Po co ci bootcamp skoro możesz uczyć się za darmo?

Po co ci bootcamp skoro możesz uczyć się za darmo?

Dlaczego lepiej uczyć się na bootcampie niż korzystać z wiedzy dostępnej w internecie? Przecież na Yotube dostępne są kursy za darmo, a bootcamp to koszt kilku tysięcy złotych. Czy warto inwestować tyle pieniędzy w naukę?

Koszt bootcampa to kwota od 3 do nawet 15 000 zł. To chyba oczywiste, że takich pieniędzy nie wydaje się lekką ręką. A jednak ja zapewniam was, że w tym przypadku warto zainwestować w siebie. Różnica między intensywnym kursem programistycznym (bootcampem) a ogromem wiedzy rozsianej w internecie jest zasadnicza.

Nie stój w miejscu!

Rzeczywiście wiedza jest w zasięgu ręki. I to za darmo! Książki, e-booki, kursy online, tutoriale. Jednak jak w tym wszystkim nie pogubić się i rozpoznać co jest warte nauki, a na co szkoda czasu? Osoby uczące się samodzielnie w domu budzą we mnie respekt. Potrzeba do tego silnej motywacji, dobrego rozeznania w temacie i determinacji. Zanim poszedłem na bootcamp próbowałem wyciągnąć z internetu ile się da na temat programowania, ale wiesz co jest najgorsze? Znałem teorię, ale nie umiałem jej wykorzystać.

Nie ma co się oszukiwać, gdy uczysz się samodzielnie i pójdziesz na rozmowę o pracę – wyjdą twoje braki. Samo poczucie niepewności i stres pogarsza sytuację. Rozwiązywanie zadań w domu jest dobre przy powtarzaniu, ale nie uczeniu się. Tutaj potrzeba doświadczonego programisty, który wskaże drogę, podpowie na co zwracać uwagę, wyjaśni jak to się robi w większych firmach z prawdziwymi klientami.

Zobacz:   Kurs programowania w czasie studiów?

Ważne jest żeby unikać ślepych uliczek. Samemu łatwo jest utknąć na jakimś problemie na całe tygodnie i trudno jest pójść z materiałem dalej. A niestety, każdy problem trzeba rozwiązać. To ważne w przypadku programowania. To samo zadanie może pojawić się w przyszłości, więc nie możesz od niego uciec. Dlatego tak istotne jest, że podczas bootcampu możesz liczyć na pomoc mentora, aby w żadnym momencie nie stanąć w miejscu. Po takim intensywnym kursie jesteś pewny swojej wiedzy, nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej.

Ucz się tylko istotnych i aktualnych rzeczy

Czy jesteś pewny, że dostępne kursy, tutoriale w internecie są aktualne? W ciągu roku może zmienić się zapotrzebowanie na rynku IT, tak samo moda na technologie. Dziś nauczysz się tworzenia stron w WordPressie, bo to jest perspektywa na przyszłość. Stare kursy w internecie nawet o tym nie wspomną. Nie sztuką jest wyuczenie się HTMLa. Musisz skorzystać z wiedzy doświadczonych Mentorów, którzy pokażą ci to, co jest teraz opłacalne. Bez sensu tracic czas na teorię i wiedzę, którą nie wykorzystasz w praktyce.

Zobacz:   Programista bez studiów – czy to możliwe?

Dlaczego bootcamp, a nie studia?

Studia techniczne trwają 5 lat, a nawet dłużej. Tytuł inż. Mgr można uzyskać po około 6 latach. Jeżeli masz 18 lat i zastanawiasz się co robić w życiu, studia są dobrą opcją. Jednak jeśli nie masz tyle czasu na naukę, to pojawia się problem. Nikomu nie uśmiecha się przebranżawianie w 6 lat…Do tego pozostaje pytanie, czy po studiach od razu dostaniesz pracę? Wiedza teoretyczna jest ważna, ale praktyczna jeszcze ważniejsza. Kończąc studia musisz jeszcze poświęcić czas na praktyki lub szukanie zleceń dla rzeczywistych klientów. Pracy w IT jest dużo, ale najbardziej ceni się specjalistów. Nieoceniona jest wiedza praktyczna, obycie w zawodzie i własne portfolio.

Jeżeli odpowiada ci system nauki online, jesteś zmotywowany, nie chcesz się przeprowadzać, jeździć co weekend do dużego miasta na kurs – dobrym rozwiązaniem jest bootcamp online.

Gdzie szukać informacji o bootcampach online?

Odpowiedź jest oczywista – w internecie. W sieci można znaleźć mnóstwo szkoleń i tutaj pojawia się problem: który z nich wybrać? Radzę zwrócić uwagę na kilka kwestii:
– ile proponują godzin zajęć,
– czy można je pogodzić z pracą,
– czy możesz liczyć na pomoc Mentora,
– jak duże są grupy szkoleniowe – niektórzy mają problem z nadążaniem za resztą. Ja akurat nie jestem zwolennikiem nauki w grupie. Jestem wciąż rozproszony, znudzony i czasami po prostu przytakuję nauczycielowi, jak inni nie zadają pytań, ja też tego nie robię. Niestety łatwo wtedy wpaść w monotonię i nie skorzystać na 100% z wiedzy prowadzącego. Najlepsze są bootcampy, w których możesz porozmawiać z Mentorem 1 na 1. Zadać mu pytania, powiedzieć o wątpliwościach i problemach z zadaniami.

Zobacz:   Nauka programowania po czterdziestce, czyli bierz byka za rogi

Polecam grupy na Facebooku, w których można zapytać bezpośrednio uczestników kursów o ich opinie.

Podsumowując, dla mnie opłacalne jest to, co przynosi efekty. 2-3 miesiące nauki za np. 5000 zł i perspektywa znalezienia pracy wygrywa z 20 miesiącami uczenia się za darmo i modlenie się o zaproszenie na rozmowę o pracę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments