Bootcampy z gwarancją pracy - czy szkoły programowania są aż tak skuteczne?

Bootcampy z gwarancją pracy – czy szkoły programowania są aż tak skuteczne?

Wpis jest archiwalny i może nie być aktualny.

Firmy oferujące szkolenia z programowania stale podkreślają ilu programistów brakuje i jak wielkie jest zapotrzebowanie. Dlaczego więc tylko kilka z nich oferuje gwarancję pracy, skoro tak łatwo znaleźć po nich pracę?

Obecenie w Polsce praktycznie tylko trzy firmy oferują szkolenia programistyczne (bootcampy) z gwarancją pracy – SDA, Kodilla i CodersTrust. Pozostałe firmy mimo deklarowanie wysokiej skuteczności jakoś nie chcą zagwarantować pracy. Skąd się to może brać? Aby to sprawdzić, przyjrzyjmy się ofertom bootcampów programistycznych z gwarancją pracy. Co ciekawe, z trzech gwarancję pracy po przejściu szkolnie dają 3 szkoły programowania, z czego aż 2 online.

Szkolenie programistyczne z gwarancją pracy w Software Developement Academy

Software Developement Academy co jakiś czas organizuje szkolenia z gwarancja pracy. Aktualnie jest to kurs z gwarancją zatrudnienia na umowę o pracę w firmie Sapiens.

Szkolenie z Javy zaczyna się 03.07.2017 r, a jego czas trwania to 119 godzin. Jest prowadzone w trybie wieczorowo-zaocznym (pon.-czw. 17.30-21.00, sob. 9:00-16:00) w Katowicach. Koszt to 1667 zł za 119 godzin nauki, przy czym dodatkowe 5000 zł pokrywa firma Sapiens – warto sprawdzić w umowie czy w przypadku niedostania się do pracy będziemy musieli opłacić całość szkolenia, żeby nie okazało się, że płacimy ponad 56 złotych za godzinę nauki.

Zobacz:   Programista bez studiów - czy to możliwe?

Bootcampy z Gwarancją zatrudnienia w Kodilli

Kodilla gwarantuje na piśmie, że zwróci Wam pieniądze jakie zapłaciliście za kurs, w przypadku gdy pomimo Waszego zaangażowania, nie otrzymacie nawet oferty płatnego stażu. Gwarancja dotyczy 2 szkoleń: Java Developer i Web Developer. Obydwa wymagają nauki po 480 godzin przez 6 miesięcy i są obecnie najdłuższymi bootcampami w Polsce (w swoich dziedzinach).

Gwarancja zatrudnienia wymaga od kursanta zaangażowania się w szkolenie oraz spełnienia warunków takich jak pozytywne zakończenie egzaminu wewnętrznego po 6 tygodniach nauki, wykonanie zadań bootcampowych w przewidzianych terminach, zaangażowanie przy współpracy z konsultantem HR’woym, uczestniczenie w rozmowach rekrutacyjnych, czy zgoda na dowolną formę zatrudnienia (umowa zlecenie, o dzieło, o pracę, B2B). Gwarancja dotyczy wybranych miast: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa lub Trójmiasta, gdzie pracodawców IT jest najwięcej w Polsce.

Kurs online z Gwarancją zatrudnienia w CodersTrust

Na stronie sprzedażowej CodersTrust chwali się gwarancją pracy, co było drugim takim przypadkiem w Polsce. Niestety temat został tylko zdawkowo opisany na stronie, w regulaminie i w umowie.

Z opisu wynika https://coderstrust.pl/faq, że gwarancja spełniona jest już w przypadku uzyskania pojedynczego zlecenia freelancerskiego, bez podania kwoty czy formy umowy na to zleceni. W regulaminie i na stronie gwarancja jest opisana bardzo zdawkowo, więc zapytałem przez czat, co w przypadku braku otrzymania zleceń. CodersTrust twierdzi, że szukają do skutku, jednakże nie zwracają pieniędzy w przypadku gdy Ci się nie powiedzie, albo nie wykonasz należycie zlecenia freelancerskiego (a wtedy nikt za nie nie zapłaci). Nie wiem na ile można traktować odpowiedź firmy na czacie na formalną ofertę, ale jeśli faktycznie w „gwarancja” polega na szukaniu zleceń do skutku a nie zwrocie pieniędzy, to nazwałbym to raczej fragmentem oferty (tak jak Kodilla czy Coders Lab pomagają absolwentom w szukaniu pracy), a nie gwarancją.

Zobacz:   Programista po kursie, czyli praca po bootcampie

Co z gwarancją w pozostałych szkołach programowania?

W pozostałych szkołach programowania niestety ofert pracy na razie nie uświadczymy, jednak sądzę, że to się będzie zmieniać. Wiele firm takich jak np. Coders Lab ma bogatą bazę absolwentów i chwali się wysokimi wskaźnikami zatrudnienia, więc nie powinna mieć specjalnych problemów z wprowadzeniem gwarancji.

Warto też pamiętać, że im dłuższe szkolenie, tym więcej potrafi kursant i tym większe ma szanse na znalezienie pracy. Wiadomo, że szanse zatrudnienia są większe po 6 miesiącach nauki, niż po miesiącu.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alex
1 rok temu

Trening czyni mistrza. Czas bywa przyjazny ponieważ daje szansę na obeznanie/przyzwyczajenie sie do aspektów pracy z kodem, co sprawia że przechodzimy egzamin czy Nam to pasuje czy nie.