Jak zostać programistą?

Jak zostać programistą?

Wiele osób wybiera jako swoją ścieżkę kariery pracę w IT z nadzieją na atrakcyjne zarobki. Wykonywanie obowiązków programisty to także możliwość ciągłego rozwoju i podejmowania nowych wyzwań. W poniższym artykule dowiesz się jak zostać programistą i wejść do branży IT.

Kto może zostać programistą?

Zawód programisty wymaga opanowania wielu umiejętności z różnych dziedzin. Istotne są zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczne wsparcie ze strony bardziej doświadczonych programistów. Myśleć o tej pracy może tak naprawdę każdy, kto ma chęć do zrozumienia tej dziedziny. Jednak aby zostać programistą będziesz potrzebował ogromnej motywacji oraz czasu na naukę. Na szczęście popyt na programistów nie maleje, więc wiele firm poszukuje osób będących specjalistami w swojej dziedzinie.

Gdzie zdobyć podstawy wiedzy programistycznej?

Osoby chcące zostać programistą mają szeroki wybór jeżeli chodzi o formę nauki. W Internecie dostępne są różnego rodzaju kursy i szkolenia oferujące zdobycie wiedzy, i jest to jedna z popularniejszych metod zdobywania podstawowej wiedzy o programowaniu. Kolejnym sposobem na rozpoczęcie nauki programowania jest rozpoczęcie studiów na wydziale informatycznym. Osoby, które poważnie myślą nad związaniem swojej przyszłości z zawodem programisty, mogą skorzystać właśnie z oferty szkół wyższych. Sposób nauki, który wybierze przyszły programista zależy również od możliwości danej osoby. Inną formę wybiorą osoby, które uczą się jednocześnie pracując na etacie, a inną osoby, które są w trakcie studiów.

Zobacz:   Po co ci bootcamp skoro możesz uczyć się za darmo?

Jakie są możliwe do wyboru ścieżki programistyczne?

Chcąc podjąć zawód programisty należy zastanowić się nad wyborem jednej z dostępnych ścieżek zawodowych. W podstawowym podziale można wymienić autorów stron, programistów oprogramowania, naukowców zajmujących się danymi, administratorów baz danych czy twórców aplikacji mobilnych. Wszystkie te ścieżki dzielą się na wiele mniejszych, różniących się obowiązkami.

Chcesz zostać programistą? Zacznij realizować swoje projekty

Zdobycie praktycznych umiejętności jest bardzo ważne w procesie kształcenia osoby chcącej zostać programistą. Powinna ona nauczyć się określonych języków programistycznych, które różnią się w zależności od wybranej ścieżki zawodowej. Administratorzy baz danych muszą posługiwać się językiem SQL, programiści front-end – CSS i JavaScript, a autorzy aplikacji mobilnych – Java i Swift. Teoretyczna nauka mechanizmów nie pozwoli jednak nikomu stać się profesjonalistą. Ważne jest pisanie swoich własnych projektów dzięki czemu nauczysz się praktycznie rozwiązywać problemy. Zbudowane w ten sposób portfolio pomoże również w znalezieniu w przyszłości pracy.

Jak zdobyć pierwszą pracę jako programista?

Strach przed brakiem ofert pracy w zawodzie to zmora wielu osób, które ukończyły studia lub inną formę nauki programowania. Podczas poszukiwań warto ciągle poszerzać swoją wiedzę i zdobywać kwalifikacje. Jeżeli chcesz zostać programistą to nie zapomnij o dobrze przygotowanym portfolio zawierające opracowane do tej pory projekty. Pracodawcy doceniają też umiejętności miękkie, takie jak praca w zespole, pod presją czasu i znajomość technicznego żargonu. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments