front-endu. Na naukę front-endu potrzeba około 200-300 godzin ucząc się pod okiem mentora lub szkoleniowca. Dla back-endu, czas nauki programowania wzrasta do 300-400 godzin na bootcampie, a dla Javy do 300-500 (wymagania stawiane back-endowcom i Java developerom są większe, a zakres materiału do nauki szerszy niż przy nauce front-endu).

Jeśli uczysz się samodzielnie, jest duże ryzyko, że na czymś się zatniesz i będziesz godzinami szukać rozwiązania w internecie, zamiast zapytać o pomoc mentora. Nauka programowania będzie trwała 2-3 razy dłużej, czyli wyniesie 400-600 godzin dla front-endu. Nauka Javy czy back-endu zajmie jeszcze więcej, bo 600-1500 godzin.

Zakładając, że przeciętna osoba jest w stanie skutecznie się uczyć przez 3 godziny dziennie 6 dni w tygodniu, czas nauki wyniesie:

 • front-end na bootcampie – ok. 2,5 – 3 miesięcy
 • front-end samodzielnie – ok. 5 – 9 miesięcy
 • back-end na bootcampie – ok. 3 – 5 miesięcy
 • back-end samodzielnie – ok. 5 – 6 miesięcy
 • Java na bootcampie – ok. 5 – 6 miesięcy
 • Java samodzielnie – ok. 1,5 – 2 lat

Po jakim czasie od rozpoczęcia nauki programowania znajdę pracę?

Część bootcampów programistycznych ma różnego typu programy wsparcia absolwentów – od pośrednictwa w przesyłaniu CV, przez „speed datingi” z pracodawcami, do gwarancji pracy. To zdecydowanie odróżnia bootcampy od typowych szkoleń programistycznych, a już na pewno od samodzielnej nauki, przy której „internet” nie pomoże nam w znalezieniu pracy.

Za standard przyjęło się podawanie skuteczności w poszukiwaniu pracy po 3 miesiącach od zakończenia szkolenia, chociaż np. Kodilla podaje, że po bootcampie front-endowym 60% znajdujących pracę znajduje ją szybciej, bo już do miesiąca od zakończenia szkolenia.

Korzystając ze wsparcia firmy organizującej bootcamp, możemy liczyć na pracę w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia nauki.

Samodzielnie może nam to zająć o kilka miesięcy więcej, szczególnie jeśli nie jesteśmy zbyt dobrzy w komunikacji ani ekstrawertyczni.

Na jakie zarobki mogę liczyć w pierwszej pracy jako młodszy programista/junior developer?

Ta kwestia zależy od kilku czynników. Najbardziej oczywistym z nich – podobnie jak w przypadku innych branż – będzie lokalizacja. Wynagrodzenia w małych miejscowościach będą niższe niż te, na które możemy liczyć w dużych aglomeracjach miejskich. Tutaj warto również zwrócić uwagę na stolicę naszego kraju. Statystycznie rzecz biorąc to właśnie w Warszawie pierwsza pensja będzie największa. Na jej wysokość wpłynie również wyuczony język programowania.

Na pewno nie spodziewaj się kwot większych niż 4000-4500 złotych, a licz się bardziej z okolicami 2500-3000 złotych.

Który język wybrać do nauki programowania jako pierwszy?

Jeżeli jesteś zupełnie początkujący to warto zacząć od języków HTML5 i CSS3. Co prawda są to języki opisu treści i zwykle nie używa się ich ściśle do programowania (można się kłócić co do definicji), jednak to zupełne podstawy, od których warto zacząć, aby później pójść np. w kierunku JavaScript lub Javy.

Jako kolejny język polecam JavaScript (nauka programowania w JavaScript tonaturalny kolejny krok po HTML/CSS) z frameworkiem React, Angular lub Node.js albo dobrze wytłumaczone Javę lub Pythona. Warto najpierw sprawdzić czy w twoim mieście są oferty pracy dla osób początkujących w którymś z tym języków i do tego dopasować wybór. Podstawy będą podobne w obydwu językach, a zawsze można zmienić język.

Uczyć się na bootcampie czy samodzielnie?

To zależy od kilku czynników, przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na trzy pytania:

Po co chcesz uczyć się programować?

Jeżeli chcesz po prostu zdobyć nowe umiejętności, dla siebie lub żeby pochwalić się innym, potrafisz pisać w HTML, a chcesz jeszcze nauczyć się CSS-a – samodzielna nauka może być wystarczająca.

Jeżeli Twoim celem jest znalezienie pracy jako programista, powierzchowna znajomość kilku języków może być niewystarczająca. Powinieneś znać dobrze podstawy 1 języka i sprawnie poruszać się w 1-2 frameworkach – tacy programiści są właśnie teraz poszukiwaniu na rynku pracy na stanowiska juniorskie.

Nauka samodzielna tak szczegółowej wiedzy jest trudna. Należy wyłowić z ogromu wiedzy dostępnej w internecie tylko potrzebne informacje oraz programować, programować i jeszcze raz programować. Najlepiej uczyć się poprzez praktykę, zrobić projekt i w ten sposób budować portfolio, bo bez udowodnionego jakiegokolwiek doświadczenia w kodowaniu będzie ciężko o pracę.

Nauka na bootcampie to też jest nauka samodzielna, z tym że płatna i w pakiecie otrzymujesz:

 • wsparcie Mentora-programisty,
 • wsparcie Koordynatora ds. Zatrudnienia,
 • dostęp do społeczności innych uczących się i mentorów (najczęściej poprzez komunikator, np. Slack),
 • dostęp do przygotowanych materiałów – tylko tych potrzebnych, ułożonych od zagadnień podstawowych po zaawansowane.

Ile masz czasu na naukę programowania?

Jeżeli po prostu chcesz się nauczyć czegoś nowego, możesz dążyć do tego samodzielnie.

Jeśli jednak chcesz awansować w teraźniejszej pracy lub szybko się przebranżowić, nauka samodzielna znacząco wydłuży ten proces albo odłoży go w nieskończoność. Aby ukończyć większość bootcampów, potrzeba 15-50 godzin nauki w tygodniu, w przypadku nauki samodzielnej trzeba do tego jeszcze dołożyć czas na znalezienie materiałów, przeanalizowanie ich, wybranie tych najpotrzebniejszych.

Czy masz motywację

Musisz też zapytać siebie, czy mam tyle motywacji, aby samodzielnie zorganizować sobie naukę programowania w domu, czy jednak zakończy się to 5 godzinami w tygodniu. Podczas nauki samodzielnej można też utknąć w jednym miejscu i trochę to trwa, zanim znajdzie się błąd.

Jeśli wytrwasz przez rok czy dwa samodzielnej nauki, na pewno będziesz dobrym programistą. Problem w tym, że mało kto wytrwa. Motywacja z zewnątrz to nic złego, bo w codziennej pracy programiści i tak korzystają ze wsparcia koleżanek i kolegów z pracy czy innych programistów.

Jaki tryb nauki na bootcampie wybrać (dzienny, wieczorowy, zaoczny)?

Rynek bootcampów programistycznych nieustannie się rozwija – każda szkoła programowania stara się odpowiedzieć na zapotrzebowanie firm IT tworząc nowe oferty szkoleń i edukując coraz więcej nowych programistów. Jednak poza rozmaitymi programami nauczania, istnieją inne wyróżniki tych ofert. Jednym z bardziej istotnych jest sam tryb w jakim realizowana jest nauka.

W ofertach polskich szkół programowania przewijają się głównie następujące formy nauki programowania:

 • Tryb dzienny
 • Tryb wieczorowy
 • Tryb weekendowy (zaoczny)
 • Nauka programowania od zera w formie online

Jeśli jesteś z dużego miasta i masz 2 miesiące wolnego, wybierz bootcamp stacjonarny. W pozostałych przypadkach prawdopodobnie najlepsza będzie nauka programowania przez Internet. 

Uczyć się przez internet czy stacjonarnie?

Osoby mieszkające w dużych miastach, np. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk mają ułatwioną decyzję, bo mogą skorzystać z bootcampu stacjonarnego lub przez internet. Dla nich pozostaje zastanowić się, czy odpowiada im tryb dzienny, wieczorowy, zaoczny czy online. Nauka programowania przez internet jest dla osób ceniących elastyczność – w końcu do nauki siadasz kiedy chcesz i gdzie chcesz.

Jednak jeżeli jesteś z mniejszej miejscowości, wybór kursu stacjonarnego wiąże się z dodatkowym czasem (na dojazdy, noclegi) i przede wszystkim – kosztami. Niestety to oznacza wzrost ceny kursu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a zaoszczędzone pieniądze można przecież zainwestować w dalszy rozwój. Bootcamp online można też łatwiej pogodzić z pracą i studiami, więc jest to lepsza opcja dla osób chcących się doszkolić lub przebranżowić.

Na co zwrócić uwagę wybierając bootcamp?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze konkretnego szkolenia, przeanalizuj:

 • czy bootcamp na pewno opiera się głównie na praktyce programowania i nie jest kursem teoretycznym. Dobre szkolenie nie powinno polegać na oglądaniu filmików jak ktoś programuje lub czytaniu tekstu o kodowaniu,
 • w przypadku bootcampów online: czy to nie jest zwykły kurs udostępniony na platformie internetowej? Powinieneś w ofercie otrzymać pomoc Mentora, a samo szkolenie to profesjonalnie ułożony materiał z zadaniami praktycznymi,
 • czy w trakcie bootcampu jest możliwe tworzenie własnych projektów? Bardzo ważne jest budowanie swojego portfolio już w trakcie nauki,
 • kim jest prowadzący zajęcia? Powinien to być doświadczony programista, najlepiej sprawdź na stronie firmy zakładkę „Mentorzy” lub „Prowadzący”, unikaj teoretyków!
 • jak liczna jest grupa, w której będziesz się uczyć? Niestety w przypadku grupy liczącej kilkanaście osób, jest duże prawdopodobieństwo, że pozostaniesz bierny po prostu podążając za resztą. Najlepsze jest indywidualne podejście do kursanta,
 • ile godzin nauki jest gwarantowane na bootcampie? Minimum to 200 godzin, oczywiście im więcej, tym lepiej

Jeżeli chcesz po bootcampie znaleźć pracę: sprawdź dokładnie czy masz zapewnioną pomoc w szukaniu pracy lub gwarancję pracy. Jeśli firma oferuje gwarancję pracy, sprawdź jej warunki.

Jaki jest dobry wiek na rozpoczęcie nauki programowania?

Nie można precyzyjnie określić jaki wiek jest najlepszy do nauki programowania. Zarówno młodsze osoby poradzą sobie świetnie szybko przyswajając wiedzę, tak samo osoby po 40 plus ze względu na motywację i determinację. Ważne jest, aby nie trzymać się stereotypów. Materiał szkoleniowy na bootcampie jest sensownie ułożony od podstaw po wiedzę zaawansowaną, więc kursant stopniowo uczy się programowania. Da radę każdy, kto chce się uczyć, poświęci na to kilkanaście godzin w tygodniu i jest zmotywowany.

Czy muszę mieć studia informatyczne

Nie ma takiej potrzeby. Na bootcampy idą zwykle osoby chcące się przebranżowić z zawodu niezwiązanego z informatyką. Pracodawcy nie patrzą na dyplom, tylko na umiejętności i bardziej docenią osobę, która w pół roku nauczyła się praktycznego programowania niż przez 5 lat uczyła się przestarzałej teorii.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest bootcamp, praca w zawodzie i studia, ale takich osób jest garstka i pracodawcy muszą wybierać z osób mniej wykwalifikowanych.

Skąd mam wiedzieć czy nauka programowania jest dla mnie?

To pytanie pojawia się wśród osób, które nigdy nie miały żadnej styczności z programowaniem.

Osobiście polecam przerobić sobie darmowe kursy, chociażby z HTML-a czy podstaw JavaScriptu, bo są idealne do sprawdzenia na czym polega programowanie. Po napisaniu kilkadziesiąt linijek kodu, wykonania pierwszej strony internetowej można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to sprawia przyjemność?

Jeżeli tak, to zapewniam Cię, że bootcamp w 100% jest dla ciebie.

Nauka programowania od zera – dziennie, wieczorowo, weekendowo czy przez Internet?

Rynek bootcampów programistycznych nieustannie się rozwija – każda szkoła programowania stara się odpowiedzieć na zapotrzebowanie firm IT tworząc nowe oferty szkoleń i edukując coraz więcej nowych programistów. Jednak poza rozmaitymi programami nauczania, istnieją inne wyróżniki tych ofert. Jednym z bardziej istotnych jest sam tryb w jakim realizowana jest nauka programowania od podstaw.

PC World opublikował obszerny artykuł o tym Jak zostać programistą w miesiąc (chociaż żadna z opisywanych szkół programowania nie ma w ofercie miesięcznego bootcampa…). Artykuł bardzo polecam, jednak zabrakło mi w nim porównania różnych form nauki programowania na bootcampie. Można przecież uczyć się w trybie dziennym, jak w szkole, można przez Internet, można zaocznie, można wieczorowo… Który z tych trybów nauki jest dla kogo?

Jak można się nauczyć programować – nauka programowania w różnych trybach

W ofertach polskich szkół programowania przewijają się głównie następujące formy nauki programowania:

 • Tryb dzienny
 • Tryb wieczorowy
 • Tryb weekendowy (zaoczny)
 • Nauka programowania w formie online

Tryb dzienny – nauka programowania dla osób z wolnym czasem

Zajęcia odbywają się w trakcie tygodnia (poniedziałek – piątek), najczęściej trwając około 8 godzin, a do tego mogą dochodzić zadania domow, co daje nawet 10 godzin intensywnej nauki dziennie. Forma z jednej strony naturalna szczególnie dla młodszych osób, ponieważ są do niej przyzwyczajeni ze szkoły czy uczelni. Z drugiej zaś doskonale zdajemy sobie sprawę z ograniczeń jakie ze sobą niesie.

Nie sposób bowiem pogodzić codzienną ośmiogodzinną naukę programowania z pracą czy zajęciami na uczelni. Co za tym idzie, ten tryb nauki programowania można polecić po prostu jako alternatywę dla studiów dziennych, dla osób bez pracy. Warto również zauważyć, że przyswajanie – dość wymagającego przecież – materiału w tak intensywny sposób może być po prostu nużące, a w efekcie demotywujące, szczególnie na samym początku ścieżki do zostania programistą. Wiele osób wskazuje również na to, że po prostu nie jest w stanie przyswajać wiedzy przez tyle godzin. Wracając do porównania ze szkołą, w szkole jest niecałe 30 godzin lekcyjnych nauki (22 godziny zegarowe), pewnie wszyscy pamiętamy, jak męczące to bywało. Nauka na bootcampie stacjonarnym to nawet 2 razy więcej nauki niż w szkole. To jest dużo.

Oczywiście zajęcia prowadzone w trybie dziennym mają też swoje niezaprzeczalne zalety. Skracają całościowy czas trwania szkolenia i wiele tego typu bootcampów kończy się w przeciągu dwóch miesięcy, dzięki czemu możemy szybciej zacząć rozglądać się za nową pracą. Szkolenia prowadzone są w określonej lokalizacji, a pracując z grupą na miejscu możemy liczyć na wzajemne motywowanie się do nauki programowania – trzeba tylko uważać, aby grupa nie była zbyt duża. W dużej, kilkunastoosobowej grupie, trudno liczyć na indywidualne podejście do każdego z kursantów, a tempo może okazać się za wolne dla najbardziej zdolnych lub za szybkie dla potrzebujących nieco więcej czasu uczestników. Będąc przy liczebności grupy, pamiętajmy również o terminach uruchomienia kursu – wiele szkół zastrzega możliwość jego zmiany w przypadku problemów ze skompletowaniem grup. Zawsze pytajcie o gwarancję startu bootcampu w określonym terminie.

Tryb wieczorowy – dla zapracowanych i mających swoje życie, ale tylko z dużych miast

W tym trybie zajęcia odbywają się jedynie wieczorami, w trakcie tygodnia. Istnieje więc możliwość pogodzenia z kursu z innymi obowiązkami (np. pracą) i to jego olbrzymia zaleta dla większości osób, które przecież pracują. Nauka programowania w trybie wieczorowym nie może zajmować tak długich bloków czasowych, jak w trybie weekendowym oraz nie odbywa się tak często jak w przypadku formy dziennej – zwykle są to 2-4 dni w tygodniu po 3-5 godzin nauki.

Co za tym idzie, nauka programowania w trybie wieczorowym dotyczy zazwyczaj albo nieco mniejszego zakresu materiału, albo jest rozłożona na kilka miesięcy. Takie krótsze szkolenia traktowałbym jako ofertę dla osób, które chcą nauczyć się podstaw czegoś nowego, lubią rozwój osobisty po pracy. Nie ma co się czarować, że po kilkudziesięciu godzinach nauki odmienimy swoje życie i zostaniemy choćby juniorami.

Natomiast na pewno jest to ciekawa propozycja jako wstęp do tematu programowania. Plusem jest to, że zajęcia odbywają się często, więc nawet codziennie czy co drugi dzień można pogadać z prowadzącym i o coś zapytać. 

Z kolei dłuższe bootcampy wieczorowe są niezłym wyborem dla osób pracujących, oczywiście zakładając, że zajęcia odbywają się w naszym mieście. Dojazdy na zajęcia kilka razy w tygodniu w godzinach największego szczytu (zwykle zaczynają się koło 17:00 – 18:00) to pakowanie się w kłopoty i prosta droga do wielomiesięcznego przemęczenia. Jeśli jednak w naszym mieście odbywa się wieczorowy bootcamp stacjonarny i tak się akurat składa, że mamy do niego blisko z pracy a godzina nam pasuje, warto pomyśleć o nim (lub o bootcampie online, o czym za chwilę).

Tryb weekendowy – nauka programowania jak studia zaoczne

Podobnie jak w przypadku klasycznych studiów, ten tryb nazywany jest również zaocznym. W moim odczuciu nauka programowania w trybie weekendowym łączy wszystkie wady bootcampów dziennych i wieczorowych. Z jednej strony musimy dojeżdżać na zajęcia na cały dzień i uczyć się dłużej niż jesteśmy w stanie efektywnie przyjmować wiedzę, z drugiej, godziny wykładowe trzeba streścić w 2 dni a nie w 5, więc przypada więcej godzin wykładu w stosunku do godzin praktyki, a sam bootcamp. Przewagą względem nauki programowania na bootcampie stacjonarnym jest natomiast to, że bootcamp weekendowy ułatwia pogodzenie zobowiązań zawodowych z nauką w porównaniu z bootcampem weekendowym, ale w mojej ocenie na tym kończą się jego przewagi (a i tak bootcampy internetowe pozwalają na jeszcze prostsze pogodzenie pracy z nauką).

Tryb weekendowy może się sprawdzić jeśli jesteśmy z mniejszego miasta i chcemy dojeżdżać. Zdecydowanie łatwiej dojechać w sobotę o 9:00 niż w poniedziałek o 17:00. Taki bootcamp traci natomiast tę intensywność i bardziej przypomina studia zaoczne niż szybki, intensywny trening.

Tryb online – nauka programowania przez Internet

Nauka programowania przez Internet jest dla programistów najbardziej oczywista, ale jakoś tak się złożyło, że w Polsce w zasadzie 2-3 szkoły programowania aktywnie działają w takim trybie. Wcale nie oznacza to jednak, że nauka Javy czy front-endu to mniej popularna forma nauki.

Ten tryb nauki programowania eliminuje problem ewentualnych przeprowadzek, dojazdów oraz dodatkowych kosztów, które wiążą się z nauką stacjonarną. Jest również jedną z opcji dla osób, które chcą się przebranżowić nie rezygnując w trakcie szkolenia z dotychczasowej pracy. Szczerze mówiąc, to nie mogę zrozumieć dlaczego stacjonarne szkoły programowania, które z pewnością mają listy tysięcy osób zainteresowanych nauką, ale pochodzących z mniejszych miast, nie decydują się na uruchomienie szkoleń online.

Szkolenia odbywające się przez internet pozwalają na naukę w dowolnym czasie, każdy z kursantów sam decyduje kiedy zapozna się z materiałami teoretycznymi i wykona zadania praktyczne. Nie występują tu również problemy związane z liczebnością grupy – nie ma ryzyka zmiany terminu uruchomienia kursu, a mentorzy mogą w sposób indywidualny pracować z kursantami.

Sam brałem udział w zarówno w bootcampie internetowym, jak i wielu szkoleniach stacjonarnych i moim zdaniem to idealna propozycja dla mieszkańców mniejszych miast, w których nie są organizowane szkolenia stacjonarne. Z drugiej strony ci z Was, którzy w nich mieszkają mają ciężki orzech do zgryzienia – godziny zaoszczędzone na dojazdach (kto lubi stać w korkach niech rzuci kamieniem) i elastyczność w pogodzeniu nauki programowania z innymi obowiązkami mogą być decydującymi czynnikami w wyborze trybu szkolenia.

Wady? Przyglądam się polskiej branży od dawna i jakiś czas temu wadą był nieco niższy procent zatrudnionych absolwentów niż przy bootcampach stacjonarnych. Ponadto osoby niepotrafiące się skupić na samodzielnej pracy będą bardziej zadowolone z kursów stacjonarnych.

Jaki tryb nauki programowania wybrać?

Jak widzicie zastanawiając się nad wyborem bootcampu czy szkolenia można utknąć już na samym trybie nauki. Jaki wybór jest najlepszy? Tu nie ma łatwych odpowiedzi. To sprawa indywidualna, zależąca od szeregu czynników.

5 najlepszych sposobów na naukę programowania online

Jeżeli chcesz uczyć się programowania przez internet, to przygotowaliśmy dla ciebie listę pięciu najlepszych sposobów na edukację w domu. Nie traćcie czasu i wybierzcie odpowiednią metodę dla siebie.

Grupy/fora dla webdeveloperów.

Oczywiście to nie jest sposób nauki od zera do programisty. Ale szukanie informacji, czy pomocy od osób, które już programują jest bardzo korzystne. Nikt nie udzieli tak dobrych rad, jak doświadczony programista. Dostępne są grupy dla developerów na facebooku, np. https://www.facebook.com/groups/HtmlCssJavascript lub forum pytań i odpowiedzi w temacie programowania: http://stackoverflow.com/. Warto uzupełniać swoją wiedzę w ten sposób, brać udział w dyskusjach i konfrontować swoje prace z innymi.

Webinar

Webinary są dobrym sposobem na wdrożenie się w temat programowania. Prowadzący to często doświadczeni programiści, można dowiedzieć się ciekawych wskazówek, skorzystać z rad, otrzymać informacje jak wygląda praca, czego można się spodziewać w pracy junior front-end developera, co można robić, a czego nie powinno się robić. Jednak nie jest to nauka wystarczająca, raczej uzupełniająca, podsumowująca. Warto dodatkowo korzystać z webinarów i po prostu rozwijać w ten sposób swoje umiejętności.

Darmowe kursy interaktywne

Można nazwać to wycinkiem bootcampa. Często są darmowe, ale obejmują tylko podstawową wiedzę. Plusem jest to, że dobrze zrobione kursy interaktywne uczą konkretnej umiejętności, po czym sprawdzają ją poprzez praktyczne zadanie. Po takim kursie można wdrożyć się w temat, ale nie zapewni on znalezienia pracy jako junior front-end developer.

Kurs internetowy

Nie można mylić bootcampa z kursem internetowym. Niestety często firmy nazywają swoje kursy jako intensywny bootcamp, ale są to po prostu materiały udostępnione na internetowej platformie edukacyjnej. Ze swojej strony nie oferują praktycznych zadań (albo udostępniają zadania, ale nikt ich nie sprawdza), pomocy doświadczonych programistów, czy kodowania w grupie. To tak jakby czytać książkę o programowaniu, tylko za duże pieniądze i online.

Bootcamp online

Bootcamp to bardzo intensywny kurs, na który trzeba poświęcić sporo energii, ale za to zapewnia profesjonale przygotowanie do zawodu. To najczęściej nauka programowania od zera, krok po kroku, chociaż są i bootcampy dla zaawansowanych. W programie nauki są zawarte tylko te technologie, które są opłacalne i zapewnią znalezienie pracy (od HTML do JavaScript). Bootcamp internetowy powinien również zapewnić opiekę Mentorów – doświadczonych programistów, którzy przekazują swoją wiedzę, ale i „prowadzą za rękę”, czyli objaśniają, doradzają, pomagają.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Serafin
Serafin
1 rok temu

MI tylko brakuje informacji, ile przed rozpoczęciem bootcamp’u trzeba się na niego zapiasć. Niektórzy mają otwarte zapisy nawet 2 miesiące przed startem, a na przykład z SDA zapraszali mnie na bootcampa już po jego rozpoczęciu. Bałem się, że nie nadrobię i czekam na kolejnyy.

UnnamedDev
UnnamedDev
11 miesięcy temu

Przede wszystkim odradzam kursy bootcampowe za 10tys zl i więcej. Wszystko znajdzie się w internecie (udemy/coursera/youtube). Problemem jest tylko samozaparcie i umiejętność motywacji.

Sam wybrałem kiedyś bootcamp za duże pieniądze i drugi raz bym tego nie zrobił. Żeby dostać pracę poświęciłem później prawie rok pracy własnej i jednak byłem trochę zawiedziony, że wiedza z kursu marginalnie się przydała. Na pewno nie była warta tych pieniędzy. Na domiar tego z grupy z kursu mało kto dostał pracę, choć niektórzy szybko odpuścili.