Czym jest ploter laserowy CO2? Działanie i zastosowania.

Czym jest ploter laserowy CO2? Działanie i zastosowania.

Ploter laserowy CO2 to wszechstronne narzędzie przeznaczone do obróbki różnych materiałów. Co warto wiedzieć na jego temat?

Technologia laserowa umożliwia szybką i precyzyjną obróbkę różnorodnych materiałów. Ploter laserowy CO2, wykorzystujący skoncentrowaną wiązkę światła jest dziś nieodzownym narzędziem w wielu dziedzinach – od przemysłu i rzemiosła aż po reklamę. Na czym jednak polega działanie tego urządzenia? Czym różni się od innej popularnej technologi – Fiber Laser? Jakie zastosowania znajduje?

Jak działa ploter laserowy CO2?

Działanie plotera laserowego CO2 opiera się na zasadzie termicznej obróbki materiałów z wykorzystaniem skoncentrowanej wiązki laserowej. Wewnątrz plotera znajduje się tuba laserowa, wypełniona mieszaniną gazów – przede wszystkim dwutlenkiem węgla (CO2), azotem (N2), wodorem (H2) i helem (He). Generowany impuls napięcia elektrycznego wprawia atomy azotu w drgania. Następnie przekazują one swoją energię cząsteczkom CO2. W ten sposób wywołuje się emisję fotonów w postaci wąsko skupionej wiązki światła o długości fali 10,6 mikrometra.

Wiązka laserowa poprzez układ soczewek i luster jest prowadzona na obraniany materiał. W kontakcie z powierzchnią, wiązka powoduje topienie, wypalanie lub odparowywanie materiału. W ten sposób umożliwia precyzyjne grawerowanie i cięcie różnych materiałów. Cały proces pochłania stosunkowo mało energii. Parametry pracy plotera, takie jak moc i szybkość lasera, oraz głębokość cięcia (określana przez liczbę błysków na punkt) są ustalane w zależności od rodzaju materiału i pożądanego efektu.

Zobacz:   Jak uniknąć pułapki chwilówki: porady finansowe i alternatywy

Laser CO2 a Fiber Laser. Czym się różnią?

W obróbce laserowej, poza laserem CO2 stosowana jest również technologia Fiber Laser. Opiera się ona na technologii światłowodowej. Wykorzystuje wzmacnianie promieniowania w trakcie przepływu przez włókna szklane i generuje falę o długości 1,064 mikrometra. Charakteryzuje się większą wydajnością i szybkością cięcia, zwłaszcza na cienkich blachach metalowych do 6mm. Fiber Laser doskonale radzi sobie z metalami refleksyjnymi, jak miedź czy mosiądz. Jego żywotność oscyluje w granicach 50 tys. – 100 tys. roboczogodzin.

Wybór między tymi technologiami zależy od potrzeb obróbki i rodzaju materiałów do cięcia lub grawerowania. Laser CO2 jest wszechstronny, podczas gdy Fiber Laser stosuje się przede wszystkim w obróbce metali, szczególnie cienkich blach.

Ploter laserowy CO2 – zastosowania

Ploter laserowy CO2 (do zamówienia na toplaser.pl) znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, reklamie, poligrafii, rzemiośle, a także w tworzeniu ozdób, dekoracji czy innych projektów, które wymagają precyzji i wysokiej jakości wykonania. Z jego użyciem można obrabiać różnorodne materiały – między innymi:

  • papier;
  • drewno;
  • sklejka;
  • akryl;
  • szkło;
  • kamień;
  • gum;
  • laminat grawerski;
  • tkaniny;
  • polichlorek winylu;
  • karton;
  • skóra;
  • marmur;
  • polietylen.
Zobacz:   Czym jest metoda Agile?

Jak widać, ploter laserowy CO2 to wszechstronne narzędzie umożliwiające precyzyjne cięcie i grawerowanie na różnorodnych materiałach. Jest stosowany w wielu branżach, umożliwiając tworzenie wysokiej jakości produktów. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe jest znaczne skrócenie czasu obróbki i zwiększenie dokładności całego procesu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments