Na czym polega paletyzacja robotem?

Na czym polega paletyzacja robotem?

Paletyzacja to jeden z podstawowych procesów wykonywanych podczas produkcji i magazynowania. Działania te polegają przede wszystkim na odpowiednim układaniu produktów na paletach, według potrzeb i reguł klienta. W jaki sposób szybko i dobrze wykonać powierzone zadanie? Na czym polega paletyzacja robotem? Jakie można wyróżnić rodzaje paletyzatorów? Jakie można zauważyć zalety i korzyści tego rodzaju działań?

Na czym polega paletyzacja robotem?

Paletyzacja to dość ciężka praca, która zajmuje wiele czasu. Dokładne ułożenie produktu to nie lada wysiłek dla człowieka, który musi być wykonywany dokładnie, a także według pewnych zasad i reguł. Nowoczesne technologie, jednakże skutecznie pomagają ludziom w wykonywaniu codziennych obowiązków. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest paletyzacja robotem.

Dzięki najnowszym urządzeniom wiele firm korzysta z możliwości zautomatyzowania prac, na rzecz ręcznego układania towaru. Specjalne roboty wyposażone są w odpowiednio dobrane systemy, którymi można sterować zdalnie lub zaprogramować do dłuższej pracy. Konstrukcja mechanizmów zezwala na przenoszenie ciężkich lub nieporęcznych przedmiotów. Sam robot zazwyczaj posiada długie ramię zakończone chwytakiem. Ponadto wykorzystuje wiele oprogramowań, które zapobiegają zderzaniu się sprzętu z innymi urządzeniami oraz poruszającymi się pracownikami.

Zobacz:   PRINCE2® Practitioner - zakres szkolenia

Rodzaje i typy paletyzatorów

Ze względu na różnorodność wykonywanej pracy, jak również gabarytów i sposobu ułożenia towarów, roboty układające zostały podzielone na kilka grup. Wśród najbardziej popularnych rodzajów urządzeń znajdują się m.in. paletyzatory jednostanowiskowe oraz maszyny wielostanowiskowe. Czym się od siebie różnią? Jaki rodzaj pracy wykonują? Gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Maszyny jednostanowiskowe to sprzęt, którego zadaniem jest nie tylko układanie i rozpakowywanie produktów, ale jednocześnie delikatne ich podnoszenie – w taki sposób by nie zostały uszkodzone. Ich konstrukcja umożliwia prace jednej jednostki. Formatowanie kolejnej nastąpi dopiero po ukończeniu rozpoczętego zadania. Paletyzatory wielostanowiskowe umożliwiają prace wielu jednostek naraz.

Do popularnych urządzeń należą także roboty wysokopoziomowe, niskopoziomowe, kartezjańskie itp. Dzięki rozbudowanym możliwościom oraz zróżnicowanej konstrukcji i funkcjonalności mogą one być wykorzystywane w wielu branżach i przemysłach.

Zalety robotyzacji paletyzacji

Innowacyjne technologie znacznie ułatwiają pracę. Wykorzystanie robotów przede wszystkim skraca czas realizacji, jak również ogranicza pracę ręczną człowieka – minimalizuje nakład siły i wysiłku pracowników. Wdrażanie do swojej firmy automatycznych paletyzatorów przynosi znacznie więcej korzyści. Do zauważalnych zalet tego rodzaju rozwiązań należą także: możliwość dostosowania parametrów do gabarytów produktu oraz szczególnych wymogów klienta, wydłużony czas pracy, możliwość paletyzowania różnego rodzaju artykułów za pomocą jednego mechanizmu – pojedynczych elementów, woreczków, całych paczek itp., minimalizacja strat związanych z uszkodzeniem produktu, bardzo wysoka wydajność sprzętu, niezwykła precyzja pakowania i układania przedmiotów i wiele innych.

Zobacz:   Jak wybrać najlepszy hosting dla biznesu online?

Wykorzystanie mechanizmów paletyzujących w nowoczesnych i stale rozwijających się firmach poprawi przede wszystkim produktywność, a co za tym idzie efektywność wszystkich wykonywanych prac.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://corobotics.pl/zastosowania/paletyzacja/ 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments