Skoro tu jesteś, to wiesz, że nie chodzi o gady – dusicieli. Python to jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Garść statystyk na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Dlaczego tak wiele firm z niego korzysta? Co można zrobić w Pythonie? Po tym artykule dowiesz się wszystkiego.
Co to jest Python?
Na początek kilka podstawowych informacji. Python to interpretowany, interaktywny język programowania obiektowego. Po raz pierwszy ujrzał światło dzienne na początku 1991 roku. Nie jest to więc żadna nowość, a dojrzałe, sprawdzone narzędzie. Ponadto jest dostępny w ramach open-source.
Jakie są zastosowania Pythona w różnych branżach?
- Astra Zeneca – jedna z największych firm farmaceutycznych, używa narzędzia PyDrone napisanego w Pythonie do przewidywania m.in. jak różne związki będą działać na ludzki organizm, czy jakie mogą być skutki uboczne ich stosowania. W ten sposób możliwe jest szybsze opracowywanie nowych leków i terapii.
- NASA – ponieważ Python świetnie się sprawdza w pracy z danymi, nic dziwnego, że chętnie korzysta z niego największa agencja kosmiczna na świecie. Jeśli to nie robi wrażenia, to musisz wiedzieć, że zdjęcia przestrzeni kosmicznej z teleskopu Jamesa Webba mogliśmy zobaczyć właśnie dzięki analizie danych w Pythonie.
- CERN – naukowcy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych zbierają i pracują na co dzień z niewyobrażalnymi ilościami danych. Żeby zrobić z nich użytek, wykorzystują różne narzędzia oparte m.in. o Pythona (PyROOT, SWAN, Invenio to tylko kilka z nich).
- Google – Python jest stosowany choćby do algorytmów sugerujących personalizowane wyniki wyszukiwania, analizy danych czy automatyzacji i robotyzacji procesów.
- Facebook, a właściwie Meta, również używa Pythona. W dużej mierze chodzi o wykorzystanie go w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji. Tylko w tym roku Meta zasponsorowała Python Software Foundation kwotą 300000 dolarów. To chyba o czymś świadczy.
4 powody, dlaczego firmy tak chętnie korzystają z Pythona
Powodów jest zapewne więcej, ale kiedy rozmowa schodzi na temat Pythona, te powtarzają się najczęściej.
- Prosta składnia – czasem już kilka linijek kodu wystarczy, żeby stworzyć prostą aplikację. Według pracującego w CERNie Sebastiana Witkowskiego, Python to idealny język programowania dla wielu fizyków i innych osób bez przygotowania informatycznego.
- Wszechstronność – więcej o tym za chwilę, ale trudno znaleźć branżę, w której nikt nie stosuje Pythona.
- Rozbudowana społeczność – przez ponad 30 lat urosła naprawdę spora społeczność użytkowników Pythona. Dzięki temu nie brakuje bibliotek niemal do wszystkiego, a w razie trudności, łatwo znaleźć kogoś, kto pomoże ruszyć z tematem.
- Brak konieczności kompilacji – testowanie i debugowanie stają się o wiele szybsze.
Do czego służy Python?
No dobra, to co można programować w Pythonie? W zasadzie wszystko.
Przykłady CERNu i NASA wskazują, że to świetne narzędzie do pracy z bazami danych w tym do analizy i wizualizacji danych.
Ponadto bardzo dobrze sprawdza się w uczeniu maszynowym (Machine Learning), sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence) i automatyzacji procesów (Robotic Process Automation).
Poza tym używa się Pythona do programowania aplikacji webowych (np. back-office dla firm finansowych), tworzenia gier czy programów pełnych animacji.
Co prawda Python nie posiada wbudowanych rozwiązań do programowania aplikacji mobilnych, ale z odpowiednimi bibliotekami także tutaj da się go wykorzystać.
Znajomość Pythona przyda się nawet w firmach rozwijających Internet of Things (IoT), choć do programowania samych urządzeń z reguły używa się innych języków (np. C lub C++).
Co można zrobić w Pythonie, zanim napiszesz własny kod?
30 lat rozwoju, ogromna społeczność na całym świecie i możliwość wykorzystania praktycznie w każdej branży sprawiły, że praktycznie do wszystkiego, czego potrzebujesz, jest jakaś biblioteka.
Rzuć okiem na kilka ciekawych przykładów, które pokazują, jak łatwo rozwiązywać problemy, kiedy programujesz w Pythonie.
- Arcade – to biblioteka do tworzenia gier 2d
- pyglet – to biblioteka do tworzenia gier, a także bogatych w elementy wizualne aplikacji.
- Bokeh – to biblioteka do tworzenia interaktywnych wizualizacji danych w przeglądarkach internetowych.
- Dash – to framework do tworzenia webowych aplikacji analitycznych.
- pandas – to kolejna potężna biblioteka do analizy i operacji na danych.
- TensorFlow – współtworzona przez Google biblioteka wykorzystywana do uczenia maszynowego
- scikit-learn – to kolejna biblioteka- kombajn do wdrażania uczenia maszynowego, zgłębiania danych, ich analizy i predykcji.
- Autoviz – wizualizacja danych nigdy nie była prostsza.
- Transformers – biblioteka, która pozwala w prosty sposób wykorzystywać wstępnie wytrenowane modele deep learning.
Czy programiści lubią używać Pythona?
Poniżej obiecana garść statystyk o tym, jak Pythona wykorzystują programiści.
Według corocznego badania StackOverflow, 43.51% zawodowych programistów pracowało w ostatnim roku lub chce dalej pracować, wykorzystując Pythona. W kategorii Loved vs Dreaded, 67.34% wyznało Pythonowi miłość.
Jeśli zajrzymy do Statisty, dowiemy się, że Python jest drugim, za JavaScriptem, najpopularniejszym językiem programowania wykorzystywanym przez ponad 48% badanych.
Wskaźnik Tiobe sugeruje natomiast, że Python jest obecnie najpopularniejszym językiem programowania ze stabilnym wzrostem przez ostatnie 5 lat.
Fajna kariera z Pythonem
Do czego jeszcze przydaje się Python? Ten język programowania to świetna ścieżka, żeby rozpocząć satysfakcjonującą karierę w IT. Czy to jako software developer, czy specjalista analizy danych, albo astronom badający najodleglejsze zakątki wszechświata.
Z Pythonem możesz rozwijać się praktycznie w każdej branży, która istnieje i pewnie w kilku, których jeszcze nie potrafimy sobie wyobrazić.