Matematyka, a programowanie

Matematyka, a programowanie

Programowanie to specyficzny segment rynku. Potrzeba prawdziwej pasji oraz wielu lat systematycznej nauki, by móc stać się profesjonalnym programistą. Oprócz wiedzy branżowej, do osiągnięcia sukcesu w tym zakresie niezbędne jest także logiczne myślenie, kreatywność… oraz znajomość matematyki. Jakie jest znaczenie matematyki w pracy programisty? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym 

Jakie kompetencje są wymagane od programistów?

Programista zajmuje się tworzeniem „kodu”, czyli funkcji umożliwiających wykonywanie zadań przez program komputerowy/mobilny. Celem kodu jest na przykład sprawienie, by dana aplikacja przeprowadzała pożądane operacje obliczeniowe. Czy w takim razie programista musi posiadać zaawansowaną znajomość matematyki? Jakiego rodzaju umiejętności wymaga się od developera? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – szczegółowe wymagania w tym zakresie są uzależnione od specyfiki danego stanowiska pracy. Zasadniczo jednak, główne kompetencje, których wymaga się od programistów w największym stopniu, to:

  • znajomość technologii programistycznych – jest to oczywiście jeden z najważniejszych atutów programisty. Przykładowe języki programowania to: Python, R, Java oraz C++.
  • umiejętność posługiwania się językiem angielskim zarówno w mowie (kontakt z innymi pracownikami), jak i na piśmie (dokumentacja języków programowania jest przygotowywania najczęściej właśnie w języku angielskim),
  • znajomość zagadnień związanych z bazami danych oraz administrowaniem stron internetowych.
Zobacz:   Nauka programowania dla dzieci

Matematyka w programowaniu

Twarde kompetencje techniczne to w przypadku profesjonalnego programisty element niezwykle istotny, ale nie jedyny. Kluczowe mogą okazać się również umiejętności w zakresie logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Zdolności te można doskonalić właśnie dzięki nauce matematyki.

O ile geometria (poza pewnymi wyjątkami) nie będzie raczej przydatna w programowaniu, to ważne jest, by programista znał przede wszystkim kategorie charakterystyczne dla logiki (koniunkcja, alternatywa, konkatenacja itd.). Oprócz tego może przydać się znajomość rachunku prawdopodobieństwa, analizy matematycznej i statystyki (szczególnie w programach wykorzystywanych na potrzeby szeroko rozumianego przemysłu). Nie bez znaczenia jest także tzw. teoria grafów, która pozwala na opracowywanie ścieżek zachowania postaci w grach.

W przypadku programistów zajmujących się zaawansowaną analizą danych (tzw. data science) znajomość powyższych zagadnień, wraz z trygonometrią, matematyką dyskretną i kombinatoryki, zwiększa szanse na sukces w programowaniu.

Czy bez matematyki można skutecznie programować?

Zasadniczo, brak zaawansowanej znajomości matematyki nie przekreśla szansy na rozpoczęcie kariery programisty. Należy jednak liczyć się z tym, że w pewnym momencie specjalista ds. programowania natrafi na „szklany sufit”. Niedostateczna wiedza matematyczna utrudnia myślenie abstrakcyjne, które jest konieczne podczas projektowania nowych aplikacji i całych systemów. Taki stan rzeczy oznacza, że możliwe jest tworzenie prostych stron internetowych czy nawet obszernych fragmentów kodu. Brak matematyki może być jednak barierą dla dalszego rozwoju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments