W dobie powszechnej cyfryzacji zapotrzebowanie na programistów ciągle wzrasta, dlatego warto przystąpić do nauki programowania. Jednak zanim zapiszemy się na konkretny kurs lub szkolenie, powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze predyspozycje i możliwości, aby wybrać dla siebie optymalną ścieżkę rozwoju. Zatem, co trzeba wiedzieć o nauce programowania?
Na czym polega programowanie?
Programowanie polega na tworzeniu poleceń dla komputera za pomocą kodu źródłowego. W ten sposób zaprojektujemy złożone programy komputerowe, aplikacje, strony internetowe oraz gry komputerowe. Programować można w różnych językach takich jak C++, C#, Java, czy Python. Nauka programowania jest trudna i skomplikowana, ponieważ programowanie łączy w sobie wiedzę z wielu dziedzin na przykład matematyki, algorytmów, struktury danych, czy architektury komputerów.
Od czego zacząć naukę programowania?
W pierwszej kolejności musimy wybrać, w jakim języku programowania chcemy się kształcić. Następnie warto zacząć od nabycia właściwego podręcznika do nauki programowania, a wraz z nim można zainstalować odpowiednie oprogramowanie, które umożliwi nam ćwiczenie tworzenia kodu. Takie oprogramowanie można ściągnąć z portali branżowych za darmo albo wykupić czasową licencję na jego użytkowanie. Jeśli jednak nauka będzie nam szła topornie, koniecznie zapiszmy się na profesjonalny kurs programowania.
Ponieważ niekwestionowaną zaletą nauki programowania w szkołach, czy firmach szkoleniowych, jest możliwość uzyskania certyfikatu, który potem będziemy mogli przedłożyć przyszłemu pracodawcy. Dodatkowo warto pamiętać, że niektóre firmy z branży IT same organizują tego typu szkolenia, a później proponują zatrudnienie wybranym uczestnikom.
Czy można nauczyć się programowania online?
Nauka programowania bez wychodzenia z domu to ciekawa opcja dla osób, które chcą jak najszybciej opanować dany język programowania. Obecnie w sieci można znaleźć wiele ciekawych filmików wideo w postaci tutoriali, na których doświadczeni programiści pokażą nam krok po kroku jak stworzyć profesjonalny kod źródłowy.
Kolejną interesującą alternatywą są także specjalistyczne bootcampy online, czyli bardzo intensywne kursy programowania, nastawione na naukę konkretnych umiejętności, przydatnych na określonym stanowisku pracy. Bootcamp online może potrwać od kilku miesięcy do około roku i wiąże się z koniecznością przyswojenia dużego zakresu wiedzy oraz umiejętności w możliwie jak najkrótszym czasie.
5 najlepszych sposobów na naukę programowania online
Jeżeli chcesz uczyć się programowania przez internet, to przygotowaliśmy dla ciebie listę pięciu najlepszych sposobów na edukację w domu. Nie traćcie czasu i wybierzcie odpowiednią metodę dla siebie.
Grupy/fora dla webdeveloperów.
Oczywiście to nie jest sposób nauki od zera do programisty. Ale szukanie informacji, czy pomocy od osób, które już programują jest bardzo korzystne. Nikt nie udzieli tak dobrych rad, jak doświadczony programista. Dostępne są grupy dla developerów na facebooku lub forum pytań i odpowiedzi w temacie programowania: http://stackoverflow.com/. Warto uzupełniać swoją wiedzę w ten sposób, brać udział w dyskusjach i konfrontować swoje prace z innymi.
Webinar
Webinary są dobrym sposobem na wdrożenie się w temat programowania. Prowadzący to często doświadczeni programiści, można dowiedzieć się ciekawych wskazówek, skorzystać z rad, otrzymać informacje jak wygląda praca, czego można się spodziewać w pracy junior front-end developera, co można robić, a czego nie powinno się robić. Jednak nie jest to nauka wystarczająca, raczej uzupełniająca, podsumowująca. Warto dodatkowo korzystać z webinarów i po prostu rozwijać w ten sposób swoje umiejętności.
Darmowe kursy interaktywne
Można nazwać to wycinkiem bootcampa. Często są darmowe, ale obejmują tylko podstawową wiedzę. Plusem jest to, że dobrze zrobione kursy interaktywne uczą konkretnej umiejętności, po czym sprawdzają ją poprzez praktyczne zadanie. Po takim kursie można wdrożyć się w temat, ale nie zapewni on znalezienia pracy jako junior front-end developer.
Kurs internetowy
Nie można mylić bootcampa z kursem internetowym. Niestety często firmy nazywają swoje kursy jako intensywny bootcamp, ale są to po prostu materiały udostępnione na internetowej platformie edukacyjnej. Ze swojej strony nie oferują praktycznych zadań (albo udostępniają zadania, ale nikt ich nie sprawdza), pomocy doświadczonych programistów, czy kodowania w grupie. To tak jakby czytać książkę o programowaniu, tylko za duże pieniądze i online.
Bootcamp online
Bootcamp to bardzo intensywny kurs, na który trzeba poświęcić sporo energii, ale za to zapewnia profesjonale przygotowanie do zawodu. To najczęściej nauka programowania od zera, krok po kroku, chociaż są i bootcampy dla zaawansowanych. W programie nauki są zawarte tylko te technologie, które są opłacalne i zapewnią znalezienie pracy (od HTML do JavaScript). Bootcamp internetowy powinien również zapewnić opiekę Mentorów – doświadczonych programistów, którzy przekazują swoją wiedzę, ale i „prowadzą za rękę”, czyli objaśniają, doradzają, pomagają.
Ile może zarobić początkujący programista?
Programiści są obecnie jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce, dlatego nawet początkujący programista, który jeszcze się uczy może liczyć na atrakcyjne zarobki. Konkretne kwoty będą uzależnione od zajmowanego stanowiska, branży oraz popytu na dane technologie. Przeciętnie młody programista otrzyma na start pensję w wysokości od 4 000 PLN do 6 000 PLN brutto, a starszy specjalista może liczyć na wynagrodzenie od 8 000 PLN do 15 000 brutto. Natomiast liderzy i managerowie IT uzyskują największe zarobki dochodzące nawet do 40 000 PLN brutto.
Praca w IT jest zatem bardzo opłacalna i przyszłościowa, dlatego naprawdę warto kształcić się w tym kierunku. Tym bardziej że naukę programowania można zacząć bardzo szybko, korzystając z ogólnodostępnych narzędzi oraz praktycznych kursów online.
MI tylko brakuje informacji, ile przed rozpoczęciem bootcamp’u trzeba się na niego zapiasć. Niektórzy mają otwarte zapisy nawet 2 miesiące przed startem, a na przykład z SDA zapraszali mnie na bootcampa już po jego rozpoczęciu. Bałem się, że nie nadrobię i czekam na kolejnyy.
Przede wszystkim odradzam kursy bootcampowe za 10tys zl i więcej. Wszystko znajdzie się w internecie (udemy/coursera/youtube). Problemem jest tylko samozaparcie i umiejętność motywacji.
Sam wybrałem kiedyś bootcamp za duże pieniądze i drugi raz bym tego nie zrobił. Żeby dostać pracę poświęciłem później prawie rok pracy własnej i jednak byłem trochę zawiedziony, że wiedza z kursu marginalnie się przydała. Na pewno nie była warta tych pieniędzy. Na domiar tego z grupy z kursu mało kto dostał pracę, choć niektórzy szybko odpuścili.