Jeden na jeden, czyli jak się uczyć z pomocą mentora

Jeden na jeden, czyli jak się uczyć z pomocą mentora

Samodzielna nauka nie jest łatwa. Można spędzić godziny nad teorią programowania, tylko czy dzięki temu poradzimy sobie w praktyce? A co powiecie na naukę online, ale z doświadczonym programistą, który udzieli rad i wytłumaczy wątpliwości?

Nauka w szkołach jest zunifikowana i dostosowana do potrzeb i możliwości większej grupy. Bywa, że materiał jest opracowywany tak szybko, że dana osoba nie nadąża za nim i nie może poradzić sobie z jego przyswojeniem. Zupełnie inaczej wygląda nauczanie jeden na jeden, kiedy uczeń może korzystać z pomocy mentora. Na czym to polega?

W odróżnieniu od grupowych bootcampów

Na bootcampach programistycznych przez kilka tygodni masz szansę na zdobycie umiejętności z zakresu programowania w różnych językach programowania oraz na nauczenie się, jak tworzyć efektowne, ale i funkcjonalne strony internetowe. Organizowane są one albo w postaci grupowych bootcampów, albo nauczania online, które daje dużą swobodę wyboru trybu nauki.

Istnieje wiele kwestii różnicujących bootcampy online i grupowe, ale najistotniejsza tkwi w tym, że w pierwszym przypadku uczeń może korzystać z indywidualnego podejścia mentora. Nie jest wrzucany do przysłowiowego „jednego worka” z innymi uczestnikami szkolenia i nie musi za nikim nadążać. Uczy się w swoim własnym tempie – szybkim lub wolnym i nikt nie ocenia jego startowych umiejętności.

Zobacz:   Programowanie Java – jak zacząć?

Co daje nauczanie z indywidualnym mentorem?

Indywidualne wsparcie mentora jest nieocenione. Zawsze może on udzielić odpowiedzi na każde pytanie ucznia. W grupowych bootcampach najczęściej jest tak, że nauczyciel pyta się, czy wszystko jasne, a nikt nie chce wychylać się, że czegoś nie rozumie. W efekcie pytania cisnące się na usta pozostają bez odpowiedzi, a szkoleniowiec jedzie dalej z materiałem. Z kolei, jeśli ktoś przełamie się i zada pytanie, to wszystkie pozostałe osoby z grupy będą skądinąd zmuszone do słuchania wywodu szkoleniowca na dany temat po raz kolejny i dla nich osobiście będzie to stratą czasu.

Poza tym przy grupowych bootcampach nawet odpuszczenie sobie jednego dnia nauki spowoduje, że nie dasz rady nadrobić materiału i zniechęcasz się do dalszej nauki. Bywa i tak, że uczeń traci materiał z tygodnia albo dwóch i nie powraca już do niego. W bootcampach online z mentorem do indywidualnej dyspozycji ucznia jest zupełnie inaczej.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
2 lat temu

to zawsze lepsze rozwiązanie, dzięki mentorowi mamy pewność że nasza ścieżka nauki będzie w jakiś sposób ułożona i nie będzie strasznie chaotyczna