Data Science: nowy kierunek bootcampów?

Data Science: nowy kierunek bootcampów?

Wpis jest archiwalny i może nie być aktualny.

Zwrot „data science” od mniej więcej 2015 roku pojawia się w programie zagranicznych bootcampów. W Polsce można zostać „mistrzem danych” na dwóch bootcampach – w CodeSkills i Kodołamaczu. Czy kolejne szkoły programowania pójdą za ich przykładem?

Zacznijmy od wytłumaczenia kim w ogóle jest Data Scientist i czym się różni od analityka, bo mimo odmienianiaw mediach słów „data science” i „big data” przez wszystkie przypadki, zwrot data science wcale nie jest powszechnie znany.

Kto to jest Data Scientist?

Data science to analiza nieuporządkowanych danych (w szczególności big data). Osoba zajmująca się tymi danymi to data scientist, jako polski odpowiednik niekiedy stosuje się określenie „mistrz danych”.

Data Scientist musi:

– wykazać wszechstronne umiejętności poruszania się w niespójnych, różnorodnych zbiorach danych, związane z technologiami, które obecnie bardzo dynamicznie ewoluują
– odnosi się do jego cech osobowości: jest zaangażowany w zrozumienie biznesu – potrafi dostrzec szeroki kontekst swoich analiz, wyjść poza schematyczne rozwiązania, przenieść rozwiązanie z innej gałęzi biznesowej, myśli innowacyjnie i strategicznie, jest ciekawy świata i patrzy na niego przez pryzmat danych z różnorodnych źródeł, rozwiązuje problemy, ma zacięcie hackerskie
– odnosi się do jego miękkich umiejętności: zdolność do komunikacji – także z wyższą kadrą zarządzającą, zdolność do komunikacji poprzez wysokiej jakości wizualizacje, umiejętność wyjaśnienia wykonanych złożonych analiz
– często posiada kompetencje analityka i / lub administratora baz danych służących do przetwarzania dużych zbiorów danych (ang. Big Data) – porusza się w środowiskach takich jak Hadoop czy Spark.

Zobacz:   10% polskich programistów wybiera bootcamp zamiast studiów!

To odróżnia „mistrza danych” od tradycyjnego analityka, z którym jest często mylony. Praca tradycyjnego analityka danych ogranicza się do stosowania metod analizy statystycznej do danych pochodzących z hurtowni, charakteryzujących się spójną strukturą, a zatem stosunkowo łatwych do obróbki. Wyciąga podstawowe wnioski, bez szukania tych nietypowych i nie zawsze występujących zależności.

Czy da się nauczyć data science na bootcampie?

W Polsce pojawiły się dwie firmy oferujące bootcampy z data science – CodeSkills i Kodołamacz. Program w obydwu jest podobny: statystyka, Git, wizualizacja danych, języki skryptowe, machine learning i big data. Zakres materiału spory, czasu też dużo (odpowiednio 9 i 7 tygodni).

Jeśli ktoś ma już odpowiednie predyspozycje, zdobycie takich umiejętności w kilka tygodni będzie znakomitym wyjściem, szczególnie, że ceny nie są specjalnie wysokie (odpowiednio 8600 i 8800 PLN).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments