Dlaczego NIE powinieneś iść na bootcamp?

Dlaczego NIE powinieneś iść na bootcamp?

Czy bootcamp jest na pewno dla ciebie? Sprawdź 5 powodów dlaczego nie powinieneś zapisywać się na kurs programowania.

Możliwe, że słyszałeś już wiele o bootcampie. Głośno zrobiło się na temat kursów tego typu, gdy pochwalił je sam Barack Obama. Czy rzeczywiście warto zapisać się na kurs programistyczny i zmienić swoje życie zawodowe? Przejdźmy do TOP 5 powodów dlaczego nie powinieneś iść na bootcamp.

5. Nie chcesz uczyć się nowych rzeczy

Jak już wspomniałem bootcamp to naprawdę intensywny kurs programistyczny. Nie ma znaczenia czy wybrałeś opcję stacjonarną czy online – musisz poświęcić swój czas na naukę. Oczywiście nie pozostaniesz sam z ogromem materiału. Pomogą ci Mentorzy i prowadzący zajęcia, krok po kroku przeprowadzą cię przez wszystkie zagadnienia. Jednak jeśli nie masz ochoty uczyć się nowych rzeczy, zdobywać nowe umiejętności – to nie jest dla ciebie. Na bootcampie nauczysz się posługiwania technologiami i wykorzystywania ich w projektach dla klientów. Potrzebujesz na to 15-20 godzin tygodniowo. Jeżeli jesteś leniwy i myślisz, że samo zapisanie się na kurs załatwi całą sprawę, to wiedz, że to nie do końca tak jest. Samo ukończenie bootcampa to dopiero początek, w pracy programisty ciągle będziesz musiał się uczyć – taka jest specyfika tego zawodu. Musisz być na bieżąco, interesować się nowinkami branży IT i wciąż szukać nowych rozwiązań.

Zobacz:   Po co ci bootcamp skoro możesz uczyć się za darmo?

4. Nie chcesz pracować jako front-end developer

Ukończenie bootcampa umożliwia dostanie pracy jako programista i zmianę swojego życia. Czy jesteś na to gotowy? Już podczas kursu masz możliwość tworzenia projektów dla rzeczywistych klientów. Szybko można stworzyć własne portfolio i na pierwszą rozmowę o pracę iść z podniesionym czołem. Podczas bootcampa zdobędziesz wiedzę na takim poziomie, aby bez problemu pracować na stanowisku junior webdevelopera. Czasami nowa praca wiąże się też z przeprowadzką i zupełnie innym życiem niż dotychczas: nowymi perspektywami na przyszłość, nowym środowiskiem zawodowym, wyższą wypłatą,

3. Nie chcesz zarabiać 5000 zł miesięcznie

Według statystyk serwisu wynagrodzenia.pl wartość środkowa pensji na stanowisku programista javascript/front-end webdeveloper to 5200 zł brutto. Najniższa wypłata to kwota poniżej 3 640 zł brutto, a 25 % osób zarabia więcej niż 7 668 zł brutto. Oczywiście na wysokość wynagrodzenia ma wpływ wielkość firmy, jej kapitał, wykształcenie pracownika, staż pracy oraz region zatrudnienia. Jak na polskie warunki, programista to dobrze płatny zawód. Na samym początku można liczyć na pensję ok. 3600 zł, ale jako doświadczony front-end developer możesz ją pomnożyć kilkukrotnie. To nie są żarty! 80% programistów z 5 letnim doświadczeniem zarabia 10 000 zł (źródło: agencja doradztwa personalnego Experis).

Zobacz:   Data Science: nowy kierunek bootcampów?

2. Nie chcesz być częścią najlepiej rozwijającej się branży w kraju

Branża IT jest jedną z najlepiej prosperujących na świecie. Fakty mówią same za siebie. Z raportów Unii Europejskiej wynika, że 30% polskich firm posiada wolne stanowiska dla informatyków. Wciąż brakuje 50 tys. specjalistów w Polsce, a do 2020 r. w całej Unii będzie brakować około 1 miliona specjalistów IT.

1. Nie chcesz w krótkim czasie zdobyć wiedzy przekładającej się na karierę zawodową

Nikt nie da gwarancji 100% na znalezienie pracy po bootcampie (a jeśli daje, to powinno cię to zaniepokoić). Jednak przy dobrej motywacji i chęci nauki w ciągu 1,5 – 2 lat możesz pracować na stanowisku junior front-end developera (badania Kodilli). Profesjonalny bootcamp trwa kilka miesięcy, ale tryb nauki można dopasować do własnego grafiku. Dla osób zapracowanych lub nie mających ochoty przeprowadzać się do dużego miasta są bootcampy internetowe po polsku i po angielsku. Według tych samych badań na poznanie idei programowania i nauczenie się podstaw tworzenia stron internetowych na poziomie wystarczającym do podjęcia pracy potrzeba ok. 200 godzin nauki. Już podczas kursu masz możliwość współpracy z firmami partnerskimi z branży IT, tworzenia projektów dla rzeczywistych klientów i możesz liczyć na wsparcie w szukaniu pracy (pomoc w napisaniu CV, stworzenia portfolio, próbne rozmowy o pracę). Kilka miesięcy to odpowiedni czas, aby zdobyć umiejętności na stanowisko junior front-end developera, a kilka tysięcy wydanych na ten kurs to właściwa cena, biorąc pod uwagę co dostajesz w zamian.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Skowroński
Jakub Skowroński
6 lat temu

XDDDD polecam

Maria
Maria
3 lat temu

Te kursy nie mają nikogo nauczyć tylko mają wysepic grube pieniądze. Ja wydałem 7000 na kurs analityka reaktor w PWNie. Wszystkie materiały musieliśmy szukać sami. I jeszcze garbaty kurdupelek marcinek nie odpowiadał na maile a jak zadawałem pytania to pokazywał fochy. Sam nie programuje zawodowo bo nie umie.

szoki
szoki
1 rok temu

czy bootcampy działają, jeśli tak dla kogo i dlaczego sa takie drogie?