Ile trwa nauka programowania?

Ile trwa nauka programowania?

Programiści to specjaliści poszukiwani na rynku pracy. Nie ma nic dziwnego w tym, że informatycy zajmujący się szeroko pojętym programowaniem to pracownicy, na których popyt jest wysoki i będzie rósł w następnych latach. Niedobór programistów można w prosty sposób wyjaśnić – zdobycie kompetencji w tym zakresie to długotrwały proces. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest to wyzwanie, które trwa przez całe życie. Dlaczego tak jest i ile trwa nauka programowania?

Studia, boot camp, szkolenia online — czy to wystarczy, by nauczyć się programowania?

Jak można nauczyć się programowania? Jeśli pragniesz zdobyć kompetencje w tym zakresie, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – istnieje wiele sposobów na to, by móc zdobyć umiejętności programistyczne. To ile trwa nauka programowania będzie zależało między innymi od tego jaką formę nauki wybierzesz i jakiej specjalizacji chcesz się podjąć. Przykładowo, można nauczyć się programowania poprzez:

  • studia wyższe informatyczne ze specjalnością w zakresie programowania,
  • uczestnictwo w bootcampach programistycznych
  • książki, kursy i inne darmowe materiały dostępne w sieci

Studia akademickie

Niestety, tego typu aktywności mogą nie wystarczyć. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Studia akademickie magisterskie trwają pięć lat, ale program nauczania w większości przypadków porusza takie różnorodne zagadnienia jak na przykład: administracja sieci, bazy danych, teoria matematyczna, zarządzanie, ochrona własności intelektualnej itd. Te dodatkowe dziedziny wiedzy są z pewnością bardzo użyteczne w pracy programisty, ale poznawanie wiadomości teoretycznych na temat każdej z nich może przyprawić o zawrót głowy… a przy okazji, zająć czas, który mógłby być wykorzystany do nauki programowania.

Zobacz:   Game developer - kim jest i czym się zajmuje?

Bootcampy

Z kolei bootcampy to intensywne warsztaty, w trakcie których uczestnicy poznają podstawowe zagadnienia praktyczne związane z programowaniem w danym języku. Bootcamp trwa zazwyczaj kilka tygodni lub miesięcy – tak krótki okres czasu nie wystarczy, by stać się pełnoprawnym programistą.

Bootcamp to dobry sposób na to, by rozpocząć doskonalenie się jako programista. To jednak jeszcze nie wszystko: niezbędna jest długotrwała, systematyczna nauka we własnym zakresie i udostępnianie efektów pracy na takich platformach jak na przykład GitHub.

Ile trwa nauka programowania i czy trzeba uczyć się przez całe życie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile czasu zajmuje nauka programowania, ale czy może ona trwać przez całe życie? Zdecydowanie tak. Należy bowiem pamiętać, że aby móc stać się specjalistą w danej technologii programowania, konieczne jest nauczenie się nie tylko podstawowej wersji języka. Kluczowe w takim przypadku będzie również opanowanie przynajmniej kilku dodatkowych bibliotek rozszerzających funkcjonalności wybranej technologii. Widać to dobrze na przykładzie języka programowania Python, który uchodzi za jeden z prostszych języków programowania. Specjaliści w tej dziedzinie muszą znać także takie biblioteki jak na przykład:

  • Scikit-learn,
  • Tkinter,
  • Tensor Flow,
  • OpenCV,
  • MatPlotLib.
Zobacz:   Jak efektywnie uczyć się programowania

Dzięki tym technologiom możliwe jest na przykład tworzenie zaawansowanych analiz statystycznych czy… stworzenie oprogramowania rozpoznającego twarz. Z drugiej strony, nauka każdego z nich może potrwać nawet kilkanaście miesięcy.

Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że najlepsi programiści to często tacy miłośnicy, którzy już od lat dziecięcych spędzali długie godziny przy komputerze, próbując zgłębić tajniki programowania. Nierzadko zdarza się, że nawet po pracy spędzają oni dodatkowe godziny, by zgłębiać tajniki programowania. Programowanie to w rzeczywistości przygoda na całe życie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments