Nauka programowania dla dzieci

Nauka programowania dla dzieci

Programowanie dla dzieci to nie tyle nauka tego rodzaju, jaki podejmują dorosłe osoby, czyli nastawiona na pisanie kodu i efekt końcowy, tylko na dostrzeganie związków, myślenie logiczne i przyczynowo-skutkowe. Takie umiejętności przydadzą się dziecku na każdym etapie.

Ważna kwestia jest taka, że taką naukę warto zacząć już w przedszkolu, ale musimy mieć na uwadze, że jej celem nie jest zrobienia z dziecka programisty już w szkole, ale bardziej wyrobienie schematów myślenia i nawyków. 

Co daje nauka programowania dzieciom?

Pamiętajmy, że najskuteczniejsza jest nauka poprzez zabawę, bo wtedy dziecko ma naturalną chęć do nauki i nie czuje się przymuszone, ta zasada szczególnie odnosi się do najmłodszych dzieci.

Przede wszystkim nauka poleceń w programowaniu jest nieco podobna do nauki języków i gramatyki języka więc można się spodziewać, że dziecko łatwiej przyswoi język obcy. Po drugie, dziecko uczy się rozwiązywania problemów i nie rezygnowania z zamierzonych celów. Szuka skutecznej drogi do celu, metodą prób i błędów. Po trzecie, dzieci rozwijają tutaj kreatywność i uczą się tworzyć coś z niczego, możliwości są naprawdę nieograniczone i o to właśnie chodzi. Ta kreatywność i logiczne myślenie to podstawa do nauki programowania. 

Od czego zacząć naukę programowania dla dzieci?

Można zacząć od prostych ćwiczeń np. rysowania na kartce labiryntu i zlecić dziecku zadanie wydostania się z niego. Jeśli dziecko zrozumie, że aby wyjść z labiryntu, musi zrobić ciąg czynności, jesteśmy na dobrej drodze do dalszej nauki. To samo można z powodzeniem stosować na świeżym powietrzu, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Inna opcja to zakup zabawki robota edukacyjnego, którego chodzenie można zaprogramować po wcześniejszym wciśnięciu sekwencji przycisków na robocie. Nauka programowania dla dzieci może być również realizowana z pomocą bardziej zaawansowanych zabawek jak roboty LEGO Education WeDo 2., które można już nawet stosować w przedszkolu. Musimy mieć robota podpiętego do komputera, aby projektować kolejne kroki programowania. Jednak tego typu roboty są już raczej stosowane na kursach programowania. 

Zobacz:   Programista po kursie, czyli praca po bootcampie

Gdzie dziecko może rozpocząć naukę programowania?

Jeśli rodzic nie chce na własną rękę zajmować się nauką programowania dziecka, może oczywiście zapisać dziecko na specjalne kursy programowania, gdzie doświadczony instruktor krok po kroku uczy grupę dzieci programowania, najczęściej właśnie w oparciu o roboty. Tego typu zajęcia są coraz bardziej popularne i kursach programowania, dziecko ma profesjonalne wsparcie i zazwyczaj bardzo dobry sprzęt, a nauka w grupie może przy okazji pomóc rozwiązywać napotkane problemy. Co ważne, pewne elementy nauki programowania to podstawa programowa na informatyce w szkole, zatem im wcześniej dziecko się z nimi oswoi, tym lepiej dla niego. Liczy się konwencja kursu, sposób w jaki nauczyciel przekazuje wiedzę i czy pozwala dziecku na własną kreatywność. W przypadku starszych dzieci może sprawdzić się tworzenie pierwszych gier komputerowych lub elementów świata z już znanych gier.

Programowanie dla dzieci – dlaczego warto zapisać pociechę na kurs?

Najmłodsze pokolenia urodziły się w świecie, w którym technologie były już rozwinięte. Dlatego tak szybko intuicyjnie opanowują podstawy działania urządzeń i aplikacji. Nauka programowania to doskonały sposób na pożyteczne wykorzystanie dziecięcej ciekawości do eksplorowania świata IT. Zalet jest znacznie więcej – poznaj je!

Co zyskują dzieci na nauce programowania?

Dzieci chętnie sięgają po smartfony oraz komputery – poznają internet i stają się użytkownikami wielu aplikacji. Jednak kreowanie i samodzielne tworzenie poprzez programowanie da im o wiele więcej satysfakcji, a czas spędzany przed ekranem będzie produktywny. Programowanie dla dzieci przynosi mnóstwo korzyści:

  • naukę myślenia przyczynowo-skutkowego
  • ćwiczenie logiki
  • zwiększanie umiejętności analitycznych
  • zdobycie wiedzy, która przyda się w planowaniu kariery zawodowej
Zobacz:   Nauka programowania po czterdziestce, czyli bierz byka za rogi

Już badania z 1991 roku, przeprowadzone na uczniach udowodniły, że programowanie w młodym wieku rozwija zdolności poznawcze. To właśnie one wpływają na szybkość uczenia się, zapamiętywania, a także przetwarzania informacji. Programowanie dla dzieci to więc także szybszy rozwój i łatwiejsze przyswajanie wiedzy różnego rodzaju w przyszłości.

Dzieci i nastolatkowie poprzez naukę programowania mogą tworzyć swoje pierwsze strony internetowe, programy, gry. Już w bardzo wczesnym wieku będą poznawały mechanizmy programistyczne, dzięki czemu w naturalny sposób i o wiele łatwiej będą poszerzały wiedzę. To właśnie młody umysł jest najbardziej chłonny, a więc informacje wpajane są szybko,  kolejne osiągnięcia napędzają młodych ludzi do stawiania następnych kroków w tym kierunku.

Nauka programowania dla dzieci – jaki sposób jest najlepszy?

Uczenie dzieci wymaga odpowiedniego podejścia. W tej grupie wiekowej bardzo łatwo przyswaja się wiedzę, ale ważne jest to, by wiedzieć jak to robić. Nauka programowania dla dzieci nie powinna opierać się na szkolnych, pruskich metodach, gdzie ważne jest uczenie na pamięć oraz szablonowość. Programowanie to przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia i konsekwentnego tworzenia czegoś za pomocą odpowiedniego doboru reguł. Dlatego właśnie doskonale sprawdza się nauka programowania dla dzieci online. Kurs przeprowadzony w odpowiedni sposób sprawi, że pociecha pozna nowe osoby, będzie z przyjemnością przechodzić przez kolejne etapy pod okiem doświadczonego specjalisty. Jednocześnie nauka będzie atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Programowanie dla dzieci online – na czym polega?

W ramach kursów dla dzieci oraz nastolatków realizowaliśmy już zajęcia z tworzenia stron www i programowania gier w Pythonie. Projekt SuperClass zakładał stopniowe przeprowadzanie najmłodszych przez kolejne etapy programowania. Dzieci i nastolatkowie z entuzjazmem pracowali online w grupie – wymieniali się doświadczeniami, sukcesami, zadawali pytania. Chętnie poszerzali swoją wiedzę i pytali mentora o możliwość wdrażania dodatkowych elementów – umysł dziecka jest bardzo kreatywny! Rodzice w czasie kursu mogli zająć się swoimi sprawami i mieli pewność, że dziecko robi coś pożytecznego oraz wartościowego.

Zobacz:   Czy grafik może zostać programistą?

Jakie były efekty programowania dla dzieci online? Wielu uczestników kursu zaczęło rozważać karierę programisty – zawodu przyszłości, który nie przestanie być potrzebny. W wyniku kursu powstało wiele gier, stron www. Dzieci i nastolatkowie tworzyli potem samodzielnie własne witryny internetowe oraz gry w Pythonie – zaczęły samodzielnie rozwijać pasję do programowania. Zyskały też większą świadomość korzystania z internetu oraz nowej technologii, dzięki czemu stały się bezpieczniejsze w sieci.

Doświadczenia szkolenia dzieci z programowania pokazały nam, że dla najmłodszych to była wspaniała przygoda, która otworzyła im drzwi do kariery zawodowej.

Programowanie dla dzieci – nie tylko nauka

Wiek dziecięcy to czas odkrywania i testowania. Dlatego właśnie warto pokazać pociechom świat programowania, aby miały możliwość sprawdzenia, czy je interesuje. Nauka programowania może sprawić, że Twoje dziecko zechce wykonywać ten zawód w przyszłości i już od najmłodszych lat będzie budować swoje pierwsze strony lub gry. Pozna techniki, będzie rozwiązywało problemy i cieszyło się z sukcesów w tworzeniu czegoś od zera. Poznanie swoich zainteresowań i pasji w młodym wieku to niebywała możliwość rozwijania ich długo przed tym, jak rówieśnicy w ogóle pomyślą o tym kierunku. 

Programowanie dla dzieci online poprzez dedykowane systemy nauczania to świetna zabawa, rozwój, a także praktyczne i czynne zastosowanie technologii, a nie tylko ich bierne wykorzystywanie. Jeśli widzisz predyspozycje do programowania u Twojego dziecka – zapisz je na kurs!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments