Od zera do webdevelopera - czy to możliwe?

Od zera do webdevelopera – czy to możliwe?

Wpis jest archiwalny i może nie być aktualny.

Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad przebranżowieniem, ale masz wątpliwości – krok po kroku pokażę ci jak zostać programistą. Po własnych doświadczeniach wiem od czego zacząć i jakich wyborów dokonać, aby zostać junior front-end developerem. Nawet jeśli z programowaniem nigdy nie miałeś do czynienia.

Nie jedna osoba marzy o dobrym zawodzie. Nie zawsze podejmowane decyzje życiowe są prawidłowe, ale zawsze, w każdym momencie można zmienić swoje życie. Jeżeli chciałbyś zostać programistą, podpowiem ci jak zaplanować karierę i jak się uczyć.

Czy warto zostać programistą w 2023?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Według mnie odpowiedź brzmi: TAK. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na fakty z raportów UE:

– 30% polskich firm z branży IT posiada wolne stanowiska dla informatyków i ma trudności ze znalezieniem pracowników

– do 2020 r.w Unii Europejskiej będzie brakować około 1 miliona specjalistów IT

– w Polsce brakuje obecnie 50 tys. specjalistów z branży IT

– dobre zarobki. Mediana rynkowa na stanowisku front-end developer/webdeveloper wynosi 5 200 zł, a 50% zarabia więcej (źródło: wynagrodzenia.pl)

– z kilkuletnim doświadczeniem można zarabiać jeszcze więcej. 80% programistów z 5 letnim doświadczeniem zarabia 10 000 zł (źródło: agencja doradztwa personalnego Experis).

Zobacz:   Najważniejsze moduły do PrestaShop – jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Lata nauki? Niekoniecznie

Niestety samodzielna nauka w domu zajmuje mnóstwo czasu, wymaga determinacji i regularności. Badania przeprowadzone na osobach uczących się samodzielnie w domu wskazują, że poświecili oni od 18 do 24 miesięcy na naukę zanim otrzymali pierwszą pracę (źródło: Kodilla). Nie jest to nic dziwnego, bo mało kto ma czas na edukację 8 godzin dziennie. Przeważnie samodzielna nauka polega na spędzaniu kilku godzin tygodniowo na rozpracowywaniu tutoriali i kursów dostępnych w internecie. Dlatego właśnie opcja intensywnego kursu programistycznego z opieką Mentora – doświadczonego programisty jest dobra, jeśli komuś zależy na czasie i potrzebuje motywacji.

Przejdźmy do sedna: co powinien umieć początkujący programista?

Jeżeli chcesz zostać programistą, nie obawiaj się swojej pierwszej pracy. Na początku twoim obowiązkiem będzie samodzielne tworzenie małych elementów stron internetowych lub aplikacji. Po dwóch latach do twoich zadań dojdzie programowanie głównych funkcji strony, code reviews i pomoc juniorom, po 5 latach pracy możesz już projektować architekturę aplikacji, a nawet prowadzić szkolenia.

Technologie, które musisz znać:

– HTML

Zobacz:   Audyt oprogramowania – dowiedz się wszystkiego o systemie IT w twojej firmie

– CSS

– JS

– SASS

– GitHub

– Grunt.js

Wiele osób zastanawiających się nad przebranżowieniem, pyta mnie co wybrać: front-end czy back-end? Podaję małą ściągę, która ułatwi rozróżnienie tych dwóch terminów:

Front-end:

– struktura informacji

– ułożenie elementów strony

– wygląd strony

– animacje

– RWD

– interakcje

– semantyka (znaczenie treści)

– optymalizacja pod przeglądarki i wyszukiwarki

Back-end:

– logika i architektura aplikacji

– przechowywanie danych

– komunikacja z bazą danych

– algorytmy

– obsługa wyjątków

– infrastruktura serwerowa

Czyli podsumowując, front-end dotyczy interakcji z użytkownikiem, a back-end przetwarzania danych.

Jak się uczyć?

Wspomniałem już o opcji dla osób z silną motywacją i dysponującą czasem, czyli samodzielnej nauce. Następnie można wziąć pod uwagę studia informatyczne, ale niestety trwają one 5 lat i niekoniecznie są ukierunkowane na praktykę. Alternatywą są bootcampy.

Jak znaleźć odpowiedni dla siebie bootcamp?

Co to znaczy odpowiedni? To taki kurs, który jest dostosowany do twojego planu dnia, ma rozbudowany program od podstaw HTML, przez WordPressa do JavaScript. Jeżeli obecnie pracujesz lub studiujesz dziennie, możesz wybrać bootcamp online. Zwróć jednak uwagę czy wybrana przez ciebie firma oferuje w trakcie kursu opiekę i pomoc Mentorów (doświadczonych programistów). Jeżeli masz wątpliwości czy nadajesz się do pracy programisty, wypełnij test predyspozycji. Często jest on dostępny na stronach internetowych firm udostępniających bootcampy. Koszt takiego kursu to od 3 tys. zł do 8 tys. zł. Warto zainteresować się bootcampami online, ponieważ kursy stacjonarne oznaczają dodatkowe opłaty: hotele, dojazdy, urlopy.

Zobacz:   Zenly. Czy to na pewno bezpieczne?

Po moich doświadczeniach proponuję zapisać się na bootcamp i nauczyć się podstawowych technologii (HTML, CSS, JS), podjąć pierwszą pracę – to wcale nie jest trudne, bo wiele firm już podczas bootcampów umożliwia robienie własnych zleceń, a później będąc junior front-end developerem wybrać jedną technologię i stać się specjalistą. Firmy z branży IT szukają właśnie specjalistów w konkretnej technologii, dlatego łatwiej w ten sposób znaleźć pracę, ale i zarabiać więcej.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
7 lat temu

Pewnie, że możliwe, w końcu każdy kiedyś zaczynał