Jak automatyzacja procesów za pomocą systemów CMMS wpływa na efektywność utrzymania ruchu?

Jak automatyzacja procesów za pomocą systemów CMMS wpływa na efektywność utrzymania ruchu?

Utrzymanie ciągłości ruchu w firmie produkcyjnej lub przemysłowej to jeden z kluczowych czynników, który wpływa na efektywność realizacji procesów. W dobie przemysłu 4.0 i stałego trendu automatyzacji coraz większych obszarów pracy, systemy CMMS w realny sposób wpływają na poprawę konkurencyjności firmy. Jak automatyzacja z wykorzystaniem CMMS wpływa na efektywność utrzymania ruchu?

System CMMS – klucz do usprawnień w procesach produkcyjnych

System klasy CMMS to jeden z najważniejszych elementów infrastruktury informatycznej firmy odpowiedzialny za utrzymanie ruchu. Najważniejszych celem oprogramowania jest uzyskanie bezpośredniego i błyskawicznego dostępu do wszystkich danych o aktualnym stanie parku maszynowego. 

System CMMS zapewnia dostęp do wszelkich raportów związanych z błędami i usterkami maszyn, a także harmonogramów związanych z prewencyjnym utrzymaniem optymalnej kondycji maszyn produkcyjnych. System CMMS odpowiada także za zarządzanie kadrą pracowników działu produkcyjnego. 

Minimalizacja ryzyka przestojów z systemem CMMS

To właśnie dwie najważniejsze funkcje systemów CMMS – prewencja w zakresie utrzymania optymalnego ruchu i błyskawiczne reagowanie na wszelkie usterki są kluczem do utrzymania odpowiedniej wydajności wielu procesów biznesowych. 

W ramach całego procesu produkcyjnego wiele maszyn ma fundamentalne znaczenie – od ich kondycji zależy powodzenie całej procedury. Ich awaria, a co za tym idzie, przerwa w działaniu może narazić firmę na ogromne koszty, utratę reputacji oraz inne konsekwencje. System CMMS wyposażony w szereg automatycznych funkcji związanych z tworzeniem harmonogramu przeglądów i konserwacji minimalizuje ewentualność niespodziewanych awarii. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdej awarii. System CMMS zapewnia także szczegółowe raporty o wszelkiego rodzaju awariach, co pozwala w efektywny sposób delegować pracowników z odpowiednimi kompetencjami do natychmiastowej naprawy danej maszyny. 

Zobacz:   Golden Retriver – wszystko co musisz wiedzieć

Dążenie do zwiększenia efektywności – integracja CMMS z innymi systemami 

System CMMS nie działa w próżni. W wielu przedsiębiorcach system ten zintegrowany jest z innymi systemami – ERP, MES, WMS, czy CRM. Tak zaawansowany ekosystem wspierający praktycznie każdy proces i dostępne zasoby pozwolą na wzrost wskaźników bezawaryjności urządzeń, znaczne przyspieszenie przepływu danych pomiędzy działami i wystandaryzowanie procedur

To wszystko da nam jeden podstawowy efekt – podniesienie efektywności działów utrzymania ruchów i zwiększenie nie tylko mocy przerobowej, ale i możliwości operacyjnych leżących w potencjale danego przedsiębiorstwa. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments