Nauka programowania dla dzieci

Nauka programowania dla dzieci

Programowanie dla dzieci to nie tyle nauka tego rodzaju, jaki podejmują dorosłe osoby, czyli nastawiona na pisanie kodu i efekt końcowy, tylko na dostrzeganie związków, myślenie logiczne i przyczynowo-skutkowe. Takie umiejętności przydadzą się dziecku na każdym etapie.

Ważna kwestia jest taka, że taką naukę warto zacząć już w przedszkolu, ale musimy mieć na uwadze, że jej celem nie jest zrobienia z dziecka programisty już w szkole, ale bardziej wyrobienie schematów myślenia i nawyków. 

Co daje nauka programowania dzieciom?

Pamiętajmy, że najskuteczniejsza jest nauka poprzez zabawę, bo wtedy dziecko ma naturalną chęć do nauki i nie czuje się przymuszone, ta zasada szczególnie odnosi się do najmłodszych dzieci.

Przede wszystkim nauka poleceń w programowaniu jest nieco podobna do nauki języków i gramatyki języka więc można się spodziewać, że dziecko łatwiej przyswoi język obcy. Po drugie, dziecko uczy się rozwiązywania problemów i nie rezygnowania z zamierzonych celów. Szuka skutecznej drogi do celu, metodą prób i błędów. Po trzecie, dzieci rozwijają tutaj kreatywność i uczą się tworzyć coś z niczego, możliwości są naprawdę nieograniczone i o to właśnie chodzi. Ta kreatywność i logiczne myślenie to podstawa do nauki programowania. 

Zobacz:   Nauka programowania - wszystko co musisz wiedzieć

Od czego zacząć naukę programowania dla dzieci?

Można zacząć od prostych ćwiczeń np. rysowania na kartce labiryntu i zlecić dziecku zadanie wydostania się z niego. Jeśli dziecko zrozumie, że aby wyjść z labiryntu, musi zrobić ciąg czynności, jesteśmy na dobrej drodze do dalszej nauki. To samo można z powodzeniem stosować na świeżym powietrzu, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Inna opcja to zakup zabawki robota edukacyjnego, którego chodzenie można zaprogramować po wcześniejszym wciśnięciu sekwencji przycisków na robocie. Nauka programowania dla dzieci może być również realizowana z pomocą bardziej zaawansowanych zabawek jak roboty LEGO Education WeDo 2., które można już nawet stosować w przedszkolu. Musimy mieć robota podpiętego do komputera, aby projektować kolejne kroki programowania. Jednak tego typu roboty są już raczej stosowane na kursach programowania. 

Gdzie dziecko może rozpocząć naukę programowania?

Jeśli rodzic nie chce na własną rękę zajmować się nauką programowania dziecka, może oczywiście zapisać dziecko na specjalne kursy programowania, gdzie doświadczony instruktor krok po kroku uczy grupę dzieci programowania, najczęściej właśnie w oparciu o roboty. Tego typu zajęcia są coraz bardziej popularne i kursach programowania, dziecko ma profesjonalne wsparcie i zazwyczaj bardzo dobry sprzęt, a nauka w grupie może przy okazji pomóc rozwiązywać napotkane problemy. Co ważne, pewne elementy nauki programowania to podstawa programowa na informatyce w szkole, zatem im wcześniej dziecko się z nimi oswoi, tym lepiej dla niego. Liczy się konwencja kursu, sposób w jaki nauczyciel przekazuje wiedzę i czy pozwala dziecku na własną kreatywność. W przypadku starszych dzieci może sprawdzić się tworzenie pierwszych gier komputerowych lub elementów świata z już znanych gier.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments