Niech nie zmyli Was sama nazwa zawodu testera oprogramowania. I choć próg wejścia w rynek jest dość niewygórowany, to jednak praca ta wiąże się z licznymi i odpowiedzialnymi obowiązkami. Niemniej jednak jest to profesja ciesząca się dużym zaufaniem i dobrymi zarobkami. W artykule wyjaśnimy kim jest tester oprogramowania i jak najlepiej przygotować się oraz zacząć pracę w tym zawodzie.
Jeśli chodzi o branżę IT, to współczesny rynek oferuje nam wiele możliwości zdobycia zatrudnienia w tym zawodzie. Jednym z nich jest tester oprogramowania, profesja która jest jedną z ważniejszych specjalizacji w branży. Co ważne, cieszy się ona dużą popularnością, która spowodowana jest dość dużą dostępnością, bowiem nie trzeba być programistą, aby zostać dobrym testerem. Ten fakt przesądza o tym, że wiele osób rozważa właśnie wybór zawodu testera oprogramowania.
Tester oprogramowania. Kim jest i jakie są jego obowiązki.
W skrócie można stwierdzić, że tester jest specjalnego rodzaju łącznikiem pomiędzy twórcami oprogramowania, a użytkownikami, dla których jest ono tworzone. Słowem – tester oprogramowania zajmuje się się weryfikacją oprogramowania pod kątem prawidłowego działania. I pomimo, że prawdą jest, że aby być świetnym testerem nie trzeba posiadać umiejętności kodowania, to jednak należy mieć pewne predyspozycje do wykonywania tego zawodu oraz zdobyć odpowiednie kompetencje.
Od testera wymaga się wykonywania testów. Brzmi prosto i logicznie. Rodzajów testowania jest jednak kilka – manualne, eksploracyjne i wspomagane systemami automatyzującymi. W niniejszym tekście przyjrzymy się pierwszemu z nich.
Do obowiązków testera manualnego należy realizowanie scenariusza zdefiniowanego w specjalnie stworzonym przypadku testowym. Wygląda to tak, że specjalista po kolei realizuje zadania tzw. test case’u (wspomnianego przypadku). W tym celu wykonuje wskazane akcje w systemie i dokonuje analizy porównawczej rzeczywiście osiągniętych rezultatów ze spodziewanymi, jakie miałyby nastąpić. Jeśli wszystko się zgadza, oznacza to, że kod został stworzony bez zastrzeżeń. Natomiast jeśli występują jakiekolwiek różnice, to najczęściej sygnalizują one błędy w systemie. Najważniejsze jest wykrycie nawet najdrobniejszych uchybień, bowiem daje to na wczesnym etapie możliwość poprawy przez programistę i dopracowanie oprogramowania w taki sposób, aby błędy były wyeliminowane.
Kolejną powinnością testera jest odpowiednie zaraportowanie napotkanych zdarzeń. Stworzenie takiego raportu we właściwy sposób wymaga od specjalisty profesjonalnej wiedzy i umiejętności przekazania napotkanych nieprawidłowości w sposób, jak najbardziej efektywny.
Raportowanie i tzw. retesty
Raportowanie, zrobione zgodnie ze sztuką i pełnym profesjonalizmem, to nic innego jak dokumentacja wykonanych testów, które uwzględniają dostrzeżone ewentualne błędy, które należy zgłosić developerom do poprawy. A to z kolei ma przynieść efekt w postaci zwiększenie jakości produktu. Pełny raport obejmuje wpisane tzw. „bugi” w systemie do śledzenia defektów oraz informacje co, kiedy, gdzie, jak i przez kogo zostało przetestowane. Zauważone i wyszczególnione błędy, zwłaszcza te najbardziej istotne, są następnie poprawiane przez programistów. Po zbudowaniu kolejnej wersji systemu należy naniesione poprawki ponownie zweryfikować. Na proces ten składa się wykonanie po raz wtóry kroków, które powodowały błędy systemu.
Jak zostać testerem oprogramowania
W tym miejscu należy zaznaczyć, że wymienione w tym artykule aspekty to tylko niektóre z obowiązków testerów. Po raz kolejny uwrażliwiamy, że w tym zawodzie umiejętność programowania nie jest niezbędna, zwłaszcza na początku kariery. Mimo to warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat języków takich jak Python czy C#. Zwiększa to zdecydowanie szanse na rynku pracy.
Aby sprawdzić na czym polega nauka w kierunku testera oprogramowania warto przyjrzeć się programom kursów programowania oferowanych przez jedną z najbardziej doświadczonych szkół IT na stronie alx.pl. Korzystając z kształcenia przez ALX Academy można zostać profesjonalnym testerem oprogramowania, który bez najmniejszych problemów poradzi sobie na współczesnym rynku IT. Do pełnego sukcesu potrzebne jest oczywiście własne zaangażowanie i ciągłe doskonalenie aby nie wyjść z wprawy. Tym niemniej szkoła oferuje pełne przygotowanie do wykonywania omawianej specjalizacji. Do dzieła!