Bootcampy Java – porównanie polskich szkół programowania

Bootcampy Java – porównanie polskich szkół programowania

Wpis jest archiwalny i może nie być aktualny.

Nauka Javy na bootcampie programistycznym to bez wątpienia skuteczny sposób na nauczenie się programowania i znalezienie pracy jako programista (Java Developer). Zobacz największe w Polsce porównanie bootcampów i szkoleń programistycznych z Javy. Kawa będzie potrzebna, bo materiał ma ponad 20 stron.

Jeżeli nie wszyscy jeszcze wiedzą, to przypominam, że na polskim rynku pracy w IT brakuje programistów w liczbie ok. 50 000. Naturalne jest więc to, że szkoły programowania wyrastają jak grzyby po deszczu i prześcigają się w oferowanych szkoleniach programistycznych, bootcampach i kursach programowania. Moja opinia będzie oczywiście subiektywna, mimo to postaram się rzetelnie wyłożyć Wam to, czego dowiedziałem się z oficjalnych stron i komunikatów poniższych firm, a także na podstawie rozmów przeprowadzanych z ich przedstawicielami, prowadzonych głównie przez takie formy komunikacji jak chociażby czat online, z którego korzysta większość z przedstawionych poniżej firm.

Jednym z najatrakcyjniejszych stanowisk w IT, jest Java Developer, ze względu na wysoką medianę wynagrodzeń. Gdzie warto się uczyć, żeby opłacony za niemałe pieniądze kurs przyniósł wymierny efekt w postaci zdobycia pierwszej pracy w IT?

UWAGA: oferty firm prowadzących bootcampy z Javy są często bardzo niejasne lub nawet wewnętrznie sprzeczne, a ponadto stale się zmieniają. Starałem się zebrać dane tak rzetelnie, jak to możliwe, jednak mogą pojawić się w nim błędy. Proszę je zgłaszać przez e-mail. Szkoły programowania proszę o komentowanie z oficjalnych kont. Komentarze „Ań” i „Janków” próbujących robić marketing szeptany będę usuwał.

Jeśli masz już kubek kawy, zapraszam do lektury.

Porównanie szkoleń z Javy w polskich szkołach programowania

Na początek twarde dane, które omówię szczegółowo w dalszej części tego porównania bootcampów. Nie musisz od razu analizować całej tabeli – zostanie ona omówiona wiersz po wierszu w dalszej części artykułu. Porównam każdy z parametrów, opisując jak dana szkoła programowania się do niego odnosi.

Przyjrzyjmy się poniższemu zestawieniu propozycji najlepszych szkół programowania.

FirmaSDAInfoshareCoders LabKodillaCodersTrust PolskaKodołamacz
Nazwa szkoleniaKurs: Programista JAVA od podstawSZKOLENIE JUNIOR JAVA DEVELOPERZostań programistą JavaSzkolenie Bootcamp Java DeveloperBootcamp Java Master Mentor powered by CrossoverJunior Java Developer
Miasto*11 największych Polskich miastWarszawa, Katowice, Gdańsk, Lublin, SzczecinWarszawa, Kraków, Poznań, WrocławOnlineOnlineWarszawa
Cena brutto84999800115001460075004500
Najniższa znana cena7649.19800115001180859004500
Liczba godzin zegarowych270320340540220104
Uwagi360 godzin lekcyjnych

 

nie zawiera przerw

w tym 80h pracy samodzielnej

 

w tym przerwy

w tym 60h preworku

 

w tym przerwy

w tym 20h preworku i ok. 40h pracy nad portfolio, nie zawiera przerwszacunkowa liczba godzin 200-240, w tym praca nad projektem, nie zawiera przerww tym przerwy
Godzin nauki na tydzień17.512.0040.0020.0012.5040.00
Cena za godzinę zegarową nauki**21.2230.6333.8221.8526.8143.27
Gwarancja pracynienienietaktaknie
Trybwieczorowy, od wakacji również dzienne i weekendowezaocznyzaoczny/dziennyonlineonlinezaoczny/dzienny
Zagadnienia***Git, Cygwin, TDD, Java, wzorce projektowe, SQL, noSQL, JDBC, Hibernate, HTTP, HTML, CSS, Angular, Backbone, JSP, Servlety, Spring, Scrum, UML, testowanie oprogramowania, algorytmy, struktury danychJava SE, Java EE, Hibernate, TDD, Git, CI, wzorce projektowe, bezpieczeństwo aplikacji, UML, API, Scrum, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnejMySQL, OOP, Java, Servlety, JSP, HTTP, JavaScript, jQuery, Spring, interfejsy, wzorce projektowe, MVC, REST APIJava 8, OOP, struktury danych, TDD, wzorce projektowe, Git, JUnit, Mockito, Stream, Spring, REST API, AJAX, SQL, Hibernate, Thymeleaf, przygotowanie do rozmowy o pracępodstawy programowania, programowanie obiektowe, kolekcje, wyjątki, podstawy wejścia i wyjścia, wielowątkowość w Javie, Java 8, Debugging i testowanie, SQL, Git i GitHub, Maven, Hibernate, Spring, szkolenie z zakresu procesu rekrutacjiGit, podstawy programowania, IDE, maven, JUnit, JDBC, Mockito, AssertJ, TDD, Heroku, Thymeleaf, HTML i CSS, wzorce GRASP, programowanie funkcyjne, Spring, transakcje, Webserwisy REST, Postgres, SQL, JPA, tworzenie CV
Liczba zagadnień221213161421
Liczba godzin na technologię****16.3926.6726.1533.7515.704.95
Dla począt­kującychtakNIEtaktaktaktak

*Ceny mogą różnić się w zależności od miasta, wybrałem ceny dla Warszawy
**Przy uwzględnieniu realnego czasu nauki w godzinach zegarowych oraz najniższej znanej ceny
***Główne zagadnienia ustalone na podstawie informatorów
****Wynik dzielenia godzin zegarowych nauki przez liczbę omawianych technologii

Na pierwszy rzut oka, oferty bardzo się różnią. Żebyśmy jasno mogli określić co jest nam właściwie oferowane, musimy przyjrzeć się wszystkiemu punkt po punkcie. Samo porównanie cen za godzinę, czy czasu trwania może być zwodnicze.

W jakich miastach szkoły programowania prowadzą naukę?

Miejsce nauki to dla wielu osób bardzo ważna sprawa – przecież nikt nie będzie jeździł na szkolenie ze Szczecina do Rzeszowa, szczególnie na bootcampy prowadzone w trybie zaocznym. Jeśli mieszkasz w Warszawie, masz oczywiście największy wybór. Mieszkańcy większych miast mają zwykle do wyboru 1-3 szkolenia. Osoby spoza większych miast muszą rozważyć czasową relokację, dojeżdżać albo wybrać bootcamp online. Tak naprawdę właśnie miejsce będzie dla wielu osób głównym kryterium wyboru.

FirmaSDAInfoshareCoders LabKodillaCodersTrustKodołamacz
Miasto*Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, WrocławWarszawa, Katowice, Gdańsk, Lublin, SzczecinWarszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, BiałystokOnlineOnlineWarszawa

Tak to wygląda w teorii. A jak jest w praktyce?

 • W Software Development Academy dostępne jest w aż 11 lokalizacjach w całym kraju, ale nie wszędzie możemy nauczyć się programowania w Javie od podstaw. W niektórych lokalizacjach SDA zapewne dopiero planuje się pojawić, tymczasem na kurs podstawowy możemy udać się we Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Lublinie, Łodzi, oraz w Poznaniu.
 • Wybór Infoshare Academy, wiąże się z koniecznością pojawienia się na zajęciach w Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Szczecinie lub w Warszawie. Pełna oferta bootcampów Infoshare Academy dostępna jest w tej chwili wyłącznie w Trójmieście, z którego wywodzi się szkoła. W pozostałych miastach można zapisywać aplikować na kurs frontendowy oraz Javę.
 • Bootcampy Coders Lab, można znaleźć w 8 miastach, jednakże co do dostępności kursów w każdym z nich, możemy liczyć na zapisanie się na front-end i back-end developera, w każdej z nich natomiast aby móc wybrać się na  bootcamp Java, wybieramy spośród Warszawy, Wrocławia lub Poznania.
 • Szkoła programowania online Kodilla, oferuje swoje bootcampy online, a zapisywać się na nie mogą osoby mieszkające zarówno na terenie Polski jak i poza jej granicami.
 • CodersTrust – jedyna w tym gronie międzynarodowa organizacja, również prowadzi swoje zajęcia online, z których można korzystać z dowolnego miejsca na świecie.
 • Kodołamacz, który prowadzi nauczanie również w formie bootcampów w formie stacjonarnej. Żeby podjąć u nich naukę, należy wybrać się do Warszawy.

Każdy zainteresowany musi dobrze się zastanowić, poza kursami online’owymi (bo tu potrzebne jest tylko w miarę sprawne łącze internetowe), czy w jeżeli w jego miejscowości nie ma akurat szkoły programowania, to czy będzie w stanie regularnie do niej dojeżdżać, a nawet przeprowadzić się np. do Warszawy na czas szkolenia. Ceny są wysokie, a ceny dojazdów i noclegów muszą być brane pod uwagę jako całkowity koszt szkolenia/bootcampa.

Przykładowo, dla 7-tygodniowego bootcampa z Javy w Coders Lab, oprócz ceny szkolenia (o tym dalej), trzeba doliczyć dodatkowo:

– 7 tygodni * 250 zł za tani pokój

– 2 bilety miesięczne na dojazdy 420 zł

– 7 tygodni * 2 przejazdy pociągiem do Warszawy * 20 zł (zakładam jakieś miasto w miarę blisko Warszawy, bo raczej nikt nie będzie jeździł z Jeleniej Góry)

– 70 dni droższego wyżywienia (załóżmy o 10 zł więcej niż byśmy gotowali normalnie z rodziną)

Dodatkowe koszty wynoszą… grubo ponad 3000 złotych.

Oczywiście to tylko przykład dla bardzo dobrze opisanego bootcampu, w którym wszystko dokładnie wiadomo. W przypadku innych firm koszty będą podobne i trzeba je sobie oszacować na własną rękę.

Naprawdę warto wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, decydując się na wyjazd do innego miasta na bootcamp stacjonarny. Rozwiązaniem jest oczywiście bootcamp weekendowy, gdzie te koszty będą mniejsze.

Cena – cena za całe szkolenie vs cena za godzinę

Nauka kosztuje, jednakże cena za sam kurs nie powie nam wszystkiego. Przyjrzyjmy się jeszcze raz cennikom:

FirmaSDAInfoshareCoders LabKodillaCodersTrustKodołamacz
Cena brutto84999800115001460075004500
Najniższa znana cena7649.19800115001180859004500
Liczba godzin zegarowych360.5320340540220104
Cena za godzinę zegarową nauki**21.2230.6333.8221.8526.8143.27

Zastanawiacie się też pewnie, o co chodzi z najniższą znaną ceną? Otóż, jeżeli polujecie na takie wydarzenia jak spotkania ze szkołą albo webinary, to jesteście na dobrej drodze, żeby uzyskać zniżkę na kurs, który Was interesuje. Podczas takich wydarzeń organizatorzy często informują o zniżkach. W niektórych można też dostać rabat na szkolenie, jeśli weźmiemy ze sobą jeszcze jedną osobę zainteresowaną nauką programowania w Javie.

Zobacz:   Jak otworzyć plik XML?

Wydawałoby się, że najwięcej zapłacimy za naukę w Kodilli, ale takie porównanie mogłoby być zwodnicze, bo różne szkoły programowania mają różny zakres materiału jaki przerabia się w czasie nauki programowania Java. W każdym razie, najdroższą godzinę nauczania ma w swojej ofercie Kodołamacz, a najtańszą SDA.

Jaki ma to wpływ na jakość nauczania, o tym później. Przypomnę tylko, że celem kursanta jest zdobycie pracy jako Junior Java Developer, więc musi on umieć odpowiedzieć sobie na pytanie, ile godzin nauki potrzebne mu jest na dostateczne opanowanie podstawowych umiejętności. Wiadomo, że im więcej materiału się przerobi, tym lepiej, ale z drugiej strony 1000 godzin nauki programowania to dla większości osób aż nadto.

Żeby wybrać, sugeruję podobnie jak w przypadku szkoły nauki jazdy, sprawdzić najpierw jakie są szanse na zdanie ostatecznego egzaminu, a w tym wypadku, na znalezienie pracy po kursie.

Czas potrzebny na naukę programowania vs materiał bootcampu

To jedno z najciekawszych miejsc zestawienia. Java Javie nierówna i oczywistym jest, że jeśli jedna szkoła programowania przerabia materiał w 100 godzin, inna w 300, a jeszcze inna w 500, to zakres musi się różnić. Ponadto, oprócz samej Javy, do rozpoczęcia pracy potrzebna jest znajomość dodatkowych frameworków, technologii czy wzorców projektowych. To wszystko na wielu bootcampach jest omawiane w różnym zakresie. Najpierw dane.

FirmaSDAInfoshareCoders LabKodillaCodersTrustKodołamacz
Liczba godzin zegarowych360.5320340540220104
Godzin nauki na tydzień17,512.0040.0020.0012.5040.00
Trybwieczorowy, od wakacji również dzienny i zaocznyzaocznyzaoczny/dziennyonlineonlinezaoczny/dzienny
Zagadnienia***Git, Cygwin, TDD, Java, wzorce projektowe, SQL, noSQL, JDBC, Hibernate, HTTP, HTML, CSS, Angular, Backbone, JSP, Servlety, Spring, Scrum, UML, testowanie oprogramowania, algorytmy, struktury danychJava SE, Java EE, Hibernate, TDD, Git, CI, wzorce projektowe, bezpieczeństwo aplikacji, UML, API, Scrum, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnejMySQL, OOP, Java, Servlety, JSP, HTTP, JavaScript, jQuery, Spring, interfejsy, wzorce projektowe, MVC, REST APIJava 8, OOP, struktury danych, TDD, wzorce projektowe, Git, JUnit, Mockito, Stream, Spring, REST API, AJAX, SQL, Hibernate, Thymeleaf, przygotowanie do rozmowy o pracępodstawy programowania, programowanie obiektowe, kolekcje, wyjątki, podstawy wejścia i wyjścia, wielowątkowość w Javie, Java 8, Debugging i testowanie, SQL, Git i GitHub, Maven, Hibernate, Spring, szkolenie z zakresu procesu rekrutacjiGit, podstawy programowania, IDE, maven, JUnit, JDBC, Mockito, AssertJ, TDD, Heroku, Thymeleaf, HTML i CSS, wzorce GRASP, programowanie funkcyjne, Spring, transakcje, Webserwisy REST, Postgres, SQL, JPA, tworzenie CV
Liczba zagadnień221213161421
Liczba godzin na technologię****16.3926.6726.1533.7515.704.95

Infoshare w 320 godzin porusza zaledwie 12 zagadnień, a Kodołamacz w znacznie krótszym czasie deklaruje ich aż 21! W 360 godzinach nauki w SDA macie do przerobienia 22 tematy.

Czy ilość może być wyznacznikiem jakości? Żeby to określić był mi potrzebny dodatkowy wskaźnik, a mianowicie podzieliłem czas trwania całego kursu przez liczbę zagadnień, aby uzyskać średni czas jaki musi zostać poświęcony w każdej szkole na przerobienie pojedynczego zagadnienia. Oczywiście jest to tylko przybliżenie i zapewne najbardziej uznaniowy punkt w zestawieniu, bo temat tematowi nierówny, ale nawet 6-krotna różnica w czasie poświęconym na jedno zagadnienie może być pewną podpowiedzią do pytania “czy materiał będzie solidnie przerobiony”.

W ten sposób dowiadujemy się też, że wszystkie szkolenia od podstaw zakładają różne tempo nauki, a co za tym idzie, różny poziom doświadczenia kursantów. Osobie nietechnicznej ciężko będzie opanować aż 21 jeden tematów, mając niecałe 5 godzin na każdy, kiedy wszystkie inne szkoły przeznaczają na to minimum 16 godzin. Podczas rozmów rekrutacyjnych, które zweryfikują poziom wiedzy kandydata okaże się później, że mniej znaczy więcej, czyli dla Pracodawcy w IT bardziej wartościowa będzie osoba cechująca się dobrym opanowaniem podstaw najważniejszych z nich, niż ktoś kto liznął co nieco z każdego tematu po trochę, a w konsekwencji ma raczej pojęcie o tym czego powinien się dalej uczyć, niż rzeczywiste umiejętności.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na Infoshare, który na każde zagadnienie poświęca sporo czasu (jest drugi po Kodilli), mimo że jako jedyny w zestawieniu nie uczy od podstaw (trzeba już umieć programować w Pythonie / PHP / JS oraz znać HTML i CSS). To powinno dać do myślenia, że osoby umiejące już programować w innym języku, na naukę jednej technologii mają poświęcać ponad 26 godzin, a np. w Kodołamaczu osoby początkujące miałyby nauczyć się tego w kilka-kilkanaście godzin.

Omówmy zakres materiału z bootcampów programistycznych Javy w polskich szkołach programowania:

 • SDA – sporo zagadnień jak na dość krótki, 270-godzinny bootcamp (przypominam, że SDA podaje liczbę godzin nauki, a inne szkoły programowania podają liczbę godzin zegarowych). Zakres materiału jest bardzo szeroki, od algorytmów (back-end) przez Angulara (to jest JavaScript, nie Java!) do CSS (typowy fron-end). Do tego zagadnienia związane z zarządzaniem projektem (UML, Scrum), do których junior raczej nie zostanie dopuszczony. Podsumowując, uważam, że materiału jest za dużo i jest omawiany za szybko dla osób początkujących.
 • Infoshare Academy– mało technologii, dużo czasu poświęcone na każdą. Takie coś lubię. W dodatku tu UML, Scrum czy bezpieczeństwo mają uzasadnienie, bo szkolenie jest przeznaczone dla osób zaawansowanych. Zakres dobrany bardzo dobrze dla osób, które znają już jakiś język programowania i chcą poznać Javę, a do tego ciekawe zagadnienia luźno związane z programowaniem, ale mogące zainteresowaćzaawansowanych
 • Coders Lab – podobnie jak w Infoshare, stosunek liczby zagadnień do czasu nauki wydaje mi się odpowiedni (26 godzin na zagadnienie). W przypadku innych szkoleń Coders Lab można spotkać się z opiniami, że materiału jest za dużo, ale zobaczymy za parę miesięcy jak to będzie w przypadku Javy. Moim zdaniem 26 godzin to wystarczająco dużo.
 • Kodilla – ponad 33 godziny na zagadnienie i tu nikt nie powinien narzekać. Nie ukrywam, że osobiście lubię mieć dokładnie omówiony temat (i przerobiony w praktyce), a nie przeleciany po łebkach, więc to mój faworyt. O zakresie bootcampa Kodilli z Javy już pisałem – ma sens, chociaż zrezygnowanie z servletów i JSP jest kontrowersyjne.
 • CodersTrust – 15 godzin na jedno zagadnienie.
 • Kodołamacz – ze 104 godzinami i zaledwie 5 godzinami przeznaczonymi na każde zagadnienie, Bootcamp Java w Kodołamaczu zdecydowanie odstaje od innych bootcampów programistycznych. Kodołamacz traktowałbym więc jako wstęp do dalszej nauki programowania i nie nastawiał się na znalezienie pracy po nim, jeśli jesteś osobą początkującą.

Czego nie widać od razu patrząc na oferty kursów programowania?

FirmaSDAInfoshareCoders LabKodillaCodersTrustKodołamacz
Liczba godzin zegarowych270320340540220104
Uwagi360 godzin lekcyjnych

 

nie zawiera przerw

w tym 80h pracy samodzielnej

 

w tym przerwy

w tym 60h preworku

 

w tym przerwy

w tym 20h preworku i ok. 40h pracy nad portfolio nie zawiera przerwszacunkowa liczba godzin 200-240, w tym praca nad projektem, nie zawiera przerww tym przerwy
Godzin nauki na tydzień17.512402012.540
Gwarancja pracynienienietaktaknie

Jeżeli podjęliście już decyzję o swoim przebranżowieniu, tak dobrze czytacie, uczniowie szkół programowania to w większości osoby, które studia mają już za sobą i postanowiły że przyszedł czas na gruntowne zmiany w dotychczasowej ścieżce kariery, to zebranie dostatecznej ilości precyzyjnych informacji o kursach jest dla Was kluczowe. Pora więc, dowiedzieć się tego, o czym szkoły nie powiedzą Wam od razu albo i wcale:

 • Nauka stacjonarna po 8 godzin dziennie, wymaga przerw. Nikt nie jest w stanie przez 8 godzin uczyć się nowych rzeczy, skupiając maksymalnie swoją uwagę przez 100% czasu. To oznacza, że w przypadku całodziennej nauki będziecie musieli stosować system szkolny, czyli 1 godzina nauki staje się 45 minutową godziną lekcyjną i z 8h za które płacicie, pod koniec dnia wychodzi Wam rzeczywiście 6h, tymczasem większość ludzi, jest w stanie skupić się maksymalnie na nauce przez zaledwie 4h dziennie.
 • Na początku każdej nauki, musimy opanować niezbędne minimum podstaw, zanim przystąpimy do przyswajania sobie najważniejszych zagadnień. Odpowiednie przygotowanie, pozwala też uświadomić sobie, czy aby na pewno będziemy w stanie przebrnąć przez cały kurs. Szkoły różnie to rozwiązują – wymagają przerobienia kursu wstępnego zanim dopuszczą do wzięcia udziału w szkoleniu, dają materiały wstępne do samodzielnego przerobienia (tzw. prework), pozwalają najpierw zobaczyć część materiałów albo pozwalają zrezygnować z zakupu w ciągu 14 dni od rozpoczęcia szkolenia zwracając pieniądze.
 • Gwarancja zatrudnienia – Każda ze szkół, chyba oprócz Kodołamacza(?), ponieważ są stosunkowo świeżą szkołą, może pochwalić się absolwentami, którzy po zakończeniu kursu zostali zatrudnieni w branży. Czy sama możliwość uczestniczenia w rekrutacjach wystarczy kiedy płacisz 8, 9, 11 czy nawet 14 tysięcy złotych? Teoretycznie tu rola szkoły się kończy i wszystko już zależy od kursanta, ale jednak po szkoleniu CodersTrust i Kodilla otrzymujesz  gwarancję pracy. Warunki gwarancji trochę się różnią:
 • CodersTrust – z opisu wynika , że gwarancja spełniona jest już w przypadku uzyskania pojedynczego zlecenia freelancerskiego, bez podania kwoty czy formy umowy na to zleceni. W regulaminie i na stronie gwarancja jest opisana bardzo zdawkowo, więc zapytałem przez czat, co w przypadku braku otrzymania zleceń. CodersTrust twierdzi, że szukają do skutku, jednakże nie zwracają pieniędzy w przypadku gdy Ci się nie powiedzie, albo nie wykonasz należycie zlecenia freelancerskiego (a wtedy nikt za nie nie zapłaci).Nie wiem na ile można traktować odpowiedź firmy na czacie na formalną ofertę, ale jeśli faktycznie w „gwarancja” polega na szukaniu zleceń do skutku a nie zwrocie pieniędzy, to nazwałbym to raczej fragmentem oferty, a nie gwarancją.
 • Kodilla – https://kodilla.com/pl/bootcamp/java ich gwarancja obłożona jest szeregiem zastrzeżeń, takich jak pozytywne zakończenie egzaminu wewnętrznego po 6 tygodniach nauki, wykonanie zadań bootcampowych w przewidzianych terminach, zaangażowanie przy współpracy z konsultantem HR’woym, uczestniczenie w rozmowach rekrutacyjnych, czy zgoda na dowolną formę zatrudnienia (umowa zlecenie, o dzieło, o pracę, B2B). Gwarancja dotyczy wybranych miast: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa lub Trójmiasta, gdzie pracodawców IT jest najwięcej w Polsce. Kodilla twierdzi na piśmie, że zwróci Wam pieniądze jakie zapłaciliście za kurs, w przypadku gdy pomimo Waszego zaangażowania, nie otrzymacie nawet oferty płatnego stażu.
Zobacz:   Unix, Linux – czym się różnią i dla kogo są przeznaczone?

Jestem ciekawy, jak temat gwarancji pracy rozwinie się dalej. W Stanach to weszło jakiś rok temu, więc podejrzewam, że i w Polsce w ciągu 2-3 lat więcej firm będzie dawało gwarancję pracy. Oczywiście, o ile rynek się nie zmieni.

Jak wygląda tydzień szkolenia?

Nauka programowania, bez względu na to czy uczymy się programować na bootcampie z Javy, czy bierzemy udział w szkoleniu programistycznym, czy interesuje nas nauka programowania na własną rękę, musi trwać. Jak widać po programie szkoleń, polskie szkoły programowania szacują na naukę Javy ok. 300 godzin.

Jednak ma znaczenie, jak te godziny rozłożymy – co innego uczyć się po godzince dziennie przez rok-półtora, a co innego przerobić 300 godzin w dwa miesiące. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Jeśli uczymy się długo, przyswajalność wiedzy jest największa, ale i większe szanse, że się zniechęcimy, coś wypadnie, zmienimy plany, będzie coś ważniejszego do zrobienia, zmieni nam się sytuacja rodzinna albo zawodowa… Przez rok wiele może się wydarzyć, jednak nauka po godzinach pracy to dla wielu osób jedyna dostępna opcja, bo za coś trzeba żyć. Niestety wydłużając czas nauki, odkładamy szansę znalezienia pracy o kilka miesięcy.

Jeśli uczymy się szybko, poświęcając na to kilkadziesiąt godzin tygodniowo, jest szansa, że skupimy się tylko na nauce, nic nam nie wypadnie, a w konsekwencji szybciej dojdziemy do celu. O ile w ogóle dojdziemy, bo przy szybkim tempie najłatwiej odpaść od grupy. Oczywiście to wszystko przy założeniu, że w ogóle zdecydujemy się na zrezygnowanie z pracy czy studiów i poświęcimy się wyłącznie nauce. Nawet Coders Lab, najbardziej znana firma prowadząca bootcampy w trybie dziennym, podkreśla w swoim informatorze, że nauka wymaga pełnego poświęcenia („nie da się łączyć z pracą lub studiami, gdyż zajęcia są wymagające, a samodzielna praca w domu konieczna” – cytat z informatora Coders Lab). Jest też kwestia przyswajalności wiedzy – po kilku godzinach nauki, wiedza już nie wchodzi do głowy.

Najlepiej by było, gdybyśmy mogli poświęcić ok. 30 godzin tygodniowo na korepetycje we własnym tempie, ale takich bootcampów w Polsce po prostu nie ma, a jeśli by były, kosztowałyby pewnie ze 20.000 – 30.000 zł. Coś podobnego jest w Thinkful i kosztuje ponad 60.000 zł. Ostro. Najbliżej tego modelu są bootcampy internetowe (CodersTrust i Kodilla), z tym, że w CodersTrust materiału jest moim zdaniem  za mało, żeby to wystarczyło do znalezienia pracy.

Większości osób pozostanie więc korzystać ze ofert szkół programowania prowadzących szkolenia zaoczne, wieczorowe lub przez Internet.

FirmaSDAInfoshareCoders LabKodillaCodersTrustKodołamacz
Godzin nauki na tydzień17,512.0040.0020.0012.540.00
Trybwieczorowy, od wakacji również dzienne i weekendowezaocznyzaoczny/dziennyonlineonlinezaoczny/dzienny
 • W SDA, uczysz się codziennie od poniedziałku do piątku przez 3,5h od 17:30 do 21:00, czyli powinieneś być w stanie przyswajać wiedzę, ale jeżeli wcześniej pracowałeś 8 godzin, będzie ciężej. Weź pod uwagę dojazd w godzinach szczytu.
 • InfoShare prowadzi zajęcia stacjonarne w weekendy, od 15:00 do 21:00, wymaga też minimum 80h samodzielnej pracy w domu, w ciągu trwania całego bootcampa. W czasie 7 miesięcznego szkolenia, trzeba zapomnieć o wolnych weekendach, oraz starać się nie zapomnieć tego, o czym mówiono na ostatnich zajęciach między poniedziałkiem a piątkiem, chyba że odświeżamy sobie wiedzę na bieżąco dzień po dniu w dni powszednie.
 • Przy stacjonarnych formach szkoleniowych np. w Coders Lab, musisz być przygotowany na zajęcia codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, przez 7 tygodni plus zadania domowe, szacowane na 1-2 godzinę dziennie, lub zajęcia zaoczne przez 18 weekendów co dwa tygodnie, również po 8h dziennie. Podobnie jak w InfoShare, materiał wymaga samodzielnych powtórek. To bez wątpienia najbardziej intensywny bootcamp w zestawieniu, wymagający poświęcenia się nauce w 100%. Jak podkreślają sami przedstawiciele Coder’s Lab, nie da się tego pogodzić z pracą czy studiami.
 • Kodilla naucza przez Internet, z tym że każdy kursant ustala godziny nauki indywidualnie, jednakże wymagane optimum to 20h w tygodniu, czyli około 3h dziennie codziennie przez 6 miesięcy, a dla miłośników wolnych weekendów, po 4h dziennie.
 • CodersTrust – przez 4 miesiące dedykujesz nauce min. 3h dziennie, jak sugeruje szkoła, przez. 5 dni w tygodniu, podobnie jak w Kodilla, samodzielnie określasz kiedy chcesz się uczyć. Możesz oczwyiście uczyć się przez 7 dni w tygodniu (vivat nauka przez Internet! 🙂 ), ale CodersTrust Polska nie chce narzucać nikomu nauki w weekendy.
 • Kodołamacz jest zdecydowanie dla osób, które mogą wytrzymać szybkie tempo nauki, oraz lubią warsztaty bo w tej właśnie formie przeprowadzane są zajęcia. 5 dni nauki, tydzień przerwy, kolejne 7 dni warsztatów, znowu tydzień przerwy i na koniec po 7 dniowej przerwie jednodniowe podsumowanie pracy nad projektami. Da się to rozwiązać nawet wykorzystując urlopy w normalnej pracy.

Jak szybko jesteśmy w stanie się uczyć, okazuje się najczęściej już podczas kursu, toteż upewnijcie się, że tempo nauki będzie dostosowane do Was, a jeżeli nie, to postarajcie się, żeby na wszelki wypadek mieć maksymalnie dużo czasu na opanowanie konkretnego zagadnienia. Jeśli “utkniecie” na jakimś temacie, to musicie wiedzieć, że na szkoleniach odbywających się w grupie, NIE ZOSTANIE z tego powodu zatrzymany cały kurs. Zwłaszcza na bootcampach stacjonarnych, gdzie uczycie się w grupie a tempo jest wyznaczane przez najsilniejsze, albo najsłabsze osoby w klasie. 2 do 6 miesięcy czasu na bootcamp to wbrew pozorom niewiele czasu, zwłaszcza jeżeli jakiś moduł szkoleniowy pójdzie Wam wolniej niż innym.

Poruszane zagadnienia

FirmaSDAInfoshareCoders LabKodillaCodersTrustKodołamacz
Liczba godzin zegarowych360.5320340540220104
Zagadnienia***Git, Cygwin, TDD, Java, wzorce projektowe, SQL, noSQL, JDBC, Hibernate, HTTP, HTML, CSS, Angular, Backbone, JSP, Servlety, Spring, Scrum, UML, testowanie oprogramowania, algorytmy, struktury danychJava SE, Java EE, Hibernate, TDD, Git, CI, wzorce projektowe, bezpieczeństwo aplikacji, UML, API, Scrum, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnejMySQL, OOP, Java, Servlety, JSP, HTTP, JavaScript, jQuery, Spring, interfejsy, wzorce projektowe, MVC, REST APIJava 8, OOP, struktury danych, TDD, wzorce projektowe, Git, JUnit, Mockito, Stream, Spring, REST API, AJAX, SQL, Hibernate, Thymeleaf, przygotowanie do rozmowy o pracępodstawy programowania, programowanie obiektowe, kolekcje, wyjątki, podstawy wejścia i wyjścia, wielowątkowość w Javie, Java 8, Debugging i testowanie, SQL, Git i GitHub, Maven, Hibernate, Spring, szkolenie z zakresu procesu rekrutacjiGit, podstawy programowania, IDE, maven, JUnit, JDBC, Mockito, AssertJ, TDD, Heroku, Thymeleaf, HTML i CSS, wzorce GRASP, programowanie funkcyjne, Spring, transakcje, Webserwisy REST, Postgres, SQL, JPA, tworzenie CV

Każdy kto nie jest jeszcze programistą i nie miał z tym wcześniej żadnej styczności, na tym etapie wie tyle, że Java to język programowania. Poza tym skróty i nazwy które widzi w powyższym zestawieniu, niewiele mu powiedzą. Rozszyfrujmy zatem znaczenie najważniejszych z nich.

 • Java – jest to mówiąc krótko język programowania obiektowego, używany przez tzw. backendowców, czyli ludzi którzy odpowiadają za to jak działa silnik aplikacji webowej, mobilnej, czy systemu internetowego. Tzn. kiedy zachodzi konieczność przetwarzania zapytań do bazy danych, albo użycia algorytmu obliczeniowego kiedy klikniemy w jakiś przycisk aplikacji, to jego właściwe działanie gwarantuje nam właśnie kod napisany np. w Javie. Mamy wiele wersji tego języka programowania, najnowszą używaną w rozwiązaniach produkcyjnych jest Java 8. Musicie wiedzieć, że wiele dużych organizacji takich jak banki czy firmy ubezpieczeniowe korzysta obecnie ze starszych wersji tego języka takich chociażby jak Java 5. Ponieważ systemy napisane w Javie są zazwyczaj ogromne, ich utrzymanie jest tańsze niż całkowita przebudowa, także uaktualnianie wersji językowej takiego systemu może następować nawet co 10 lat. Najbardziej poszukiwaną odmianą na rynku pracy jest Java 8, ale jest też dużo ofert w Javie 5 i 6 przy istniejących systemach (to głównie dla osób z doświadczeniem).  
 • Git – rozproszony system kontroli wersji, a mówiąc inaczej miejsce w którym inni programiści mają dostęp do kodu, który napisaliście, dzięki czemu możliwe jest zarządzanie wieloma repozytoriami na raz. Nieważne w jakim języku piszesz, obecnie w praktycznie każdej firmie będziesz z tego korzystać.
 • JUnit – narzędzie do testów jednostkowych. Pisząc kod, w którym zagnieżdżone są algorytmy, można sprawdzić poprawność ich działania na dwa sposoby: poprzez testy przeprowadzane na koniec prac projektowych, lub poprzez testy działające automatycznie, kontrolujące jaką wartość zwraca nam konkretna funkcja. Oczywiście sprawdzanie wszystkiego pod koniec prac wiąże się z długimi i żmudnymi poprawkami.
 • Hibernate – framework służący komunikacji z bazą danych, zapewniający translację między relacyjną bazą danych a światem obiektowym, który posiada najbogatsze API spośród dostępnych na rynku rozwiązań. Dzięki temu jego znajomość jest dla pracodawców niezwykle cenna.
Zobacz:   Innowacje w branży IT

Pewnie zauważyliście, iż każda szkoła proponuje inną listę umiejętności, których będziecie się uczyć. Wynika to ściśle z zapotrzebowania pracodawców, którzy nierzadko współpracują z konkretnymi szkołami. Wszystkie szkoły korzystają (a przynajmniej powinny), z danych które uzyskują zarówno z ogólnodostępnych badań rynkowych, jaki na podstawie własnych wywiadów przeprowadzanych regularnie z wiodącymi firmami IT, albo też na podstawie danych zdobytych dzięki bacznej obserwacji aktualnych ogłoszeń o pracę.

O tym, która ze szkół ma lepsze rozeznanie w sytuacji przekonamy się pod koniec roku, bowiem większość z proponowanych bootcampów dopiero debiutuje. O absolwentach zatrudnionych w ich wymarzonych firmach usłyszymy najwcześniej (większości przypadków), pod koniec tego roku.

Dla kogo kurs i jaki ma to wpływ na zagadnienia?

FirmaSDAInfoshareCoders LabKodillaCodersTrustKodołamacz
Nazwa szkoleniaKurs: Programista JAVA od podstawSZKOLENIE JUNIOR JAVA DEVELOPERZostań programistą JavaSzkolenie Bootcamp Java DeveloperKurs JavaJunior Java Developer
Zagadnienia***Git, Cygwin, TDD, Java, wzorce projektowe, SQL, noSQL, JDBC, Hibernate, HTTP, HTML, CSS, Angular, Backbone, JSP, Servlety, Spring, Scrum, UML, testowanie oprogramowania, algorytmy, struktury danychJava SE, Java EE, Hibernate, TDD, Git, CI, wzorce projektowe, bezpieczeństwo aplikacji, UML, API, Scrum, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnejMySQL, OOP, Java, Servlety, JSP, HTTP, JavaScript, jQuery, Spring, interfejsy, wzorce projektowe, MVC, REST APIJava 8, OOP, struktury danych, TDD, wzorce projektowe, Git, JUnit, Mockito, Stream, Spring, REST API, AJAX, SQL, Hibernate, Thymeleaf, przygotowanie do rozmowy o pracępodstawy programowania, programowanie obiektowe, kolekcje, wyjątki, podstawy wejścia i wyjścia, wielowątkowość w Javie, Java 8, Debugging i testowanie, SQL, Git i GitHub, Maven, Hibernate, Spring, szkolenie z zakresu procesu rekrutacjiGit, podstawy programowania, IDE, maven, JUnit, JDBC, Mockito, AssertJ, TDD, Heroku, Thymeleaf, HTML i CSS, wzorce GRASP, programowanie funkcyjne, Spring, transakcje, Webserwisy REST, Postgres, SQL, JPA, tworzenie CV
Dla początkującychtaknietaktaktaktak
Liczba zagadnień221213161421

Tu mała niespodzianka, dla osób, które jeszcze nie analizowały dokładnie stron poszczególnych bootcampów. Choć oferta wszystkich szkół zdaje się być skierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z IT. Okazuje się jednak, że np.:

 • SDA nauczy cię podstaw Angulara, czyli jednego z popularnych frameworków Frontendowych, szkoła ma na myśli przygotowanie do implementacji frontendu podczas przyszłej pracy projektowej. To dobry pomysł, bo w ogłoszeniach o pracę często można znaleźć oferty dla tzw. Full stacków, czyli osób majacych kompetencje i frontendowca, i backendowca. Ale nauczenie się i jednego, i drugiego w 270 godzin zegarowych? Moim zdaniem to zdecydowanie za dużo materiału. Wiele bootcampów z samego frontendu (uznawanego za łatwiejszy niż Java) trwa ponad 200 godzin, więc jakoś nie widzę pakowania i front-endu, i Javy, w jeden kurs.
 • InfoShare, szkoli z Javy programistów znających inne języki programowania, którzy chcieliby odnaleźć się w nowej technologii programowania. Stąd zapewne aż dwie wersje Javy w podstawie programowej, ale po co w takim razie mamy tam umieszony Git, skoro programujące osoby raczej się już nim posługują? Niewątpliwą zaletą natomiast jest umieszczenie zajęć o bezpieczeństwie aplikacji. Biorąc pod uwagę ilość ostatnich ataków hakerskich na banki, o których przeczytacie w takich serwisach jak https://niebezpiecznik.pl/. Java jest w końcu najpopularniejszym językiem stosowanym w serwisach bankowych.
 • CodersLab i Kodilla są w stanie wyszkolić osoby, które rzeczywiście nie miały wcześniej żadnego pojęcia o programowaniu, stawiają też na naukę REST API, popularny styl architektury oprogramowania którego używa się często podczas budowania aplikacji webowych. O Kodilli i Coders Lab pisałem już więcej, więc zachęcam do lektury.
 • CodersTrust przedstawia szeroki zestaw zagadnień dla początkujących.
 • Kodołamacz natomiast kieruje swoją ofertę zarówno do programistów, którzy chcieliby nauczyć się czegoś nowego, jak i osób nietechnicznych. Jest to ciekawe połączenie, zwłaszcza iż na stronie nie ma nigdzie informacji o tym, czy kursanci będą rozdzielani na osobne grupy. To moim zdaniem bardzo ważne, ponieważ przyswojenie aż 21 zagadnień w ekspresowym w porównaniu do innych szkół tempie, nie będzie przebiegać podobnie w przypadku programistów i osób nieprogramujacych. Jeśli organizatorzy chcą wprowadzić mieszane grupy, bardzo mocno radziłbym to przemyśleć – przy takim układzie osoby początkujące mogłyby nie być zadowolone z efektów.

Na pewno zanim zaczniesz starać się o udział w danym bootcampie, koniecznie zorientuj się w jakiej grupie znajdujesz się pod względem swojego doświadczenia z programowaniem. Nie działaj pochopnie i kontaktuj się ze szkołami przez telefon, mail, bądź czat.

Co dalej?

Szkołom programowania przyświeca bardzo konkretny cel (oprócz zarabiania pieniędzy). Powstały one na fali rosnącego braku specjalistów w branży, dlatego też, każda z nich powinna stawiać na pierwszym miejscu przygotowanie do zawodu programisty. W jakim stopniu i komu się to udało przekonamy się za jakiś czas, ponieważ nie liczba absolwentów bootcampów świadczy o jakości szkoleń, ale liczba osób zatrudnionych dzięki nim w IT. Na koniec przegląd tego czego nie znajdziecie w zestawieniu, tzn. Co się dzieje w każdej poszczególnej szkole po zakończeniu nauki:

 • Software Development Academy: absolwent znajduje się po szkoleniu pod opieką Success Managera, otrzymując wskazówki dzięki którym ma on zaistnieć w branży, na też do dyspozycji HR Class, obejmujące spotkania z HR managerem, w celu przygotowania się do efektywnego poszukiwania pracy, poprawy zbudowanego CV i uzyskania wskazówek na temat rozmów z rekruterami. Całość wieńczą speed data, czyli rozmowy rekrutacyjne z firmami. Aplikuje się prawdopodobnie na stanowisko Junior Java Developera, bo na stronie ciężko znaleźć konkretną informację na ten temat, podczas wyboru lokalizacji kursu, mowa jest o programiście JAVA. Przeglądając FAQ, dowiemy się że aż 78% absolwentów znajduje pracę maksymalnie do 3 miesięcy po zakończeniu nauki. Ta szkoła ma największe doświadczenie w uczeniu Javy w Polsce.
 • InfoShare Academy: po ich szkoleniu, możesz oczekiwać na zdobycie etatu jako Junior Java Developer, absolwent powinien umieć tworzyć zaawansowane aplikacje klasy Enterprise, konfigurować aplikacje Javove, posługiwać się narzędziami developerskimi, oraz pracować w metodologii SCRUM. Wsparcie HR’owe wymieniają jako jedną z możliwości z jakiej można skorzystać po szkoleniu. 70% absolwentów dostaje pracę w IT.
 • Coders Lab: na samej stronie kursu nie ma wielu informacji o skuteczności. Natomiast na spotkaniu z przedstawicielami była mowa o rozsyłaniu CV do bazy firm, a szkoła, która pochwaliła się, że aż 80% absolwentów znajduje pracę, a 60% w zawodzie. Możemy tu liczyć na wsparcie w pozyskaniu pracy w postaci rozesłania naszego cv, portfolio na GitHub’ie oraz profilu na LinkedIn do bazy firm partnerskich. Nauka budowania CV odbywa się na dedykowanym spotkaniu, na którym dowiemy się także czego możemy się spodziewać na rozmowach rekrutacyjnych. Możliwy jest także dostęp do Mentora, który uczył Cię podczas kursu, Codersi nie opisują jednak jak długo możecie liczyć na wsparcie, ani w jakim dokładnie zakresie. Informacji na temat profilu absolwenta nie udało mi się uzyskać, dodatkowo na przesłanie informatora po zostawieniu swojego maila, trzeba trochę poczekać. Warto mieć na uwadze, że Coders Lab zrezygnował z targów pracy dla kursantów, a SDA wprowadziło coś podobnego.
 • Kodilla: „bootcamp Java Developer, przygotowuje do zawodu Java Developera. Kompetencje Absolwenta to tworzenie aplikacji serwerowych, z obsługą bazy danych, oraz przygotowanie do pracy w zespołach programistycznych tworzących rozbudowane aplikacje np. dla instytucji finansowych i międzynarodowych firm. Absolwent tego bootcampa może szukać pracy lub płatnego stażu w działach IT korporacji i dużych software house’ach, zwykle działających dla międzynarodowych firm.” Te informacje znajdziecie w firmowym informatorze dostępnym na stronie głównej szkoły. Po kursach front-endowych absolwenci znajdowali pracę w 75% przypadków, natomiast bootcamp Javowy objęty jest gwarancją zatrudnienia, lub w przypadku jej niespełnienia, zwrotem kosztów. Jak to wygląda w praktyce, przekonamy się za parę miesięcy, ponieważ nie ma jeszcze absolwentów Javy (jak zresztą w każdej szkole, poza SDA). Absolwenci mogą natomiast liczyć na takie samo wsparcie po zakończeniu bootcampów co uczestnicy innych bootcampów, w postaci dedykowanego HR managera, przygotowania do rozmów rekrutacyjnych, wsparciu w budowaniu CV, 60-cio dniowej opiece dla osób, które chcą rozszerzać swoje portfolio, albo chciałyby robic zadania dodatkowe w celu poszerzenia swojego portfolio. Dodatkowo, przez 60 dni mamy pełny dostęp do społeczności Kodilla przez czat, czyli do wszystkich kursantów, absolwentów i Mentorów.  
 • CodersTrust: podobnie jak Kodilla, po zakończeniu bootcampa, gwarantuje się absolwentowi zatrudnienie na stanowisku Java Developera. O skuteczności na razie wiadomo mało, ponieważ pierwszy bootcamp objęty gwarancją zaczął się 15 maja 2017. Na stronie https://coderstrust.pl/faq dowiemy się, że 50% uczestników kursu zaczyna zarabiać na programowaniu w trakcie kursu, co potwierdza moją tezę, że bootcampy CodersTrust mogą być za krótkie. Do statystyk odnoszących się ściśle do zatrudniania absolwentów szkoły w pełnym wymiarze czasu, niestety nie udało mi się dotrzeć. Według organizatora, jako absolwent, powinieneś znać proces wytwarzania oprogramowania od pomysłu, przez fazę planowania, developmentu i testów, aż po release na środowisko produkcyjne dzięki zastosowaniu Continuous Integration & Delivery.Aktualizacja od CodersTrust Polska: oferujemy naszym kursantom wsparcie w znalezieniu pracy, w okresie 3 miesięcy po zaskoczeniu Bootcampu . W trakcie kursu poruszana jest tematyka pracy w IT, organizujemy webinary dla uczestników bootcampu z specjalistami HR naszych firm partnerskich. Nasi uczestnicy otrzymują doradztwo w wybraniu indywidualnej ścieżki kariery, w tym tworzenie CV i profili na portalach rekrutacyjnych oraz są przygotowywani pod kątem rozmów kwalifikacyjnych przez specjalistów ds. rekrutacji. Niemniej, ciężko jest na ten moment przedstawić konkretniejsze dane odnośnie skuteczności rekrutacji, choćby ze względu na fakt, iż jest to nasz pierwszy Bootcamp.
 • Kodołamacz: na pakiet szczegółowych informacji z informatora oczekiwałem 2 dni, na szczęście po kontakcie z konsultantem firmy przez live czat, udało mi się go uzyskać. Absolwent kursu będzie — według orgranizatora — potrafił samodzielnie tworzyć aplikacje w języku Java na platformie Android wykorzystujące m.in. bazy danych, wielowątkowość czy komunikację sieciową. Mamy zatem do czynienia z pewną ścisłą specjalizacją, co należy zapisać Kodołamaczowi na plus. Firma nie gwarantuje znalezienia pracy po bootcampie, ale otwarcie to przyznaje, o czym możemy przeczytać na stronie. Szkoła pomoże chętnym osobom w poszukiwaniach pracy. Ponieważ projekt wystartował niedawno brak jest informacji o ilości osób, które zdołały znaleźć pierwszą pracę w IT, albo też pracę jako Java Developer. Ten bootcamp można również potraktować jako zapoznanie się z Javą i nakreślenie sobie ścieżki dalszej, samodzielnej nauki.

Który bootcamp z Javy wybrać?

Nie, nie będzie jednoznacznej odpowiedzi “Idź do Coder’s Lab” ani “Wybierz SDA”. Bootcampy różnią się od siebie czasem trwania, intensywnością szkolenia i zakresem materiału. Każdy, kto poważnie myśli o przebranżowieniu się lub o tym, żeby zostać programistą w krótkim czasie, powinien traktować udział w bootcampach i kursach jak inwestycję.

Jedyne czego nie polecam osobom zaczynającym od zera, to InfoShare Academy. To są szkolenia dla programistów, którzy znają już jakiś język programowania (np. C++, PHP) i chcą się przekwalifikować. Jeśli jesteś na takim etapie swojej przygody z programowaniem, że potrzebujesz pomocy z wyborem w postaci tego poradnika, to InfoShare NIE jest szkoleniem dla Ciebie :).

Ponadto, jeśli jesteś osobą początkującą, nie nastawiałbym się na znalezienie pracy po bootcampie Kodołamacza. Biorąc pod uwagę liczbę technologii omawianych w bardzo krótkim czasie, to szkolenie należy potraktować bardziej jako wstęp do programowania niż rzeczywiste przyswojenie wiedzy potrzebnej do znalezienia pracy.

Dwa powyższe akapity dotyczą osób początkujących i szukających pracy w IT, czyli pewnie większości. Osoby znające już inny język programowania powinny zwrócić się właśnie w kierunku Infoshare i Kodołamacza.

Z pozostałych pięciu szkół programowania oferujących bootcampy z Javy (SDA Infoshare Academy, Coders Lab, Kodilla, CodersTrust) możesz wybierać dalej :).

Przede wszystkim zobacz, które bootcampy rzeczywiście odbywają się w twoim mieście lub są dostępne przez Internet. Jeśli będziesz musiał dojeżdżać codziennie po pracy po kilkadziesiąt kilometrów przez parę miesięcy na bootcamp wieczorowy, po prostu się zajedziesz. Dla bardziej odpornych na zmęczenie fizyczne, rozwiązaniem mogą być bootcampy weekendowe. Teraz możesz na początku nie zdawać sobie z tego sprawy, ale to wygoda powinna być jednym z kluczowych czynników wyboru. Skoro już masz się uczyć przez 20-40 godzin tygodniowo, to zorganizuj to tak, żeby przypadkiem nie doszło do tego jeszcze 10h dojazdów.

Weź również pod uwagę, ile masz czasu na naukę i czy wolisz mieć naświetlonych dużo różnych tematów, niekoniecznie ściśle powiązanych z programowaniem w Javie (z wymaganiem douczenia się samodzielnie po szkoleniu), czy może przerobić najważniejsze rzeczy dokładnie. Ja osobiście jestem za tym drugim wyjściem, ale to zależy od osoby.

Co, jeśli nauka programowania mi nie pójdzie?

Ostatni czynnik to zabezpieczenie się przed niepowodzeniem nauki:

 1. Idealnie, jeśli bootcamp ma gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku nieznalezienia pracy (prawdopodobnie tylko Kodilla ma i nie wiadomo jak z CodersTrust – według tego, co dowiedziałem się na czacie, to ciężko to nazwać gwarancją).
 2. Jeśli nie ma gwarancji pracy, to zapytaj jaki procent kursantów przechodzi szkolenia. Jeśli dużo osób go przechodzi, to jest szansa, że dasz sobie radę. Negatywnym ekstremum jest Free Code Camp, po którym pracę znajduje 1,2% kursantów(!), wzorcem powinien być Thinkful (93%). SDA, Coders Lab i Kodilla są całkiem blisko tego wyniku ze skutecznością ponad 70%.
 3. Kup szkolenie przez Internet – ustawowo będziesz mieć min. 14 dni na zwrot (tylko nie rezygnuj z prawa do zwrotu!). Jeśli w tym czasie zauważysz, że sobie nie radzisz, proś mentora o rzeczową ocenę twoich postępów i predyspozycji. Mentor pracuje z Tobą bezpośrednio i przeszkolił już wiele innych osób, więc jest w stanie porównać jak Ci idzie. Może nie jest tak źle :).
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nie Ania, nie Janek
Nie Ania, nie Janek
6 lat temu

Super porównanie! Dużo układa w głowie, a informacje są gdzieniegdzie bardziej konkretne niż na stronach bootcampów!

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
[email protected]/bootcampy/
6 lat temu

No niestety tak to czasem wygląda, że trzeba się dopytać o konkretne informacje 🙁

Mateusz Burdłak
Mateusz Burdłak
6 lat temu

Świetna robota, na pewno się przyda. Widać, że bootcampy tylko z pozoru są takie same, a naprawdę każdy bootcamp jest inny i jest dla innych osób:

SDA – dla osób chcących być fullstackami, które będą gotowe same się nauczyć, bo jest bardzo dużo zagadnień jak na jeden bootcamp

Infoshare – dla programistów chcących zmienić język na Javę

Kodilla – dla chcących się nauczyć porządnie od zera i z dowolnego miasta

CodersTrust – dla chcących wydać jak najmniej, z dowolnego miasa

Kodołamacz – dla chcących dowiedzieć się o co chodzi i może uczyć się dalej na innym bootcampie albo studiach

Bartosz
Bartosz
6 lat temu

W jaki sposób wybieraliście Bootcampy do porównania? Znam przynajmniej jeszcze kilka z Trójmiejskiego podwórka, które mają dość unikatowe podejście do tematu np. dostosowują program do konkretnego pracodawcy itp.

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
[email protected]/bootcampy/
6 lat temu
Reply to  Bartosz

W porównaniu są te szkoły programowania, które mają w sprzedaży bootcamp z Javy. Jeśli znasz więcej uczących Javy w formie bootcampu (intensywnego szkolenia, nie kilkudniowych szkoleń), podeślij koniecznie, chętnie dodam do porównania.

Bartosz
Bartosz
6 lat temu

Co do Trójmiasta to na pewno http://codeme.pl/ oraz http://codementors.pl bym jeszcze dodał. Dodatkowo – nie widzę też w zestawieniu (jakże obszernym !) porównania ilości kursantów przypadających na jednego trenera podczas danego kursu – jak jest, to nie znalazłem i z góry przepraszam. Wbrew pozorom jest to dość kluczowy czynnik.

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
[email protected]/bootcampy/
6 lat temu
Reply to  Bartosz

Dzięki za uwagi!

Code:ME ma bardzo krótki kurs podstawowy, 72h, to zdecydowanie za mało, żeby poznać Javę, a kurs zaawansowany nie ma jeszcze nawet wyznaczonego dokładnego terminu.

Natomiast Codementors dodam do zestawienia.

Liczba kursantów na mentora to oczywiście ważny wskaźnik, ale nikt tego nie podaje dokładnie. Postaram się dopytać i uzupełnić.

Marcin Kosedowski
6 lat temu

Dzięki za uwzględnienie nas (Kodilli) w zestawieniu. Co do fragmentu „zrezygnowanie z servletów i JSP jest kontrowersyjne” – uczymy Javy 8, czyli najnowszej stosowanej obecnie w aplikacjach biznesowych wersji Javy. W takich aplikacjach nie ma za bardzo miejsca na servlety/JSP, po prostu architektura aplikacji jest inna i nie ma na to miejsca.

Obecnie coraz więcej aplikacji jest pisanych w Javie 8, a według nas osoby uczące się programować od podstaw i dopiero wchodzące na ten rynek mają największe szanse na znalezienie pracy właśnie przy nowych projektach, pisanych w Javie 8.

Tomasz Faszyński
Tomasz Faszyński
6 lat temu

Jaka jest architektura, że nie ma miejsca na JSP?

Skąd taki wniosek, że najłatwiej znaleźć pracę przy nowych projektach skoro znaczna część projektów w IT to utrzymanie obecnych systemów?

Marcin Kosedowski
6 lat temu

Oczywiście zgadzam się, że znaczna część projektów to utrzymanie obecnych systemów. Natomiast przeglądając oferty pracy widać, że jest już dużo projektów pisanych w Javie 8, a będzie ich z każdym miesiącem i rokiem coraz więcej, kiedy stare projekty w Javie 5/6 zostaną zastąpione nowymi.

Jednocześnie na rynku jest już bardzo dużo specjalistów od Javy 5/6 z wieloletnim doświadczeniem i osobie początkującej ciężko z nimi konkurować. Przy Javie 8 konkurencja jest mniejsza i dlatego uważamy, że warto iść w tym kierunku niż uczyć się technologii sprzed 10 lat.

Musisz pamiętać, że rynek programowania w Javie jest olbrzymi i jest na nim miejsce i dla programistów aplikacji w Javie 5, i w Javie 8, i w programowaniu na Androida, i na urządzenia wbudowane… My (Kodilla) stawiamy na działkę związaną z Javą 8, która według naszych analiz daje **osobom początkującym** największą szansę na znalezienie pracy. Dajemy gwarancję pracy, więc wybraliśmy taki zakres materiału, w którym ryzyko niepowodzenia jest minimalne.

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
[email protected]/bootcampy/
6 lat temu

Dodam oddzielny wpis o tej firmie za parę dni.

Anna
Anna
6 lat temu

Cześć,

Tu Software Development Academy.
Przeczytaliśmy bardzo dokładnie porównanie – dobra robota 🙂

Mamy jednak parę uwag, które uważamy za konieczne do sprostowania. Z pewnością nie wyniknęły one ze złej intencji autora i być może część informacji została odczytana na podstawie nieaktuanych danych lub ich braku. Z tego też powodu wszystkie informacje wymagające komentarza lub sprostowania zamieszczamy poniżej.

– LOKALIZACJE –
Oferujemy kursy JAVA we wszystkich lokalizacjach – tj. 11 miastach. Podane przez autora liczby są danymi z przypadkowego okresu.

– CIĄGŁOŚĆ NAUKI –
Dla potrzeb usystematyzowania wiedzy po niektórych blokach stosujemy przerwy.

– LICZBA GODZIN –
Liczba podanych godzin w ramach prowadzonych w Software Development Academy kursów to pełne godziny zegarowe, a zatem 360 x 60 minut.
Na każde zajęcia przypada półgodzinna przerwa, podczas której kursanci mogą indywidualnie skonsultować się z trenerem, więc owe 360 godzin jest pełnowartościowe. Co więcej, ani warsztaty HR nie wliczają się w tę liczbę godzin ani spotkanie wprowadzające*, które ma miejsce na dzień przed rozpoczęciem zajęć.
* to spotkanie organizacyjne z jednej strony, a z drugiej przygotowanie kursantów do tego, jak przebiega proces kształcenia podczas kursu. Przy tej okazji integrujemy grupę przed pierwszymi zajęciami przy pomocy krótkich warsztatów.

– TRENERZY i KURSANCI –
Liczebność grupy: do maksymalnie 17 osób.
Liczba trenerów: tak jak np. w infoShare jest ich dwóch (jeden główny, jeden pomocniczy), w przypadku Software Development Academy mamy za to doświadczonych trenerów z wieloletnim stażem w programowaniu.

– GWARANCJA PRACY –
Nie gwarantujemy, aczkolwiek oferujemy kompleksowy program absolwencki, w tym pełnoetatowego opiekuna kursantów i absolwentów wspierającego ich nie tylko w przygotowaniu do rekrutacji, ale też zapewniającego realne wsparcie każdej osoby, która wyrazi taką chęć. Działania te mają miejsce już w trakcie trwania kursu, ale też do 3 miesięcy PO ukończonym kursie.

– ZAGADNIENIA –
Porównanie zakresu i ilości zagadnień nie oddaje pełnego obrazu tego, jak wygląda to w praktyce. Nie są to są to policzalne i przeliczalne rzeczy i wydaje nam się kwestią, która nie powinna podlegać tak ogólnym porównaniom. Mamy sporo tematów, ale przykładamy dużą wagę do tego, by liczby godzin na nie przeznaczone były zbalansowane. Do każdej technologii przypisany jest koordynator merytoryczny, który w ścisłej współpracy z trenerami dba na bieżąco o aktualność i jakość tematów.

Sami nie pokusilibyśmy się o to, by wskazać dokładną liczbę zagadnień i godzin przypadających na naukę danej technologii, ponieważ wpływa na to zbyt wiele różnych czynników zmieniających się w czasie.

O ile autor chwali infoShare za dwie wersje Javy (Java SE i Java EE), to u nas w Java EE mieści się zarówno Spring, jak i JSP i Servlety + nawet serwery, więc trudno to porównywać. Z drugiej strony nasi potencjalni kursanci często pytają o szczegółowy program kursu, więc na ich potrzeby wskazujemy, jakie aspekty będą poruszane w ramach programu.

***Sprostowanie do wypowiedzi: „Do tego zagadnienia związane z zarządzaniem projektem (UML, Scrum), do których junior raczej nie zostanie dopuszczony. Podsumowując, jest dużo i szybko.”***
– UML nie ma nic wspólnego z zarządzaniem projektem (https://pl.wikipedia.org/wiki/Unified_Modeling_Language). Fajnie jak Junior rozumie podstawy UML, żeby umiał czytać diagramy i do tego go przygotowujemy. Zrezygnowaliśmy z UMLa jako osobnego bloku, ale nadal pojawia się on na zajęciach przy okazji powiązanych zagadnień.

Scrum – uzasadnieniem jego obecności jest nasza chęć, by kursanci znali metodyki prowadzenia projektów. Scrum jest bodaj najpopularniejszą obecnie metodyką i uczestniczy w nim KAŻDY członek zespołu, także junior, więc chcemy, by nasi absolwenci umieli odnaleźć się w nim u swojego pracodawcy. Przeznaczamy na niego 10.5h – to nie jest mało! 🙂

***Komentarz do wypowiedzi „SDA nauczy cię podstaw Angulara, czyli jednego z popularnych frameworków […]”***
– są to totalne podstawy Angulara, jako alternatywy dla JSP lub Springa do użycia w projekcie końcowym. Pokazujemy kursantom, jak zbudować widok, wyświetlić dane z jsona. Przy opisie projektu końcowego czytamy „technologie do wyboru: JSP i Servlety, Spring, AngularJS”.

Podsumowując, żeby rzetelnie porównać w/w bootcampy i opublikować bardziej analizę niż komentarz w tej sprawie, należałoby pewne kwestie znormalizować, żeby nie porównywać w sposób chaotyczny wybiórczych danych. Zdajemy sobie sprawę, że stanowi nie lada wyzwanie 🙂
W razie pytań – służymy pomocą 🙂 Jeszcze raz dzięki!

Bartosz
Bartosz
6 lat temu

To spotkanie było w sprawie Junior Java Developera czy Junior C# Developera? Jak w sprawie Junior Java Developera to ja w takim razie je przegapiłem 🙁 Teraz jest jakieś spotkanie 5go czerwca ale niestety związane z C#.

Bartosz
Bartosz
6 lat temu

Nie wiem, po prostu rozważam wszystkie opcje bo szukam kursu na lato. Wydać kasę łatwo, dlatego chciałbym to zrobić podchodząc do tematu maksymalnie pragmatycznie.

Izabela Łach
Izabela Łach
6 lat temu

Bardzo przydatny artykuł, dzięki! Czy można liczyć, że podobne zestawienie/porównanie dla kursów z front-endu? Jeśli coś takiego zostało już zrobione, to będę wdzięczna za link. Pozdrawiam!

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
[email protected]/bootcampy/
6 lat temu
Reply to  Izabela Łach

Myślę, że w przyszłym tygodniu się uda 🙂

Anna
Anna
6 lat temu

Cześć,

Tu Anna z Software Development Academy.

Przeczytaliśmy bardzo dokładnie porównanie – dobra robota 🙂
Mamy jednak parę uwag, które uważamy za konieczne do sprostowania. Z pewnością nie wyniknęły one ze złej intencji autora i być może część informacji została odczytana na podstawie nieaktuanych danych lub ich braku. Z tego też powodu wszystkie informacje wymagające komentarza lub sprostowania zamieszczamy poniżej.

– LOKALIZACJE –
Oferujemy kursy JAVA we wszystkich lokalizacjach – tj. 11 miastach. Podane przez autora liczby są danymi z przypadkowego okresu.

– CIĄGŁOŚĆ NAUKI –
Dla potrzeb usystematyzowania wiedzy po niektórych blokach stosujemy przerwy.

– LICZBA GODZIN –
Liczba podanych godzin w ramach prowadzonych w Software Development Academy kursów to pełne godziny zegarowe, a zatem 360 x 60 minut.
Na każde zajęcia przypada półgodzinna przerwa, podczas której kursanci mogą indywidualnie skonsultować się z trenerem, więc owe 360 godzin jest pełnowartościowe. Co więcej, ani warsztaty HR nie wliczają się w tę liczbę godzin ani spotkanie wprowadzające*, które ma miejsce na dzień przed rozpoczęciem zajęć.

* to spotkanie organizacyjne z jednej strony, a z drugiej przygotowanie kursantów do tego, jak przebiega proces kształcenia podczas kursu. Przy tej okazji integrujemy grupę przed pierwszymi zajęciami przy pomocy krótkich warsztatów.

– TRENERZY i KURSANCI –
Liczebność grupy: do maksymalnie 17 osób.
Liczba trenerów: tak jak np. w infoShare jest ich dwóch (jeden główny, jeden pomocniczy), w przypadku Software Development Academy mamy za to doświadczonych trenerów z wieloletnim stażem w programowaniu.

– GWARANCJA PRACY –
Nie gwarantujemy, aczkolwiek oferujemy kompleksowy program absolwencki, w tym pełnoetatowego opiekuna kursantów i absolwentów wspierającego ich nie tylko w przygotowaniu do rekrutacji, ale też zapewniającego realne wsparcie każdej osoby, która wyrazi taką chęć. Działania te mają miejsce już w trakcie trwania kursu, ale też do 3 miesięcy PO ukończonym kursie.

– ZAGADNIENIA –
Porównanie zakresu i ilości zagadnień nie oddaje pełnego obrazu tego, jak wygląda to w praktyce. Nie są to są to policzalne i przeliczalne rzeczy i wydaje nam się kwestią, która nie powinna podlegać tak ogólnym porównaniom. Mamy sporo tematów, ale przykładamy dużą wagę do tego, by liczby godzin na nie przeznaczone były zbalansowane. Do każdej technologii przypisany jest koordynator merytoryczny, który w ścisłej współpracy z trenerami dba na bieżąco o aktualność i jakość tematów.
Sami nie pokusilibyśmy się o to, by wskazać dokładną liczbę zagadnień i godzin przypadających na naukę danej technologii, ponieważ wpływa na to zbyt wiele różnych czynników zmieniających się w czasie.
O ile autor chwali infoShare za dwie wersje Javy (Java SE i Java EE), to u nas w Java EE mieści się zarówno Spring, jak i JSP i Servlety + nawet serwery, więc trudno to porównywać. Z drugiej strony nasi potencjalni kursanci często pytają o szczegółowy program kursu, więc na ich potrzeby wskazujemy, jakie aspekty będą poruszane.

***Sprostowanie do wypowiedzi: „Do tego zagadnienia związane z zarządzaniem projektem (UML, Scrum), do których junior raczej nie zostanie dopuszczony. Podsumowując, jest dużo i szybko.”*** – UML nie ma nic wspólnego z zarządzaniem projektem (https://pl.wikipedia.org/wiki/Unified_Modeling_Language). Fajnie jak Junior rozumie podstawy UML, żeby umiał czytać diagramy i do tego go przygotowujemy. Zrezygnowaliśmy z UMLa jako osobnego bloku, ale nadal pojawia się on na zajęciach przy okazji powiązanych zagadnień.
Scrum – uzasadnieniem jego obecności jest nasza chęć, by kursanci znali metodyki prowadzenia projektów. Scrum jest bodaj najpopularniejszą obecnie metodyką i uczestniczy w nim KAŻDY członek zespołu, także junior, więc chcemy, by nasi absolwenci umieli odnaleźć się w nim u swojego pracodawcy. Przeznaczamy na niego 10.5h – to nie jest mało! 🙂

***„SDA nauczy cię podstaw Angulara, czyli jednego z popularnych frameworków […]”*** – są to totalne podstawy Angulara, jako alternatywy dla JSP lub Springa do użycia w projekcie końcowym. Pokazujemy kursantom, jak zbudować widok, wyświetlić dane z jsona. Przy opisie projektu końcowego czytamy „technologie do wyboru: JSP i Servlety, Spring, AngularJS”.
Podsumowując, żeby rzetelnie porównać w/w bootcampy i opublikować bardziej analizę niż komentarz w tej sprawie, należałoby pewne kwestie znormalizować, żeby nie porównywać w sposób chaotyczny wybiórczych danych, co oczywiście stanowi nie lada wyzwanie 🙂

W razie pytań – służymy pomocą 🙂 Jeszcze raz dzięki!

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
[email protected]/bootcampy/
6 lat temu
Reply to  Anna

Cześć, dzięki za odzew. Zgadzam się, że zakres materiału jest uznaniowy i dlatego to zostało zaznaczone w tekście:

Oczywiście jest to tylko przybliżenie i zapewne najbardziej uznaniowy punkt w zestawieniu, bo temat tematowi nierówny, ale nawet 6-krotna różnica w czasie poświęconym na jedno zagadnienie może być pewną podpowiedzią do pytania “czy materiał będzie solidnie przerobiony”.

Jeśli masz pomysł na normalizację danych typowo uznaniowych, to chętnie przyjmę :).

Gość
Gość
6 lat temu

Coderstrust nie polecam, zrezygnowałem po dwóch tygodniach i cieszę się, że tak szybko. Nauka w ogóle nie związana z Javą, materiały wzięte z netu. Nie wiem za co tam się płaci.

Paulina Brudka
Paulina Brudka
6 lat temu
Reply to  Gość

W imieniu CodersTrust Polska Zwracam się do Gościa z prośbą o niezamieszczanie nieprawdziwych informacji na temat naszej szkoły. Pisząc tę wiadomość podał Pan/Pani nieprawdziwą informację, ponieważ nikt nie zrezygnował z naszego bootcampu. Prosimy również moderatora tej strony o zastosowanie się do zasady opisanej na wstępie artykułu „ Komentarze „Ań” i „Janków” próbujących robić marketing szeptany będę usuwał.” Według nas jest to właśnie przykład marketingu szeptanego.

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
[email protected]/bootcampy/
6 lat temu
Reply to  Paulina Brudka

Komentarz usunięty.

Krystian Jan
Krystian Jan
6 lat temu

Super porównanie! DOBRA ROBOTA! Zastanawiam się czy pojawi się jakieś porównanie bootcampow dot. machine learning czy choćby bardziej ogólnie big data?. Czy jest obecnie na rynku coś takiego? No i też bardzo przydatne mogłoby się okazać jakieś porównanie dot. bootcampow MS dla przyszlych dev-ów C# POWODZENIA!:)

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
[email protected]/bootcampy/
6 lat temu
Reply to  Krystian Jan

Dzięki :). O Data Science pisałem tutaj: https://bootcampy.pl//artykul/data-science-nowy-kierunek-bootcampow/ – w Polsce na razie mały temat i nie wróżę mu wielkiej przyszłości. Backend, Frontend i Java to najpopularniejsze kierunki

Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Nie do końca rozumiem jednej kwestii. W wielu miejscach jest podkreślone, że po kursie ok. 80% osób znalazło pracę (rozumiem, że jako programista), a później czytam, że wiele bootcamp’ów dopiero startuje i nie wiadomo jeszcze jak los tych absolwentów się potoczy i jak zareaguje rynek.

kontakt@bootcampy.pl/bootcampy/
[email protected]/bootcampy/
6 lat temu
Reply to  Tomasz

Firmy podające procent zatrudnionych (Coders Lab, Kodilla, SDA) mają już za sobą przeprowadzobe bootcampy, natomiast z innych języków programowania (JavaScript, PHP, Python, Ruby). Po bootcampach z Javy, ich wyniki powinny być takie same lub lepsze, ponieważ Java jest bez wątpienia najbardziej poszukiwana na rynku pracy.

Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Dziękuję za szybką odpowiedź teraz już rozumiem w czym rzecz.

Paweł Szczypior
Paweł Szczypior
6 lat temu

A jakaś opinia na temat ALX?
Też robią swoje szkolenia, wprawdzie dość krótkie ale też określone są mianem bootcampów.
Czy autor miałby na ich temat coś do powiedzenia?

Mr P
Mr P
3 lat temu

Super artykuł. Dziękuje